Оцена Теме:
  • 0 Гласов(а) - 0 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Black Friday или Велики Петак
#1

Мало људи да је у историји САД врло важно рећи који је дан у седмици у питању, али и у којој седмици у месецу. Тако су прве генерације досељеника означавале када би се шта десило, па тако и оно што је остало значајно по америчку историју, амерички начин живота и идентитет.
Тако је Дан захвалности остао зацртан на "последњи четвртак у новембру месецу". Тада су први досељеници дочекани на тлу новог континента од домородаца који су им као добродошлицу испекли ћурку. Ни данас није битно којег је то датума, али је много важно да буде последњи четвртак у новембру и да на столу буде ћурка.
За последњи петак у новембру, традиционално је да сви трговци спусте цене у својим радњама. Много касније је стигао назив "Црни Петак" зато што је то најгори дан у години за трговце, а и годинама за полицију широм САД због гужви, туча, а неретко и правих нереда.
То је све један национални мит, или макар легенда, које су уграђене дубоко у биће Американаца.
Са друге стране, стоји најтужнији дан у години за сваког хришћанина - Велики Петак. Не треба, наравно, посебно писати шта се тада десило и шта се обележава.
Сетимо се Великог Петка 2020. године у Србији. Полицијски час, забране окупљања у црквама, додуше не званично, али са таквом медијском пресијом од државних или парадржавних органа, да то није запамћено од времена брозизма....
А, погледајмо шта се то десило данас у Београду. Испоставе иностраних модних и трговинских компанија прогласиле су Црни Петак и спустили цене. И не само то, све ове стране банке су издавале једнократне кредите за данас и давале их експресно, поготово за пензионере.
Наравно, овог пута Кризни штаб или Влада Србије или град Београд ниједну једину реч нису ни помислили да ишта зуцну. Гужве на све стране, сиротињи један другом на глави. И то у тренутку када је најмање дупло више пацијената по болницама него пролетос.
Чију националну културу је задужена да спроводи Влада сваке државе, па ето и Србије? Ако Влада можда не зна или се не разуме, шта раде установе културе. ЗАШТО ћуте толики институти за све и свашта? Зашто ћути САНУ? И сви други....
Где ми, у ствари, живимо?
Одговори
#2

Потрошачко друштво на свом врхунцу. Ова година је бар дефинитиван одраз колико је потрошачко друштво идела и златно теле оних који одлучују у свакодневници о судбинама милиона. Док се окреће "шушка", не треба превише бринути о здрављу и спроводити хајку и сејати страх међу масе. Велике корпорације имају предност и њихове интересе државе данас првенствено штите. Зато и осуда не сме доћи или ће бар бити узгредна, као нешто што је ефемерно у датом тренутку.

С друге стране, света тајна причешћа и сахрана покојника морају бити стигматизоване, сваког тренутка, свака могућност се мора искористити ради стигматизације. Додуше, ако је Марадонина сахрана, онда нема неког већег проблема. Ако су сахране патријарха и митрополита, ех, онда би било добро не ићи.

Добра ствар је што после врхунца недвосмислено следи пад, силазак. Можда је ова епидемија, заправо, дар из ведра неба у том правцу.
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 1 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним