Оцена Теме:
  • 0 Гласов(а) - 0 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Нови филм: "Млавски корпус"
#1

У режији Новице Савића, дугогодишњег дописника РТС-А из Пожаревца, направљен је документарно-играни филм "Млавски корпус", који је и премијерно приказан у сали позоришта у Пожаревцу. Филм описује настајање, ратно деловање и судбину Млавског корпуса Југословенске војске.
За мене је појава овог филма велико изненађење, јер нисам знао да се прави. Поготово због тога што је пројекат финансијски подржан од локалне самоуправе у граду Пожаревцу. 
Аутор филма је навео да је филм рађен углавном по једном историјском документу, а то је "записник Удбе са саслушања пуковника Синише Пазарца из 1953. године". Ту се сада поставља више питања:
Прво - већина нас није ни знала за судбину Синише Пазарца, од његовог нестанка из Граца.
Друго - зашто се један овакав филм прави без претходне научне, историјске студије о том историјском појму и времену?
Треће - зашто се филм прави према записнику тајне политичке полиције, када је ваљда општепознато (некима очигледно ни данас то не може да се утуви у главу) да су такви записници најнепоузданији могући извор из много разлога?
И четврто и суштинско:
ОДАКЛЕ У РУКАМА НОВИЦЕ САВИЋА ЗАПИСНИК СА САСЛУШАЊА СИНИШЕ ПАЗАРЦА????
Да ли то, а што се већ одавно прича у јавном сектору, припадници ИСИСА, у тренутку када је на снази и даље забрана приласка историјској грађи из удбе, а која се налази у Државном Архиву, тајно тргују са документима из удбе и дају их на реверс коме они хоће, из разлога који су њима битни и због циљева који су само њима докучиви????
Понављам да се ради о недалеко прошлости српског народа, и да се у архивима удбе налазе многе тајне преко којих се могу остварити лични, али и политички циљеви. Зато се питање "газдовања" над архивима удбе у Државном Архиву поставља као централни питање наше културе у данашњем времену?
Филм "Млавски корпус" биће приказан на РТС-У.
Одговори
#2

Зна ли се када ће бити на Ртс
Одговори
#3

(17-06-2023, 01:56 PM)ZdravkoR Пише:  Зна ли се када ће бити на Ртс
Само су рекли "ускоро"....
Одговори
#4

(17-06-2023, 02:13 PM)Бенито Пише:  
(17-06-2023, 01:56 PM)ZdravkoR Пише:  Зна ли се када ће бити на Ртс
Само су рекли "ускоро"....
Хвала брате Бенито, заиста ево и вест на РТС https://www.rts.rs/magazin/film-i-tv/521...prica.html
уз обавезну напомену да то није ревизија историје Сирома' Сирома'
Одговори
#5

Ма, то "није ревизија" и "леви и десни покрет" постао је уобичајени фолклор који вуче корене из давних нота које је свирао црвени оркестар.
Него, бојим се да ће овде због зеца бити истеран међед.
Одговори
#6

Већ у старту негативни тонови а нико није филм гледао.
Видим у најави,помињу се борбе четника против Немаца и ослобађање неких места.
Подршка.

ПС-Почеле општине по Србији да се утркују која ће пре овакве ствари да финансира.Причао сам нико није веровао.Дошло и то време.
Одговори
#7

Негативни тонови су сасвим нормални, када аутор једног документарно-играног филма у 2023. години мртав 'ладан изјави да је темељ за креирање овог дела саслушање једног официра, вршено од стране тајне службе једног тоталитарног режима.

Када наука треба све више да напредује и када као друштво треба да се ослобађамо стега овог накарадног режима који нас дави и убија ево већ осам деценија, ми ћемо науку да темељимо на саслушањима, која су одржавана под ненормалним, људском мозгу непојмљивим, мучењима и душе и тела. Ја бих сваком, пре него што прихвати све наводе из тих саслушања здраво за готово, препоручио књигу пуковника Пилетића, ''Судбина српског официра'', и књигу ''Др Драгић Јоксимовић: Браним ђенерала Дражу''.

Што се тиче ове тезе да се општине у Србији ''утркују у финансирању оваквих ствари'' и оне друге тезе, да се дешава процват равногорске идеје под влашћу Овог непоменика, ја стварно то не видим.

Колико је општинског и државног новца добио било који пројекат (да л' књига, да л' филм) Милослава Самарџића или нпр. Ане Филиповић, везан за Други светски рат?

Видим да државни новац и државну подршку (у време Овог) добијају остварења попут ''Равне Горе'', Радоша Бајића, ''Сенки над Балканом'', Драгана Бјелогрлића, ''Вере'', ''Друга Марка'' итд. У ''Националној фреквенцији'' можеш видети колико та дела значе равногорској идеји.
Ево, јавља се Самарџић редовно на конкурсе за финансирање. Колико су добили ''Опкољени'' и ''Ђенерал''?

Даље, видим да држава финансира књиге попут ''Равна Гора у светлу и магли'', тј. од стране УДБ-е креиране мемоаре др Стевана Мољевића (ово као да живимо у Москви у 1935. години) или књиге попут ''Српске приче''', мајора Александра Милошевића (пошто је у приређивању учествовао Девић и пошто је мајор Милошевић имао изразито негативан став према потпуковнику Калабићу, па без иједног доказа ''веровао у Калабићеву издају''), видим на програмима РТС-а нон-стоп похвалне емисије, документарце, ТВ прилоге о Јосипу Брозу, Јованци Броз, Александру Ранковићу, Кочи Поповићу, Миловану Ђиласу, Слободану Пенезићу итд.
Видим да је у Војсци Србије, након посете Равној Гори, настало ''ванредно стање'', тражење криваца, кажњавање и прекор. Видим да и дан данас Војска Србије обележава ''пробој Сремског фронта''.
У 99% иступа свих политичара блиских власти, као и у иступима директора државних установа (архива, музеја итд.) видим држање, негде тврђе, негде мекше, али увек држање комунистичке приче.
Видео сам да Овај у Прањанима не може преко језика да превали реч ''четник'' и име ''Дража Михаиловић''. Мало му што држи стандардну причу о ''српском народу'' и ''српским сељацима'', него још у Прањанима прича да се ''не смеју заборавити ни подвизи другог, партизанског антифашистичког покрета''.

Врло је, такође, индикативно када су се ИСИС и његова ударна песница, унуче комунистичког џелата, досетили да пишу књигу о потпуковнику Николи Калабићу. Неће ваљда и то сутра бити убројано као плус Овом и његовој власти у ширењу равногорске идеје?

То што покушаваш да вежеш одлуке судија др Трешњева и др Обрадовића (рехабилитације ђенерала Михаиловића и потпуковника Калабића) за власт Овог непоменика, јако је опасно, и аналогно је пропаганди другосрбијанаца и осталих ренегата, као нпр. оног несрећног доктора Марковића, чији текст смо могли да прочитамо на другој теми. Када се деси овакав иступ из устаљеног шаблона неких часних индивидуалаца (постоје и даље у неком малом броју) који обављање свог посла још увек везују за неке, одавно у комунистичкој Србији стране и непознате, стручне принципе и етичке кодексе, онда то никако не може бити проглашено водећом државном политиком, већ то остаје оно што и јесте - кап у мору и изузетак од устаљеног правила.

Ово су само, на брзину и из главе набројани, неки од примера.

А као што Самарџић често нагласи у својим интервјуима, комунисти се стално повлаче на нове линије одбране, (нео)комунизам у Србији не нестаје, само постаје софистициранији. То што смо некада имали Петрановића, а сада имамо Девића и то што смо некада имали ''Битку на Неретви'' и ''Ужичку републику'', а сада имамо ''Равну Гору'' и ''Хероје Халијарда'', бар за мене, не значи никакав напредак. Чак напротив, значи да је непријатељ постао много лукавији, подлији, а самим тим и опаснији. И за нас тренутно, а и много више за будуће генерације Срба (ако их уопште и буде).
Одговори
#8

У овој земљи све иде контра.
Одговори
#9

На телевизији Млава кажу да су давали филм у биоскопима у Пожаревцу и Петровцу.
Одговори
#10

(03-07-2023, 06:34 PM)пек. Пише:  На телевизији Млава кажу да су давали филм у биоскопима у Пожаревцу и Петровцу.

Јесу, то је била премијера.
Одговори
#11

Написали да ће да дају на ртс 2 и слагали.
Одговори
#12

(16-02-2024, 07:35 AM)пек. Пише:  Написали да ће да дају на ртс 2 и слагали.

Уважен је протест једне НВО, под именом Субнор...
Одговори
#13

(16-02-2024, 07:35 AM)пек. Пише:  Написали да ће да дају на ртс 2 и слагали.

То је питање за РТС. Они су најавили емитовање филма. Ако је неко слагао, то су они учинили сами.
Одговори
#14

Коначно су давали на другом програму синоћ у осам.
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 1 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним