Поруке: 1,146
Теме: 25
Придружен: Nov 2017
Углед:
717
Koliko je bio cenjen u cetnicima, govori podatak da je bilo razmisljanje u Stabu VK JVuO, da se on postavi za komandanta jednog korpusa u osnivanju.
Rodjen 1915 u gradu Collingwood, Australija, od oca Davida Jonesa i majke Daines.
27 nov 1939 prijavio se u AIF i 5 dec 1939 bio rasporedjen u 2 bataljon 8 pesadije 6 divizije.
15 dec 1939 bio je potvrdjen kao narednik, a do 14 aprila 1940, kada je isplovio iz Australije, vec je bio porucnik.
18 avg 1940 rasporedjen je u Stab 19 brigade, na obavestajni kurs. Nakon borbi u Libanu, marta 1941 prebacen je u Grcku. Tokom bitke za prelaz Vevi izgubio je 105 vojnika.
Uskoro je zarobljen od Nemaca i vozom transportovan preko Srbije. Uspeo je da u okolini Cacka iskoci iz voza, povredivsi nogu pri skoku.
Seljaci su ga oporavili i odveli cetnicima.
U cetnickim redovima se borio za oslobodjenje Cacka, 1 okt 1941. Potom u odbrani Ravne Gore od komunista i Nemaca, nov - dec 1941.
Tokom 1942 bio je u Javorskom korpusu, na duznostima, pod imenom Radovan.
Komandant Javorskog korpusa kapetan Brana Petrovic pise Drazi u Lipovu, da je Radovan ocitao bukvicu Marku - britanskom kapetanu Bilu Hadsonu i da je on sada mek kao pamuk i ne smeta.
Na putu za Crnu Goru u Drazin Stab, por Jones je zarobljen od Italijana kr. jula 1942.
Posle 6 meseci prebacen u logor u blizini Modene, gde ga zatice kapitulacija Italije. Pobegao je preko logorskog zida ali je uhvacen od Nemaca. Oni ga transportuju vozom u drugi logor, ali Jones ponovo iskace iz voza i uspeva da se domogne neutralne Svajcarske.
Поруке: 14,533
Теме: 307
Придружен: Aug 2013
Углед:
3,068
Браво за овај текст.
Само мала допуна- по мојим подацима искочио је раније, у Ибарској клисури, негде између Брвеника и Полумира, и дошао на Голију, где је био у групи Андре Петронијевића, који није могао да се одлучи да ли ће са четницима или не, пошто је као леви земљорадник и бивши ражаловани официр симпатисао комунисте.
Роналд га напушта и прелази код Бране Петровића, а убрзо, током устанка, на терен среза драгачевског. Тамо остаје до периода који је Мића описао.
Хвалио сељаке домаћине и причао да је његов отац исто мали фармер и да има " неколико стотина коња и говеда." Ови наши се само згледали.
Пронашао га С. Плазина у Аустралији као и миграционог службеника, када му је овај помогао. Да су четници победили у рату, Роналд би за живота сигурно добио неки орден од државе.
Поруке: 1,146
Теме: 25
Придружен: Nov 2017
Углед:
717
Benito, moguce je, on sam pise " u okolini Cacka ". E sada, posle toliko godina a i sta je okolina Cacka...
Поруке: 2,084
Теме: 6
Придружен: Jul 2013
Углед:
109
Odlični podaci!
Hteo sam i ja da napišem, Nije mogao da iskoči iz voza u okolini Čačka nikako, samo pruga Solun- Niš-Bg.
Dosta begunaca navodi prvo mesto po padu tek ono gde su im rekli gde je, ili zapamtili ime, a mogli su da prođu dani do tad. Tad se ređe govorio engleski i moglo je dosta da prođe dok ne nađu nekog.
Поруке: 17,015
Теме: 632
Придружен: Jul 2013
Углед:
1,879
Одличан чланак! Јел имамо његову слику?
Поруке: 1,146
Теме: 25
Придружен: Nov 2017
Углед:
717
Ima je po internetu, ali ne cetnicka.
Поруке: 14,533
Теме: 307
Придружен: Aug 2013
Углед:
3,068
Ок, хвала на информацији.
Ово за пругу Скопље- Ниш- Београд сам знао да је непрестано била проходна, али мислим да је ВКЈ рушила током АР.
Зашто мислите да је рано април за пребацивање заробљеника?
Питам пошто су онолику нашу војску превезли, додуше преко Бугарске и Румуније, али не видим шта им је био проблем да то учине у другој половини априла.
Остављам могућност и да је мај. Само онако питам, ако знате.
Поруке: 2,084
Теме: 6
Придружен: Jul 2013
Углед:
109
Опет немам податке о рушењу пруге Солун-Ниш-Бг током априлског рата.
Имам неколико извештаја из каснијег периода где су мостови од неколико десетина метара поправљани за дан. Ако нису оштећени носећи стубови, а конструкција је од стандардних металних елемената довољно мала да дизалица може да је подигне, могли су да оправе мост у кратком периоду.
----
Имам још две изјаве бегунаца који су побегли у Србији, сви су прво скупљани по логорима у Грчкој, затим послати кроз Србију половином јула.
Друга ствар је да су Немци већ у мају почели да извлаче оклопне јединице јер су им требале чим пре за Барбаросу. Пошто нису имали довољно капацитета, морали су део да пребаце преко мора за Италију, при чему су им минама потопљена два брода са возилима 2. окл. дивизије.
Прилично сам скептичан да би слали заробљенике пре него што би извукли све оно што им је било битније.
И на крају горе у опису наводе да су бегунца сељаци одвели четницима. То је могло да се деси тек пошто се рашчуло да ја Дража на Равној гори и да диже устанак.
Сад све то није чврст доказ, али су врло јасни параметри да се то десило који месец после априла.
Поруке: 14,533
Теме: 307
Придружен: Aug 2013
Углед:
3,068
Пронашао сам нешто, па да се исправим. Према његовој причи, како су сељаци запамтили, Немци су га заробили на Кипру.
Искочио је из воза у гружанском селу Губеревац, у лето 41, и ту се у околини у почетку скривао, где су га пронашли четнички официри и пребацили преко Западне Мораве, на Јелицу и терен среза драгачевског, где није било Немаца.
Касније са четницима учествовао у нападу на Чачак и остало што је Мића Адмирал већ написао...
Поруке: 14,533
Теме: 307
Придружен: Aug 2013
Углед:
3,068
Разуме се да је на Криту, само сам навео како су запамтили. Сад је, ипак, јаснија ситуација.
Поруке: 4,404
Теме: 55
Придружен: Jul 2013
Углед:
651
Australian officer from the 2/8 Inf Bn – Lt Ronald Houghton Jones sought refuge with the Chetniks after escaping German capture in WW2.
https://www.tr.news/serbian-war-heroes-b...tKzMErK77s
На овом страном сајту се наводи да је особа која стоји лево поручник Џоунс. Не наводи се, јер очигледно не знају, да до њега стоји ваздухопловни поручник Радивоје Милојевић, испод кога клечи Предраг Богдановић Брка.
Е сад, ако је Џоунс заробљен лета 1942., када је од Јаворског корпуса ишао ка Црној Гори код Драже, а пре тога је био у Шумадији, откуд онда он код Кесеровићевих људи?
"Не бојте се Турака је мало, а нас је много, они се бију за господство, а ми за Слободу, да можемо данути душом" - Карађорђе Србима пред ослобођење Баточине марта 1804. године
(Последња измена: 23-05-2019, 08:51 PM од
Николај.)