(07-11-2020, 01:27 AM)ватхра Пише: Динчићу,
Можете ли да поставите шта имате од извора за те Британце?
Често се деси да има неких неслагања у односу на документе, али овде се, благо речено, ништа не слаже.
Пар ствари: ја нисам чуо ни за једну евакуацију авионом од стране четника осим Прањана, Коцељеве Бољанића. Све британске мисије су отишле у Прањане и одатле евакуисане. Неки бегунци су евакуисани преко мора.
Британски авијатичари: немам податке за такав случај. Имам 6 евакуисаних од партизана из Слишана, остали су преко четника из Прањана, односно преко партизана из Босне и Дубровника.
Британски авиони су имали мање чланова посаде. Чак и исти типови, нпр Либератор код Американаца од 9-12 (углавном 10), код Британаца 7. Још су летели опасније мисије па је чешће било погинулих. Тешко је било скупити на једном месту 10 Британаца.
За Британце ми подаци нису комплетни, али да сам промашио скоро две целе посаде је тешко. А још су далеко мање падали у Србији.
Амерички пилот ловца - није Томас или Томи.
Иначе има цела једна америчка посада од 10 чланова која је пала близу Беле Паланке.
Британци:
Британци 1:
„Дана 26. јуна ове године близу српско-бугарске границе у реону среза Лужничког присилно се спустио један англо-амерички авион. Из авиона спустила су се 8 лица, од којих је један заробљен од Бугара а 7 од четника ДМ.
(Војни архив, Недићева архива, кут. 32, ф. 11, док. бр. 31-6).
(опширније у Вечерњим Новостима, с тим што се ту наводи да су Американци:
https://www.novosti.rs/vesti/naslovna/ak...-saveznika;
https://www.novosti.rs/vesti/naslovna/ak...kim-selima)
Британци 2:
„Пре неколико дана (извештај писан 12. јуна 1944-прим.) у Заплању четничка бригада кап. Ћирковића успела је да прими три транспорта из енглеских авиона. Том приликом примљено је 24 пушкомитраљеза система „Бренгал“, муниција и одећна спрему. До овог пријема је дошло као последица тога што су код четника ове групе прихваћена 3 британска официра из једног авиона који је ових дана (5. јун 1944-прим.) пао на тој територији. И они су им дали податке о потребној сигнализацији“.
(Војни архив, Недићева архива, кут. 32, ф. 8, док. бр. 12-2).
(опширније у Вечерњим Новостима, с тим што се ту наводи да су Американци:
https://www.novosti.rs/vesti/srbija.73.h...kih-pilota)
То је 10 Британаца.
Американци:
Остало је још 35 Американаца, који су такође чувани у Горњој Студени крај Ниша.
1/-10 Американаца је дошло из лесковачког краја (пали 16. априла и 18. маја)
2/-10 Американаца је спашено након пада авиона између села Држина и Власи код Пирота (ваш пост: код Беле Паланке; у Вечерњим Новостима:
https://www.novosti.rs/vesti/naslovna/ak...kim-selima)
3/-7 Американаца је спашено након пада авиона између Космовцa и Топоницe код Беле Паланке (у Вечерњим Новостима:
https://www.novosti.rs/vesti/naslovna/ak...kim-selima)
4/-8 Американаца је спашено након пада авиона на Сврљишким планинама. Двојица су заостала у руднику Вина код Књажевца. Чувао их је једно време управник. Претпоставља се да су евакуисани са партизанске територије или су успели да побегну у Бугарску – граница је била ту близу, код Светог Николе и Кади Богаза. То нисам могао да расветлим.
То је укупно 45 спашених ваздухопловаца који су чувани у нишком крају (село Горња Студена; податак из Вечерњих Новости:
https://www.novosti.rs/vesti/naslovna/ak...-saveznika)
35 Американаца је евакуисано из Прањана (разни датуми), а 10 Британаца нису.
Овде треба додати и пилота Хопмана и то је 46 спашених савезничких ваздухопловаца у нишком крају. Уствари, вероватно је спашено и више. За ону двојицу, који су пали око Вине, не зна се поуздано ко их је довео код управника рудника.
-Сто посто је један страдали амерички пилот сахрањен у порти манастира Св. Димитрија у Дивљани код Беле Паланке и опело му је служио нишки епископ. У мојим белешкама пише да је звао или презивао „Томас“ или „Томи“ и да му је авион пао код Вргудинца близу Беле Паланке (Вечерње Новости:
https://www.novosti.rs/vesti/naslovna/ak...kim-selima).
У шаторском крилу га је однео Србислав Ђурђевић из Дивљане (тада је био припадник белопаланачке бригаде ЈВУО, а погинуо је као мобилисани борац на Сремском фронту). После рата је дошла специјална америчка екипа и пренела његове земне остатке у Америку.
Ја немам примарну грађу (нешто мало ми је својевремено уступила Кристина Кон), па тако дајем све могућности како су британски ваздухопловци евакуисани из нишког краја. Највише података о тим Британцима могао је дати мајор Душан Аранђеловић, командант железничке бригаде у нишком крају, који је, према сведочењима, одлетео (из Дивљане или Моминог Камена) са тим спашеним Британцима и после рата живео у Лондону. Наравно, ја нисам узео здраво за готово да је баш тако и било и оставио сам могућност да су Британци предати партизанској команди и да су тим каналом и евакуисани.
Од вас очекујем да у будућој научној студији расветлите све недоумице око тих Британаца. Мада нису везани за операцију „Халијард“, ипак су спашени окупаторског ропства и морају се збирно рачунати као спашени савезнички ваздухопловци од стране четника.