Оцена Теме:
  • 17 Гласов(а) - 4.41 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Мисија Халјард - дискусија

Проверио сам, тачна цифра коју наводе за оне који су се до 23.августа вратили у Италију је 867. Претпостављам да нису тек лупили број, а с обзиром да број није округао нити га наводе као процену, очигледно је заснован на неким егзактним подацима. Друго је питање коју су методологију користили, да би дошли до тог броја, односно које су категорије узели у обзир.

Све сам више уверен да до конфузије и великих брљотина у статистичким подацима долази због растегљивог тумачења "општепознатих чињеница" и њиховог прихватања здраво за готово Smile
Одговори

Најважније што сам прочитао овде - највеће историјско откриће - то је оно о огромном број партизана евакуисаних у Италију. Да ли се вас двојица слажете око те цифре? То је још једна бела мрља комуниситчке историографије, то су потпуно сакрили.
Одговори

Не знам шта је скривано кад се ти подаци могу наћи у послератним књигама. Мислим да се помиње у књизи Јаше Романа о лекарима у НОБу, наводе да је 36 хиљада рањеника евакуисано у Италију.

Да се исправим и допуним:
... од јуна 1944. је евакуисано 15.650 рањеника авионима, и још око 11.000 бродовима.

Зборник радова ”Санитетска служба у НОР-у”, Евакуација и лечење рањеника и болесника у НОР-у, страна 27 и 25, Др Жарко Цветковић, из 1989.
Одговори

Јел тај број обухвата само евакуацију рањеника?

Уосталом, број је секундаран. Битно је колико је њих спашено у најкритичнијим моментима, током немачких офанзива. И да је њу увек пратило гађање транспорта, комуникација и трупа као помоћ нападнутима.
Одговори

Само рањеници. Имаш цело поглавље о евакуацијама рањеника у НОР-у.
http://www.znaci.net/00001/199_1.pdf
Одговори

(22-11-2014, 09:00 PM)ватхра Пише:  Само рањеници. Имаш цело поглавље о евакуацијама рањеника у НОР-у.
http://www.znaci.net/00001/199_1.pdf
Колико придева и атрибута... а нема да су Немци побили рањенике на Сутјесци рецимо.
Овде се наводи 16.500 евакуисаних рањеника, али како да будемо сигурни да су то заиста рањеници?
А осталих 13.500, до 30.000?
Одговори

Ту комунистичку страницу не узимам за озбиљно уопште. Скојевац

Част ти свака Гацко равно кад си чисто православно Smile
Одговори

(22-11-2014, 10:40 PM)Милан Грујић Пише:  
Ту комунистичку страницу не узимам за озбиљно уопште. Скојевац

Било би занимљиво видети колико процентуално извора са Знака има новија продукција Погледа и сарадника.
Одговори

Брате, делови текстова са овог сајта су цитирани да би се видело колико комунисти иду далеко са лажима.

Част ти свака Гацко равно кад си чисто православно Smile
Одговори

Џим Баркер (радио оператер) је био члан посаде обореног авиона на 740 сквадрона 455. бомбардерске групе. Циљ мисије тог 8 септембра 1944 је уништење 3 моста код Београда.
Авион је погођен непосредно након испуштеног „товара“ немачком ПВО.
Његов колега из авиона (пилот?) Вилијам Роџерс о овом случају каже следеће:
„Џим Баркер је био међу последњима који је искочио из авиона. По доскоку су га пресрели Немци који су пожурили из Београда да заробе посаду коју су малочас оборили. Баркер је увек са собом носио жваке, цигарете и слаткише. Доскочио је на тло управо када су Немци стигли. Уместо да подигне руке у ваздух у знак предаје, лагано им је одвлачио пажњу нудећи им поклончиће из џепа које су Немци похотљиво прихватали. Ова смицалица је дала довољно времена срским четницима да склоне и сакрију остатак посаде. 7 чланова посаде је евакуисано у року од 8 дана.“
О току евакуације даље прича копилот, Вилијам Крафорд:
„Посада је путовала скривена у воловским колима покривени кукурузом и сламом, спавали су у брвнарама храњени од локалног становништва све док нису стигли до аеродрома близу јадранске обале . Оданде су евакуисани за Италију“
Он није путовао са њима јер му је нога била озбиљно повређена.
Крафорд иначе прича уобичајени сценарио: у бази су их подучавали да избегавају четнике – јер они убијају американце. Када су се четници појавили, посада је била у дилеми: препустити се судбини или пробати побећи и предати се Немцима. Испоставило се да су четници пријатељски настројени, да су им понудили медицинску негу, сакривали их и понудили помоћ у евакуацији.
И тако, док је остатак посаде путовао ка Јадрану, њега су шесторица четника однела у село Рипањ код Београда.
„Током овог кратког периода више од 3000 пријатељски настројених Срба цивила је дошло да ме посети упркос великим жртвама које је нането лоше одмереним бомбардовањем а које је требало да поруши београдске мостове . Један од посетилаца је био доушник и обавестио је Немце о месту на коме се налазим. Око поноћи сам пребачен у једну српску кућу где се ниједан Немац није усудио да се појави. Четници су морали да се врате на равну гору, а ја сам одбио да идем са њима јер би њих шесторица морала да ме носе. Остао сам сакривен наредна 2 дана када се појавио партизански поручник преко кога ми је омогућена евакуација. Евакуисан сам 17 октобра у Бари. “
Баркер, јунак са почетка приче је заробљен и заточен у Сталагу у Немачкој. Преживео је заробљеништво и одликован је Пурпурним срцем.
Извор: Alfred Asch, Hugh Graff and Thomas Ramey: Flight of the Vulgar Vultrues (story of the 455.th bombardment group), Appleton, GCC, 1991, страна 99-102
Одговори

Друга занимљива прича је о Џону Заблинском. Он је био митраљезац у 716. сквадрону 449. бомбардерске групе. Његов авион је оборен 9 јуна 1944 јужно од Минхена. Преживео је скок падобраном и успео возом да дође до границе са Италијом. Затим је окренуо на исток, у Аустрију и код Клагенфурта ушао у Југославију. Остатак посаде је заробљен у Аустрији.

Сакривао се 2 дана и напокон је наишао на мештанина кога је уверио да није шпијун. Преко њега се повезао са партизанима.

О својим домаћинима каже следеће: "Веома ме је изненадило када сам сазнао да су партизани дошли под руску команду и да су сви били темељно индоктринирани теоријом комунизма. Одржавани су многи политички зборови у којима су комесари држали говоре против "Америчких капиталиста". Недвосмислено су изјављивали да ће на крају рата капитализам бити побеђен а капиталисти ликвидирани. И мене су често испитивали о мојим политичким уверењима на која сам, преко воље, одговарао да сам само амерички авијатичар а не политичар. Плашио сам се за свој живот уколико би моја уверења била противна виђењима мојих домаћина."

Како би био евакуисан, додељена му је пратња четворице курира. Они су га на крају одвели до савезничких служби које су организовале евакуацију. Евакуисан је коначно у августу 1944, са провизорног узлетишта у Бихаћу.

Извор: "Grottaglie, and home" : a history of the 449th Bomb Group, 449th Bomb Group Association, 1989, група аутора, стр 88-90
Одговори

А што си прескочио део како је срео Тита, "great leader of Yugoslavian people", у планинама око Бихаћа јула или августа 44-те Rolleyes
Одговори

Ето видиш шта пар дана проведених са комунистима ураде човеку Smile

Али, ово је битно, па прочитај пажљиво још једном:

Цитат: "Веома ме је изненадило када сам сазнао да су партизани дошли под руску команду и да су сви били темељно индоктринирани теоријом комунизма. Одржавани су многи политички зборови у којима су комесари држали говоре против "Америчких капиталиста". Недвосмислено су изјављивали да ће на крају рата капитализам бити побеђен а капиталисти ликвидирани. И мене су често испитивали о мојим политичким уверењима на која сам, преко воље, одговарао да сам само амерички авијатичар а не политичар. Плашио сам се за свој живот уколико би моја уверења била противна виђењима мојих домаћина."
Одговори

Шико,
Тито је у то време већ увелико био на Вису.
Заблински је могао да га сретне једино ако је јео бунике.

Друго цела ова прича је тотална небулоза.
Препешачио пола Немачке у америчкој униформи, срео цигане у Рајху, ишао возом, мапа која је тек тотална глупост... Ма и јесте јео бунике очигледно...
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 1 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним