Оцена Теме:
  • 56 Гласов(а) - 4.45 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

НАЈЛЕПШЕ ЧЕТНИЧКЕ СЛИКЕ

Бесеровићу, ова фотографија Боже Јаворца се одлично надовезује на оног наредника од јуче. Шта ја на њој видим?
Као прво, реч је о припадницима Удружења четника за слободу и част отаџбине К.М.Пећанца и то са самог почетка рата. Тек су престали да се брију. Наиме Божа у септембру улази у Ужице са војводом Ђекићем већ добро брадат.
Сви су обучени у прилично једнообразне униформе, можда добијене од војске у освит рата, мада у то не верујем, с' обзиром да су били у немилости принца Павла због отворене подршке престолонаследнику Петру. Можда су мобилисани, обучени, па избегли заробљавање. Шубаре са амблемима су предратне, знак распознавања припадника Удружења.
Е сад, оружје и оно позирање (наредник). Обрати пажњу како су тројица запасала пиштоље за опасаче, иако имају футроле. Извадили су их да се боље виде, да се хвале. Пиштољ је био статусни симбол, мало их је било.
Двојица десно од Боже имају војнодржавне Браунинге, а Божа Browning M1900 7,65 mm. Види се знатно мања футрола, то ми је привукло пажњу.
Четник десно од Боже и овај доле, други са лева имају Манлихер М95М 7,9 мм (преправљени аустроугарски манлихери на формацијски калибар). Често се виде код предратних четника, а били су и у опреми соколских стрељачких дружина и у резерви уопште. Краљевина није оскудевала у нашим маузерима М24, али пушака никад доста.
Реденици су ту за украс и за сликање. У недостатку правих, четничких, који су прихватали петометне оквире за пушке, ови су покупљени од разних митраљеза, платнени, метални... Једино овај доле лево има платнени за оквириће који служи сврси, да из њега пуни пушку. Исти такав носи наредник од јуче. Ал' ајде, пошто сви имају фишеклије, ово им је можда само за допуну.
Ако има нека тема на форуму о Божи дајте линк, имао бих једну породичну причу да вам испричам, нек' остане забележено.
Одговори

[Слика: 2-jpg.jpg]

[url=https://postimg.cc/sM5F4S94][Слика: H0759-L191039759-original.jpg][/url
]
Одговори

[url=https://postimages.org/][Слика: 4-Bozo-Cosovic-1916-1943-samozvani-vojvoda-Javorski.png][/url
Позната фотографија Боже Јаворца. Позира са "Зорком", али не знам да ли видите испред колена Парабелум који му виси на гајтану.
Одговори

(24-04-2024, 09:00 PM)Милослав Самарџић Пише:  
(22-04-2024, 09:10 PM)Бојаџа Пише:  Е, сад да се испомогнемо мало.
Стеван (Смиљанић) ми је послао ову фотографију, а до ње је дошао док је истраживао документа везана за Арсу Јовановића, ком. 3. младеновачке бригаде ГКГ.
На позадини фотографије пише да је послата Арси и супрузи, али ме доле буни потпис "поручник Славко... ком? Темнићске? бригаде"
Датум и место Крчин. Шумадинци знају да имамо Горњи код Рековца, а доњи је код Варварина, а колико ме сећање служи, Темнићска бригада је била у саставу Варваринског корпуса (или грешим?)

(овај скроз десно је био обележен са Х)

[Слика: Poru-nik-Slavko-Ra-ovi.jpg]

а ово је позадина

[Слика: Poru-nik-Slavko-Ra-ovi-pole-ina-slike.jpg]

(не замерите за потпис преко фотографије, то је због лопина из земље кенгура)

Ево Рауса овде десно, са Совјетом:

[Слика: 05-Sovjetski-of-i-major-Rausavljevic-NET.jpg]

Тако да остајем да је он на горњој слици у средини, као тадашњи командант Варваринског корпуса, а поручник Славко Милошевић десно.
У праву си, моја грешка.

