Оцена Теме:
  • 0 Гласов(а) - 0 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Вишеградски скуп поново поделио Босну и Херцеговину
#1

Садашња Босна и Херцеговина је формирана Дејтонским споразумом као држава, у којој под једнаким условима могу да живи три народа, који немају никаквих топљих осјећаја једни према другима. Три нације су добили условно једнаке могућности за живот и вођење политичких активности, али из године у годину ова или она криза прилично подрива оснивање уједињене земље.

У Вишеграду су 10. марта био одржан скуп Равногорског четничког покрета у знак сећања начелника Штаба врховне команде Југословенске војске у отаџбини амијског генерала Драгољуба Драже Михаиловића, ухапшеног 13. марта 1946. године оперативницима ОЗНЕ. Скупу је присуствовало 200 људи који су дошли из Републике Српској, Србије и Црне Горе. Су положили цвеће на споменик Драже Михаиловића и одржали парастос са учешћем војводе Славка Алексића и других хероја одбрамбеног-отаџбинског рата.

Догађај је изазвао изузетно двосмислену реакцију у Босни, посебно погоршану посљедицама недавног рата. Увече истог дана члан Предсједништва Босне и Херцеговине Шефик Џаферовић у изјави за Фену оценио је да су постројавања четника у Вишеграду опасна претња миру и стабилности. Захтевао хитну реакцију надлежних државних институција да би се казнили организаторе окупљања у Вишеграду.

Неки званичници критиковали су рад граничне полиције, али из ГП БиХ су навели да одржани скуп у Вишеграду није у њиховој надлежности. Тужилаштво БиХ формирало је предмет кривичног дела по оптужбама за изазивање националне, расне, вјерске мржње, раздора и нетрпељивости. Портпарол Исламске заједнице у БиХ изјавио је да такве фашистичке провокације треба зауставити, а у мирне Босхе и Херцеговине нема места за глорификацију ратних злочинаца од стране других ратних злочинаца. Амбасаде САД-а и Велике Британије су једногласно осудили скуп.

Србске колеге нису заостајале за Бошњацима. Демократска странка и Грађанска Војводина затражили су од градске власти у Новом Саду да смени Бранку Бежанов, заменицу председника Скупштине града, јер је у недељу, 10. марта, присуствовала скупу.

Истовремено, гласање у Дому Народа Скупштине БиХ показало је да нису сви грађани Босне сматрају да је инцидент несумњиво негативан. Током гласања за јавно осуђење скупа Равногорског четничког покрета у Вишеграду били против не само делегати из Клуба српског народа, већ и три делегата из Клуба хрватског народа из ХДЗ.

Босна је сада у најдубљој кризи од 1991. године. Земља немаје нормалног Савета Министра и пуноправне Владе, због чега извршна власт није у стању да функционира исправно. Покушаји ратификације новог споразума са НАТО-м изазивају насилне протесте у Спупштини. Криза око изборног законодавства полако се развија већ више од десет година. Европска унија је изразила забринутост да БиХ прима кредите од Кине и прети да преиспита своју политику бесплатне помоћи. Сада земља је поделена од стране духова рата, који се догодио пре 73 године. Мало је вероватно да је Босна и Херцеговина на ивици рата, али систем управљања у земљи је претежак и неспретан, те стога није у стању да адекватно ради у системској кризи и поделе чак иу Предсједништву. Један или два инцидента су довољно да Деjтонски систем коначно пропадне дуго времена.
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 1 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним