(13-12-2018, 12:29 PM)Милослав Самарџић Пише: ОК, али у чему је ствар, како то да западно од Сарајева падне толико више код партизана него источно од Сарајева, дакле у западној трећини земље?
Ствар се лако види кад погледате руте куда су летели. Спојите на мапи Фођу и мету, около направите коридор од око 100км, и ту је већина авиона пала.
Највише авијатичара Југославији је пало у мисијама на:
- Плоешти, преко 600
- Беч, преко 500
- Блехамер, скоро 400
- Стејр, преко 200
- Мосбирбаум, скоро 200
- Линц, Винер Нојштат, Букурешт, Марибор - по око 150
- Будимпешта, Регенсбург, Одертал, преко 100
итд.
Одбрана Рајха је била доста јака.
Авиони за Плоешти су летели јужно од Београда и Сарајева. За Рајх западно од Сарајева.
Ту је и однос колико авијатичара је заробљено при паду.
У Србији, свега 1/6.
У Словенији, преко пола.
У Македонији и на Косову, већина заробљена.
Далмација и острва, око 1/6 заробљено.
Хрватска, преко 2/5 заробљено.
Босна, око 1/5 заробљено.
Црна гора, 1/3 заробљена.
(13-12-2018, 12:29 PM)Милослав Самарџић Пише: С обзиром да је половину те трећине земље контролисао окупатор, и један део четници, изгледа да су пилоти баш прецизно падали да један мали део? Који? Где их је пало највише?
Прилично је занимљиво да је код четничких јединица Ђујића, Ђуришића и у Херцеговини пало јако мало авијатичара, по мање од 10. А ради се о врло бројним и добро организованим јединицама. Код партизана у истом подручју, и до 10 пута више.
Авијатичари нису имали прецизно упутство где да падну, углавном дирекцију да иду у планине и избегавају градове и путеве. Ту би негде требало тражити одговор како је мало авијатичара пало код њих.
(13-12-2018, 12:29 PM)Милослав Самарџић Пише: ВИ свакако знате да Американци не признају те евакуације као неки партизански успех.
Очигледно је да у тој целој причи нешто не штима.
Чуј не цене. Не знам чији авиони су евакуисали рањенике и допремали наоружање партизанима.

Као да су имали некакав... савезнички однос.
Да сте читали било коју америчку стручну литературу о евакуацијама, могли сте да видите њихов став. Мисија Халјард не да није била скривана, већ је њој посвећивано више пажње управо због тога што се радило о преговорима да пошаљу мисију код групе са којом више нису у контакту.
Исту пажњу посвећују евакуацијама бивших заробљеника из Румуније и Бугарске.