Поруке: 163
Теме: 8
Придружен: Nov 2018
Углед:
3
"Патријарх" Вартоломеј је још само један у низу криминалаца и превараната у црној сукњи вредан презира.
Поруке: 375
Теме: 118
Придружен: Jan 2019
Хвала момцима са Светосавља за овај интересантан чланак који баца историјску светлост на данашње догађаје. Ово што се данас дешава у Украјини је deja vu и то по ко зна који пут него ми не знамо историју па се онда изненађујемо. Оно што радује је да СПЦ није попуштала пред Васељенском у прошлом веку, рецимо то што није променила календар нам казује да ово са Украјиним код нас неће проћи. Тешко ће проћи и у целом Православљу, али може да донесе крвави расплет.
https://svetosavlje.org/konstantinopoljs...7-do-1950/
Поруке: 5,715
Теме: 64
Придружен: Aug 2013
Углед:
364
Нека нам школа буде са вером, политика са поштењем, војска са родољубљем, држава са Божјим благословом. Нека се сваки врати Богу и себи; нека нико не буде ван Бога и ван себе, да га не би поклопила језива тама туђинска, са лепим именом и шареном одећом.
Поруке: 375
Теме: 118
Придружен: Jan 2019
Ово је мала маца шта је радила Васељенска, а нарочито у скоријој прошлости, тако да нема неког разлога за претерану бригу јер (Руска)Црква је прегурала много веће јеретике патријархе из ВП од Вартоломеја и то док је била под зликовцима Троцким и Лењином. Ургирала је Васељенска да МП признају бољшевике, признала је западну пасхалију Финској Цркви!!!!!!!!!!!!!, отела им Естонску, Пољску а Чешку Цркву од Срба итд. Ово данас што су урадили да унаказе Православље ће наравно да поправи Господ, то су последњи трзаји овог светског поредка чији је слуга несрећни Вартоломеј.
Осмог маја 1924. г. митрополит Антоније (Храповицки), који се налазио у посети Атосу, добио је писмо од Патријарха Григорија VII у коме је стајало да без његове сагласности и дозволе Владика не може напустити Свету Гору. Овако чудна забрана је вероватно била изазвана из бојазни Константинопоља да ће ауторитативни глас руског митрополита изазвати опозицију црквеним реформама у другим Источним Патријаршијама у које се спремао да отпутује митрополит. Владика Антоније је у писму с поштовањем замолио да му дају дозволу да оде на Исток, а затим је, не дочекавши одговор, обавестио Патријарха Григорија да његова виза истиче 14. јуна и отишао у Александрију.
Истовремено је Григорије VII захтевао од руских архиепископа Анастасија (Грибановског) и Александра (Немоловског), који су боравили у Константинопољу, да престану да иступају против совјетске власти, да не спомињу Патријарха Тихона и „дао им савет да признају бољшевике“. Пошто је добио категорично негативан одговор, он је организовао истрагу и забранио свештенослужитељима да обављају богослужења. Двадесет четвртог маја Константинопољски Патријарх је написао и руководству Српске Православне Цркве допис са протестом против дозволе да на њеној канонској територији врше своју делатност руски загранични црквени органи, али је добио негативан одговор (2. децембра је Српски Архијерејски Сабор, размотривши ово питање, донео одлуку у којој је речено да је постојање Руске Заграничне Управе канонски правилно и потребно). А после три дана, 27. маја, Патријарх Григорије VII је издао опште саопштење у коме је објавио сазивање Свеправославног Сабора 1925. г. у част 1600-годишњице I Васељенског Сабора.
....
Под притиском финске владе Патријарх Григорије је дозволио Финској Православној Цркви да прими западну пасхалију. После тога су почела гоњења присталица старог стила у Валаамском и Коњевском манастиру. Двадесет седмог новембра 1923. г. Патријарх Тихон (после ослобађања из затвореништва) и Свети Синод Руске Цркве су после извештаја архиепископа Серафима (Лукјанова) одлучили: „Пошто је Свети Патријарх Тихон ступио на дужност старешине Руске Православне Цркве, разлог због којег је Константинопољски патријарх сматрао да је потребно привремено пребацивање управе над Финском Црквом под његову управу сада отпада и Финска епархија треба да се врати под вођство патријарха Сверуског.“[73] Ускоро су финске власти насилно лишиле архиепископа Серафима управе Црквом.
Поруке: 375
Теме: 118
Придружен: Jan 2019
Русија поштује независност црквеног живота у Украјини, али ће урадити све како би одбранила права и слободе људи, укључујући и у области вероисповести, изјавио је председник Русије Владимир Путин.
„Желим поново да нагласим: држава и власти Русије сматрају апсолутно недопустивим свако мешање у црквене послове. Ми смо поштовали и поштоваћемо независност црквеног живота, посебно у суседној држави. Ипак, задржавамо право да реагујемо и учинимо све за заштиту људских права, укључујући и слободу вероисповести“, изјавио је Путин на свечаности поводом 10. годишњице устоличења патријарха Кирила за поглавара Руске православне цркве.
Он је обратио пажњу на примере када „спекулације, политиканство, паразитизам у питањима религиозног живота воде ка поделама међу људима, изазивају љутњу и нетрпељивост“.
Према речима председника Русије, управо се такав пројекат, који нема ништа заједничко са вером, сада реализује у Украјини.
Путин је назвао улогу Цариградске патријаршије у стварању такозване независне цркве у Украјини грубим мешањем у послове цркве.
„Они као да су учили од безбожника из прошлог века који су истеривали вернике из храмова, малтретирали и прогонили свештенство“, додао је Путин.