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

(24-04-2024, 09:06 PM)Драшковић Пише:  [Слика: H0759-L191039759-original.jpg]

Свака част!Можеш што да не,напиши своју причу о Божи Јаворцу овде па ће Администратори да текст пребаце на одговарајућу тему.Да ли је ово Божин пиштољ?Баш је леп!
Одговори

Какве су ово блузе, који је пиштољ код Четника десно?
[Слика: Screenshot-1.png]
Одговори

Занатлија из Земуна Јевреј Рудолф Клопфер у Херцеговачкој Народној Ношњи.Од почетка рата у редовима Дражиних Четника!
Извор:Бане Гајић
[Слика: Screenshot-1.png]
[Слика: Screenshot-1.png]
Одговори

[Слика: Screenshot-1.png]
[Слика: Screenshot-2.png]
[Слика: Screenshot-3.png]
[Слика: Screenshot-4.png]
[Слика: 393571217-2636423819839040-2279234272868470578-n.jpg]
Одговори

[Слика: Screenshot-1.png]
Извор:Милош Лојовић
[Слика: Screenshot-2p.png]
Одговори

Чика Дража на Златибору, септембар 1943. године!
Бојадисао Бојаџа!

[Слика: Screenshot-1.png]
Одговори

(27-04-2024, 07:40 AM)Бесеровић Пише:  [Слика: Screenshot-1.png]
[Слика: Screenshot-2.png]
[Слика: Screenshot-3.png]
[Слика: Screenshot-4.png]
[Слика: 393571217-2636423819839040-2279234272868470578-n.jpg]

Поменута професорка Бранка Ранковић била је једна племинита и достојанствена старица, увек сетна и помало одсутна. Била је пријатељица моје мајке и некако, тако се ја  сећам ње, са часова на које сам одлазио, ради припремања писмених задатака из српског код чувене Душанке Јанковић из кг гимназије. 
Становала је у старом делу чаршије код Крста, који је порушен, а сада је ту кафе Перон. У Крагујевцу се шапутало да је она највише имала заслуга за спашавање од још већег страдања кг гимназијалаца. После рата, када су ослободиоци заузели најбиоље и највеће куће, Бранка је остала у своје две собице. И то су порушили 70 тих година, пред један од долазака ЈБТ.
Одговори

Најпознатија Слика Четника са Немцима,ко су Четнички официри са слике?
Извор:ПОГЛЕДИ

[Слика: Screenshot-2.png]
Одговори

(28-04-2024, 11:02 AM)Мића Адмирал Пише:  
(27-04-2024, 07:40 AM)Бесеровић Пише:  [Слика: Screenshot-1.png]
[Слика: Screenshot-2.png]
[Слика: Screenshot-3.png]
[Слика: Screenshot-4.png]
[Слика: 393571217-2636423819839040-2279234272868470578-n.jpg]

Поменута професорка Бранка Ранковић била је једна племинита и достојанствена старица, увек сетна и помало одсутна. Била је пријатељица моје мајке и некако, тако се ја  сећам ње, са часова на које сам одлазио, ради припремања писмених задатака из српског код чувене Душанке Јанковић из кг гимназије. 
Становала је у старом делу чаршије код Крста, који је порушен, а сада је ту кафе Перон. У Крагујевцу се шапутало да је она највише имала заслуга за спашавање од још већег страдања кг гимназијалаца. После рата, када су ослободиоци заузели најбиоље и највеће куће, Бранка је остала у своје две собице. И то су порушили 70 тих година, пред један од долазака ЈБТ.
Адмирале, где је била зграда Друге мушке гимназије у Крагујевцу?
Одговори

Да ли неко има ову фотографију скенирану или макар у дигиталном формату да није скен?
[Слика: 418730934-363815749924848-3541954002144305318-n.jpg]

https://www.instagram.com/colour.history/
Бојење црно-белих фотографија. За све информације и питања на ФБ страницу или на имејл kolorizovana.proslost@gmail.com
[Слика: image.jpg]
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 4 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним