Оцена Теме:
  • 5 Гласов(а) - 4.4 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Колико губимо уласком у ЕУ?
#1

Србија не добија позив од Европске уније на вечеру, већ је она на тој вечери јеловник, као и Грчка, Италија, Шпанија, Португалија, Словенија, Хрватска...

ПИШЕ: Милослав САМАРЏИЋ

Политичари широм света одавно користе правило: важније је оно што маса мисли да јесте, него оно што заиста јесте. У нашем случају, већи део грађана је убеђен како би евентуалним уласком у Европску унију Србија имала финансијску корист, мада је лако израчунати да би у ствари финансијска штета тог чина била огромна.

Прецизније речено, већ и јесте огромна. На ''путу без алтернативе'' Србија је укинула или драстично смањила царине према ЕУ, чиме је изазвана директна штета од више стотина милиона евра годишње, али и немерљива индиректна штета, кроз уништење читавих грана привреде, које су на овај начин остављене без заштите.

Србија је, на истом путу, уништила и сопствено банкарство, дозволивши страним банкама да парама однетим одавде чак покривају губитке у сопственим земљама. А о иоле озбиљнијем коришћењу банкарства у развоју привреде, више не може бити говора.

Још горе, на том ''путу без алтернативе'' није ни предвиђен развој српске привреде. На њему је Србија само средство за изградњу привреда западних земаља. То најбоље показује пример ''Фијата''. Производња у ''Фијатовој'' фабрици у Крагујевцу сада је у пуном јеку, прави се око 500 аутомобила дневно. Готово сви аутомобили се извозе, па ће ''Фијатов'' извоз из Крагујевца ускоро доћи до милијарде евра на годишњем нивоу.

Шта, дакле, у овом конкретном случају јавност мисли да јесте, а шта стварно јесте?

Јавност мисли не само да је извоз Србије драстично порастао, већ и да је Србија зарадила ту милијарду евра. А тако мисли јер то медији непрекидно саопштавају. Примера ради, ево једне изјаве Млађана Динкића од 4. августа 2013, коју преносимо са сајта Министарства финансија и привреде:

''На листи 15 највећих српских извозника, у периоду од првих седам месеци ове године, фабрика Фијат аутомобили Србија је на првом месту са чак 840 милиона евра извоза. Пре четири-пет година многи су били скептици да ће икада та фабрика бити и реконструисана, да ће икада тај модел аутомобила бити лансиран, а да не кажем како су ми се смејали када сам рекао да ће од Фијата ове године стићи између 1,3 милијарде и 1,6 милијарде евра прихода од извоза. Према до сада оствареним приходима, само ова фабрика ће нашој земљи донети у овој години милијарду и 600 милиона евра прихода од извоза''.

Дакле, Динкић јасно говори о приходу, а не о промету. Ма како лош економиста он био, разлика између прихода и промета мора му бити позната. Уосталом, свако зна да је приход оно што се ставља у џеп, а промет оно што пролази кроз руке - што би народ рекао, то је пазар. И баш зато што свако зна шта је зарада а шта пазар, овакве изјаве изазивају поменути ефекат: јавност мисли да је Србија у овом послу зарадила милијарду евра - то јест 1,6 милијарди, у следећој изјави биће две милијарде, и тако редом - јер се то непрекидно понавља у медијима.

На жалост, у маси се слабо прати стручна литература, па тако и сајт Макроекономија.орг. Овај сајт пише да је током прва четири месеца 2013. године извоз Србије повећан за 636 милиона евра, чему је највише - са 56,5 посто, односно 354 милиона евра - допринео извоз аутомобила. Али, истовремено је повећан увоз ауто делова, и то за 321 милион евра, ''тако да нема смисла рачунати допринос'', закључује ''Макроекономија''.

Нешто више може се сазнати поређењем наведених података са цифрама саопштеним од стране Републичког завода за статистику: за прва четири месеца 2013. године, Србија је извезла у Италију робе за 688 милиона долара, али је истовремено из Италије увезла робе за 709 милиона долара.

Наравно, у питању није само ''Фијат'', али он ту убедљиво доминира. Другим речима, ова италијанска компанија допрема делове у Србију и ту склапа аутомобиле, због јефтине радне снаге. У Торину су плаћали радницима око 800 евра, у Пољској око 550, а у Србији сада плаћају свега око 285 евра месечно. То све Динкића не занима: нити плате које наше људе претварају у робље, нити онај други део рачунице, о увозу ауто делова из Италије. Он рачуна само извоз, и то тако што га преименује у приход.

Али, колико је заиста до сада Србија приходовала од извоза аутомобила? Политичари се размећу милијардама, али економисти знају тачну суму. Група економиста је чак и саопштила ту суму у једној емисији Другог програма Радио Београда, који, наравно, има слабу слушаност.

Тачна сума је: 0 (нула).

Чак је и извозно повећање фиктивно. ''Фијат'' је, кажу економисти, италијанска компанија и његов извоз се књижи на конто Италије. То што исти извоз неко рачуна и као извоз Србије, практично не значи ништа.

''Фијат аутомобили Србија'' ће ове године ''стићи између 1,3 милијарде и 1,6 милијарде евра прихода од извоза'', рече Динкић. Мада је то опште познато, да поновимо: у стварности, није реч о приходу, већ о промету. Приход је оно што остане када се одбију трошкови. А обрачун трошкова је у рукама ''Фијатових'' стручњака, који ће поступити као и сви већински власници: настојаће да прикажу што веће трошкове, како би мањински власник добио што мање профита. Мањински власник, са 30 посто, је Србија. Конкретно, ако ''Фијатово'' рачуноводство на крају године изнесе да је ''приход од извоза'' био 1,6 милијарди, а трошкови производње 1,5 милијарди, за поделу ће остати 100 милиона евра, од којих ће Србији припасти 30 милиона евра.

Ако пак изнесу да су трошкови били већи од прихода, Србија ће покрити 30 посто губитака.

Економиста мр Предраг Митровић показао је недавно како стране компаније у Србији избегавају не само плаћање профита мањинском власнику, већ и плаћање пореза. Митровић пише:

''Да би избегле порезе, готово све стране компаније приказују губитке фалсификовањем документације. Систем је једноставан и Министарству финансија добро познат, али оно ипак не примењује међународне књиговодствене стандарде да би то осујетило, чак ни у случају компанија којима је Србија платила 10.000 евра по отвореном радном месту''.

На челу Министарства финансија је, наравно, Млађан Динкић. Додуше, недавно је отеран, али ево и даље даје саопштења отуда.

На жалост, ова Митровићева анализа се ни не односи на ''Фијат'', јер су њему у старту и Република Србија и Град Крагујевац опростили порезе, с образложењем да је само тако било могуће привући ''страног инвеститора''. Притом нису поменули како су из куповине Фабрике аутомобила искључили Русију, и како су, још раније, одбили Јужну Кореју, ''јер се то не би допало Европској унији''.

Зато је економиста Владимир Умељић све ово сажео у једну реченицу: Србија се у Европску унију не позива на вечеру - већ на јеловник.

Умељић пореди Европску унију са акваријумом, у коме се налази једна Велика бела ајкула, пар Бик или Тигар ајкула, доста сардина и неколико гирица. У некој врсти отвореног писма српским политичарима, Умељић каже како и не жели да им поставља тешка питања етичке природе, попут овог: зашто хрлити некоме ко нас је толико клеветао, изгладњивао, сиромашио, бомбардовао и распарчавао? Уместо тога, он им поставља крајње једноставно, такорећи банално питање: шта ће српска гирица у акваријуму ајкула?

Да, тамо су већ отишле две бивше југословенске гирице. Словенија је у међувремену схватила, а Хрватска ће схватити ускоро. Али, прво, шта се то нас тиче, и друго, ове две земље су биле германски поданици 800 година, тј. током највећег дела своје историје, тако да је у ствари дошло само до њиховог повратка у ту позицију.

Она Велика бела ајкула, према Умељићевој анализи, је наравно Немачка. Њен најефикаснији механизам за једење сардина и гирица зове се јединствена валута - евро. ''Кад год би финансијски притисак германског економског гиганта постао исувише велики, вредност лире или драхме, пезете или ескуда би била коригована на доле. Тиме су се државни дугови Италије, Грчке, Шпаније или Португала смањивали, њихови продукти постајали јефтинији и привлачнији за тржиште, док је немачка роба поскупљивала и њени профити се унеколико смањивали'' - пише Умељић о ситуацији пре увођења евра у ове државе.

Када је евро заменио лире, драхме, пезете и ескуда, ове четири земље су аутоматски лишене вођења сопствене монетарне политике, тј. њихове привреде су остале и без овог елемента заштите. Тако су се - да још једном употребимо метафору са боксерима - борци перо, лаке или бантам категорије, нашли у истом рингу са тешкашима. Пораз је био неминован.

Нокаутирани боксери су онда почели да траже помоћ - кредит за кредитом, наравно од Немачке. То се овом тешкашу допало, па је почео још више да изгладњује оне ионако жгољаве боксере, условљавајући давање кредита мерама штедње.

Теорија о штедњи као услову привредног раста у (пре)задуженим земљама постала је популарна и ван Европске уније, јер је принцип исти. Теорију је 2010. године потврдио у свом раду професор Харварда Кенет Рогоф, који је, игром случаја, и шеф Економског одељења Међународног монетарног фонда. А онда је један обичан студент економије, са Универзитета Амхерст у Масачусетсу - који је за разлику од Харварда тотални анонимус - доказао да теорија професора Рогофа није тачна. Професор Харварда је погрешио у најобичнијим рачунским операцијама!

Да ли је погрешио, да ли он заиста не познаје математику за основце?

Што каже она реклама, свеједно! Теорија је и даље на снази, откиће оног студента никог не занима.

А на снази је јер боксери тешкаши од ње имају користи. Немачка зарађује милијарде на каматама, али још више на даљем развоју своје привреде, као и на приливу мозгова. Из Италије, Грчке, Шпаније и Португалије сваке године се у Немачку досели на десетине хиљада високообразованих особа. ''Ти људи би требало да стално остану, и раде код нас, а заузврат би ми требало да чешће летујемо у јужној Европи'', рекао је шеф немачке Привредне и индустријске коморе, Мартин Ванзелбен.

Али, жртвама се ни најмање не допада овај Ванзелбенов цинизам. Број незапослених младих људи у Шпанији достигао је рекордних 60 посто. Привредна ситуација у овој и у остале три најсиромашније земље ЕУ (не рачунајући наш комшилук) постала је ужасна и тамо се народ све више буни. За разлику од српске елите, тј. ''елите'', у њима се грађанима дају тачне информације. Ево шта је, примера ради, о Европској унији, а посебно о Немачкој, написао португалски аналитичар Сороменто Маркез, у дневном листу „Диарио де Нотисиас“ 25. маја 2012:

''Немачки диктат штедње терорише задужене државе! Ова ситуација је и зато скандалозна, јер је немачка терористичка привредна политика главни узрок панике у финансијским центрима, која пак повратно омогућава Немачкој невероватно повољне кредите за саму себе.

То је једно стање, у коме се ово разбојништво за Немачку и даље исплати, у најмању руку док евро-зона коначно не имплодира. Наш председник владе се при томе тако понизно и послушнички понаша, као да је Португал најзападнија провинција Пруске“.
(Слобода, Чикаго, 10. август 2013.)
Одговори
#2

Милославе,
нажалост Пруска је забрањена амерским декретом 1947 године а издигла се из Северне Србије-
погледај границе Лузеције =од данашње Русије ,цео Балтик,преко Бенелукса до Атлантика ,јужно до Франкфурта/Мајн.(према литератури до 1974 год.,поготово Атлас Тајмс препоручујем из 1974 год)

Нисам знао да је Умељић економиста-написао је добре политичке /историјске књиге.
Можда за доброг Историчара/писца мора да се заврши прво економија.

Рекао сам на другом тексту да се Економска политика не прави у Немачкој него у Ситију и САД.
Овде се Швабе потурају као лоши момци који су криви за све.
Погледај енглендере,французе,италијане колке дугове имају па ником ништа.
А и Бенелукс као и Скандинавци добро профитирају из тзв."кризе"у ЕУ а понеки под окриљем великог брата такође-ал само коме он допусти.
Теорија завере не постоји-све се спроводи плански.

Плашим се само да опет прва пушка за нове оружане сукобе не пукне на Иберијском полуострву као 1936 за увод у ново истребљење народа у Европи.Народ је набијен бунтом,горчином,сиромаштвом а Шпанија такође пуна "Несврстаних"које обичан народ такође криви за беду у којој се налазе.
Довољно да пар незадовољних официра изврше пуч ,оду у НАТО складиште и покупе Атомске ил неко друго "специјално"оружје .Вероватно би их следиле колеге из Италије,Грчке можда Португала-и срање готово до истребљења ,не мора англо-амери да се пошибају са Русима.
Одговори
#3

Серија текстова Дејана Мировића у НСПМ о ЕУ и њеном утицају на источноевропске земље чланице . . .

Шта је ЕУ донелa Литванији
http://www.nspm.rs/ekonomska-politika/st...aniji.html

Шта је ЕУ донелa Словачкој
http://www.nspm.rs/ekonomska-politika/st...ackoj.html

Шта је ЕУ донела Естонији
http://www.nspm.rs/ekonomska-politika/st...oniji.html

Шта је ЕУ донела Пољској
http://www.nspm.rs/ekonomska-politika/st...jskoj.html

Шта је ЕУ донела Мађарској
http://www.nspm.rs/ekonomska-politika/st...rskoj.html

Шта је ЕУ донела Румунији
http://www.nspm.rs/ekonomska-politika/st...uniji.html

Шта је ЕУ донела Бугарској
http://www.nspm.rs/ekonomska-politika/st...rskoj.html

Шта је ЕУ донела Хрватској
http://www.nspm.rs/ekonomska-politika/st...tskoj.html

Шта је ЕУ донела Словенији
http://www.nspm.rs/ekonomska-politika/st...eniji.html

Четири економска аргумента против ЕУ
http://www.nspm.rs/ekonomska-politika/ce...iv-eu.html

Четири године ССП-а са ЕУ - економски губици и правни хаос
http://www.nspm.rs/ekonomska-politika/ce...-haos.html

Кандидатура за ЕУ и Споразум о слободној трговини с Русијом
http://www.nspm.rs/ekonomska-politika/ka...sijom.html

Шта Србији економски доноси, а шта односи статус кандидата за ЕУ?
http://www.nspm.rs/ekonomska-politika/st...-eu-q.html

Србија и нови ЕУ уговор о економској и монетарној унији
http://www.nspm.rs/ekonomska-politika/sr...uniji.html

''...Видиш ли пријатељу она три чобана на ливади? Е све док та тројица могу да надгласају мене и Сократа и услед тога доносе одлуке, ја у демократију не верујем... ! " - Платон
(„Држава“)

Одговори
#4

Одличне анализе!
Одговори
#5

[Слика: images?q=tbn:ANd9GcQDo507_UNnKSI-fbPyRK_...Ym4hF7EG5Q]
Одговори
#6

Чланак је заиста вредан пажње, па је објављен и овде:

http://facebookreportermonitor.wordpress...5%D1%83-2/
Одговори
#7

Evo sta se desava kad se oslonite na EU birokratiju>

У Грчкој почиње недеља масовних штрајкова

У Грчкој данас почиње недеља масовних штрајкова уочи доласка мисије „тројке“ међународних кредитора – представника ЕУ, Европске централне банке и Међународног монетарног фонда.

Унија синдиката просветних радника ће одржати петодневне акције протеста против такозване радне резерве, односно отпуштања учитеља. То је један од захтева „тројке“.

Штрајку ће се придружити запослени у фондовима пензијског осигурања, у Организацији рада и службама министарства рада и социјалног осигурања, у којима је у радну резерву преведено 618 сарадника.

Glas Rusije na srpskom jeziku
Одговори
#8

Код другосрбијанских еврофанатика се тај ентузијазам заснива на томе да је неко прешао наше границе и стигао до неког Беча или неког града у западној Европи и то га је засенило и помислио је да ће таква да буде и Србија а нема појма о другој страни те приче а то је да је тај исти Беч вековима пљачкао своје колоније а имао је чак и акције у далеком Мексику..
Одговори
#9

ЕУ је најобичнија превара, илузија бољег, као и комунизам...
Одговори
#10

Господине Смарџићу,

потпуно је тачна ваша оцена погубне политике српске владе која према политичким критеријумима довлачи инвеститоре у Србију, скроз их ослобађа пореза, даје субвенције по запосленој глави, тј. те паре дајемо ми као порески обвезници, а да нас политичари за тако нешто нису ни питали.

И не само то, уговор са ''Фијатом'' је скроз замрачен (видели смо то у Блицу пре две године), ко зна колико ту има криминала и расипања пара српских пореских обвезника када тај уговор није смео да угледа светлост дана.

Али, иако је тачна оцена да Србија никако не би смела да уђе у ЕУ, мишљења сам да она тамо не треба да уђе управо из супротних разлога.

Наиме, Србија мора да штеди. Српска јавна потрошња је огромна (близу 50%) и то ниједна слабо развијена земља која хоће да достигне богатије не сме себи да дозволи. Да бисмо се развили ми морамо да смањимо јавну потрошњу, а самим тим и порезе и јавни дуг и дефицит.

Јавни дуг између осталог због тога, да нас не би којекаква стока са Запада уцењивала кредитима за пензионере и гломазан јавни и општински сектор под условом да им предамо КиМ, а сутра Војводину.

Ако уђемо у ЕУ ми тамо нећемо штедети. Политичари из ЕУ су наредили новим чланицама ЕУ да дигну порезе и еколошке таксе и царине, јер како каже Романо Проди ''ако Естонија задржи ниске порезе, сав капитал ће самоиницијативно отићи тамо да плаћа порез и ми ћемо овде остати без ичега''.

У ЕУ на власти је све го комуњара до комуњаре. Барозо је бивши маоиста, тамо су све левичари који верују у велике таксе и у мешање државе у привреду. ЕУ регулише дужину петељке на бананама, облик сланика у ресторанима. То су све ствари које само могу да закоче развој Србије.

Србија, уместо да улази у ЕУ и доприноси одржавању распалог социјалистичког модела који се гаји у ЕУ, треба да следи властити пут. Попут Ирске која се нагло развила до уласка у ЕУ (након чега је имала две велике кризе), Русије, Сингапура или Хонг Конга.

Све те земље су радиле све супротно од ЕУ земаља и док је тако све имају сјајне економске билансе. Раст преко 3%, дефицит око нуле, малу јавну потрошњу, мали јавни дуг и мале порезе и велики прилив страних инвестиција које ту долазе саме и плаћају порез, а не као Фијат који је вучен за рукав да нам не би платио порез.

О оваквим економским показатељима данас може да сања било која европска земља па и Немачка и само је питање времена када ће и она да пропадне због превише социјализма и спашавања расипничких држава на југу Европе. Русија ју је већ претекла по економској моћи (иако не по БДПу пер капита).
Одговори
#11

(29-10-2013, 03:47 AM)Марко БГД Пише:  ...

Нисте се обратили мени, али ми се ваш текст свиђа, па да покушам да га допуним.

Ова банана држава (колонија ЕУ и САД, крвацке, исл.), је толико ненормално устројена од 2000. године, да је далеко од тога да јој само треба штедња...

У овој држави пре свега нико НЕ РАДИ!
И ови што "раде" су 80% шлепаџије на државни трошак, лопови и дрпароши.

Узрок томе је што је ова "држава" од 2000. устројена:
- 100% за корист странаца
- 100% у правцу УНИШТЕЊА Срба и МОГУЋНОСТИ да се икада опораве.
тј:
- 100% уништењу Српске привреде

Зато да би се извукли из буле, потребно је урадити обрнуто.
- Прекинути досадашњу "политику" и заузети политички курс за 180 степени другачији, а у корист Срба.
- Направити поново домаћу привреду, јер и нема више шта да се обнавља.

Укратко сам већ обрадио основне потезе неке Српске власти, на теми:
http://www.pogledi.rs/forum/Thread-privr...mogucnosti

Али да би то било, курс ка ЕУ, САД мора бити ПРЕКИНУТ одмах!

Морају се СУДИТИ и ОСУДИТИ они који су до сад радили за странце, а преко тога и УНИШТИТИ нека имагинарна дуговања ове државе странцима и њиховим зеленашима. Такозвана "приватизација", мора бити ПОНИШТЕНА и кривци морају бити ОСУЂЕНИ! Признања којекаквих демокрација морају бити ПОНИШТЕНА, а ратни злочини и зликовци исто ОСУЂЕНИ. И то наравно од (са) 27. мартом 1941. године, па на даље до данас.

И сад ће наравно неко рећи: "Много би ти хтео!"

То све (и још више...) мора да се уради, ако се хоће напред!

А они подмићени ДЕБИЛИ који су испирали мозак народу са "благодетима" и "правдољубивошћу" западних демократија, нека се онда труде да објасне слаганима:

- Зашто у демократији нема појма о неприкосновеној личној и колективној имовини?
- Зашто у западним (узор) демократијама, нема појма о равноправности људи и држава пред законом?
- Зашто у западним (узор) демократијама, нема појма о Правди, Истини, Љубави, Поштењу?
- Зашто у западним (узор) демократијама, нема појма о суду за убице, криминалце, издајнике?
- Зашто у западним (узор) демократијама, МОРАЈУ бити фаворизовани: педери, лезбејке, зофиличари, инцесташи, јебачи деце, исл?
- Зашто у западним (узор) демократијама, нема појма о правилном школовању деце?
- Зашто у западним (узор) демократијама, нема појма о Слободној Православној Цркви?
- Зашто у западним (узор) демократијама, МОРАЈУ бити поштоване секте, мафијска удружења (масони, ротаријанци, ...)?
- Зашто у западним (узор) демократијама, су избори једна обична ФАРСА, где медији и УДБ-е, поткупљивање и уцена, доводе на власт САМО пожељне, али мафијашима, не народу.
...
На гомиле сличних питања.

А да одговор не буде: "Стаљин је био гори!"

Јер није уопште тако. Али и ту да поставимо питање: "Зашто се у демократијама толико БЕЗОЧНО ЛАЖЕ о Стаљину, Слободану Милошевићу, Дражи, Путину, Лукашенку, Шешељу, Царској Русији, Византији, Србији Немањића, исл?"

А редовно величају дегенерици, попут: тита, хитлера, лењина, туђмана, алије, рузвелта, черчила, ђинђића, буша, клинтона, исл?

Значи без фазона: "Мора тако јер сви једу говна."

Е па не мора, уопште није истина да мора!
Али браниоци демократија, да не би гутали своје бљувотине, којим су пљували по другима, кажу да "мора."

Море...
Одговори
#12

Српска привреда ће се сама опоравити. Само нека је разни Динкићи, Дачићи, европски комесари и ини социјалисти и комунисти оставе на миру.

Тако ће инвестиције саме доћи из свих делова света, чиме ћемо кренути са лаганом акумулацијом домаћих фирми. Не треба нам никаква морбидна уредба бриселских комуниста нити интервенција покварених политичара из Београда. Само српско слободно тржиште.
Одговори
#13

Наставак једне заборављене теме . . .

Шта је ЕУ донелa Летонији:

http://www.nspm.rs/ekonomska-politika/st...oniji.html

Шта је ЕУ донела Грчкој:

http://www.nspm.rs/ekonomska-politika/st...rckoj.html

Шта је ЕУ донелa Чешкој:

http://www.nspm.rs/ekonomska-politika/st...eskoj.html

Шта је ЕУ донелa Црној Гори:

http://www.nspm.rs/ekonomska-politika/st...-gori.html

И као шлаг на торту . . .

Економско (само)убиство или шта је ЕУ донела Србији:

http://www.nspm.rs/ekonomska-politika/st...rbiji.html

''...Видиш ли пријатељу она три чобана на ливади? Е све док та тројица могу да надгласају мене и Сократа и услед тога доносе одлуке, ја у демократију не верујем... ! " - Платон
(„Држава“)

Одговори
#14

Сјајна тема. Једва сам је ископао од ових русофобних и
аутошовинистичких тема.

КиМ, "једну ногу Србија губи јер пуца у њу " ( санкције Русији ), наталитет ?, Република Српска "мора бити препуштена својој судбини", укидање демократског "Митровданског" устава...и опет можда Србији буде упостављени нови услови или можда се ЕУ распадне.
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 1 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним