Гласање: Да ли ће ова власт учланити Србију у НАТО? - Немате дозволу да гласате у овом гласању.
Неће, они су патриоти!
0%
0
0%
Хоће, они су у служби запада!
50.00%
3
50.00%
Расписаће референдум, демократски!
0%
0
0%
Нешто сасвим друго...
50.00%
3
50.00%
* Ви сте гласали за ову понуду. Приказ Исхода

Оцена Теме:
  • 1 Гласов(а) - 5 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Србија у НАТО?
#1

Чоњеница је да нико није ушао у ЕУ, а да пре тога није постао члан НАТО пакта, бар што се тиче бивших социјалистичких земаља. Да ли је то следећи услов за приближавање ЕУ?

ŽELJKO CVIJANOVIĆ: NATO I EKONOMIJA, DVE TAČKE KONFRONTACIJE

Kako je NATO postao najveća zamka srpskoj realpolitici a ekonomija njeno najjasnije ogledalo


Dva krupna momenta obeležiće odnos Srbije i anglo-američkog Zapada u narednih godinu dana. Prvi će proizlaziti iz odnosa Zapada prema današnjoj Srbiji, odnosno kako je on vidi, a drugi iz onog što taj Zapad danas u svetskim i lokalnim okvirima jeste.

Reč je o dve notorne stvari. Prva je ta da je sa novom srpskom vladom dodatno radikalizovan jedan ionako ekstreman trend u Srbiji, započet 2009. godine. Do tada, naime, postojao je neki minimum operativnog obzira zapadnih zemalja prema srpskim vladama – brige da bi, ako od njih bude previše zahtevano i ako budu izložene prevelikom pritisku, na njihovo mesto mogli da dođu radikalniji elementi ili da se sama vlada okrene Moskvi. Od 2008, kad su socijalisti ušli u vladu sa Tadićem, i 2009, kad je SNS napustila pozicije radikala, razlozi za obzir Zapada gotovo da su nestali.

Tadić to nije razumeo ni 2009. ni pre dve godine, kad mu je Angela Merkel u Beogradu zahtevala da raspusti srpske institucije na Kosovu. Tadić je zavapio da će, ako to uradi, izgubiti izbore. Merkelova je ostala posve hladna na taj argument koji je ostavljao utisak tri godine ranije. Jer te 2011. Nikolić i Vučić već su čekali u predsoblju.

Od tada zemlje Zapada ne pokazuju bilo kakav takt prema vlasti u Srbiji: zahtevaju sve i hoće odmah. To se nabolje pokazalo kad su SNS i SPS prošlog aprila pristale na dotad nezamislivo povlačenje srpske države sa Kosova.

Drugi momenat povezan je sa opadajućom snagom Zapada. Naime, Zapad, SAD pre svih, još uvek je dovoljno jak da svojim oružjima – tvrdim i mekim – može da razori većinu zemalja na globusu. I, naravno, dovoljno moralno slab da bi to zaista i učinio. Sa druge strane, Zapad je suviše slab da bi u bilo kojoj od razorenih zemalja uspeo da nametne svoj red, neophodan za izvlačenje koristi iz prethodnih razaranja. Da nije tako, ne bi se „Afričko proleće“ već merilo godinama, nego bi zapadne zemlje u miru vadile naftu iz Iraka i Libije, dok bi Egipat nastavio da se stara za to da se arapski svet ne pobuni.

Primenjen u Srbiji, prvi momenat kaže da Zapad neće imati nikakvu prepreku da od Nikolića, Vučića i Dačića zahteva sve što želi, bez bojazni da bi to Srbiju moglo da okrene na antizapadni pravac. Drugi momanat, međutim, kao svest o opadajućoj snazi, intenzivira prvi nalažući zapadnim prestonicama da Srbiju što pre dovedu u stanje iz kog je povratak više nije moguć.

ZAŠTO NATO Koja je to tačka u kojoj je Zapad do sada pokazao najviše takta u Srbiji, čak i prema Tadićevoj vladi? Nema sumnje, to je ulazak Srbije u Alijansu. Iako o tome glasno ne govore, i Vašington i Brisel veoma su svesni svog zločina prema Srbiji i osetljivosti građana prema tom pitanju. Otud je vojni deo evroatlantskih integracija u Tadićevo vreme, iako aktivan, bio skriven, bez viška spoljnih manifestacija. To se najbolje očitovalo u izjavama Meri Vorlik, koja je, ne jednom, izjavila da su vrata NATO otvorena za Srbiju, ali da NATO ima razumevanja, da ne žuri, da sve zavisi od Srbije itd.

Hajde sada da vidimo koja je to tačka zapadne integracije Srbije sa koje joj neće biti povratka. Nije to ni kraj tranzicije, ni potpuno ovladavanje srpskim društvom, čak ni ulazak u EU. To je ulazak u NATO. To je trenutak u kome će Srbija definitivno preći na stranu svog neprijatelja i u kome će Rusija definitivno okrenuti leđa Srbiji a svoje rakete put nje.

Ima li Zapad razlog da nastavi sa ranijim taktiziranjem u vezi sa srpskim ulaskom u NATO? Sve manje, i ta promena brzine na Zapadu očituje se u dva momenta. Prvi je sam briselski sporazum, iz koga viri jedan deo, poput, automobilske kuke, za koju bi se moglo zakačiti srpsko članstvo u NATO. Naime, reč je o garancijama bezbednosti koje je zajednica srpskih opština dobila od NATO. Drugi momenat je izjava od pre mesec dana Adersa Foga Rasmusena, generalnog sekretara NATO, koji je „uveren da je budućnost Srbije u strukturama Evropske unije i NATO“. Još je rekao da je Srbija „ključni igrač u regionu“ i da je u EU i NATO čeka „najveća strategijska perspektiva“. Pa je rekao i to da NATO na Kosovu „neće preuranjeno smanjivati trupe“, ali i da će „jednog dana svakako morati da okonča tu misiju“.

Šta nam to govori? Da je NATO jedina garancija opstanka Srba na Kosovu. Da Srbiju sa NATO čeka „najveća strategijska perspektive“, što bi, pretpostavljam, unajmanjem moglo da znači da će se zaustaviti teritorijalno rastakanje Srbije. E sad, NATO, koji garantuje bezbednost Srbima na Kosovu u zamenu za pristanak na kosovsku nezavisnost, isto tako može da garantuje teritorijalnu celovitost Srbiji sa Vojvodinom i Raškom u zamenu za srpski ulazak u to društvo sa velikom kilometražom zločina. Na stranu da li se takvim garancijama može verovati, neće li to biti veoma jak argument za ulazak Srbije u NATO, utoliko pre što bi vlast koja na to pristane mogla da kaže kako je zaustavila beskrajno rastakanje Srbije? To će, naravno, biti najjači mogući argument za ulazak u NATO, utoliko jači što Rasmusen između redova provlači da ponuda neće trajati beskrajno dugo jer će NATO „jednog dana svakako morati da okonča tu misiju“ (na Kosovu).

Dakle, pokušajmo da zamislimo kako se dižu Vojvodina i Raška oblast, kako se u svemu, po običaju, prepoznaju prsti zapadnih zemalja i kako, rastočene državne institucije, jednako po običaju, nemaju odgovor, uvećavajući kod građana osećanje nesigurnosti i poniženja. A zamislite onda Rasmusena ili nekog sličnog kako dolazi u Beograd sa ponudom – ulazite i NATO i sav ovaj košmar može da nestane preko noći. Ko bi od političara bio protiv, ko bi propustio nešto što bi moglo da liči na prvu srpsku državnu pobedu posle dugo vremena, da li bi i tada ulazak u NATO podržalo samo 15 odsto građana? Trijumf realpolitike, zar ne?

ZAŠTO EKONOMIJA Srpska nacionalna politika već više od dve decenije deluje ne samo reaktivno već i prekasno, onda kada neka od najgorih rešenja koja nam se nude više i nisu najgora. Postoji li neko rešenje za to?

Postoji, ali ono nije ni u sutrašnjem suprotstavljanju NATO, a nije ni u isključivom fokusiranju na Kosovski problem, kome su svi koji danas bi da brane Srbiju toliko primaknuti da ne vide širu perspektivu i činjenicu da Kosovo u Mitrovici danas mog da brane samo oni koji tamo žive. I ono i sve ostalo brani se na drugom mestu. Gde?

Srpska ekonomija danas je oblast u kojoj se čak jasnije nego i na Kosovu ogledaju odnosi Srbije i zapadnih zemalja. Padom snage, već od 2008. godine, kolonijalni apetiti zapadnih zemalja prema Srbiji se ne povećavaju – veliki su sve vreme – ali se i na tom polju prave uštede, pa se skraćuje vreme procesa. Kolonizatorski diskurs postaje sve brutalniji, naravno, praćem jednako brutalnim akcijama. Kako je na ovom sajtu već više puta pisano i kako o tome u svom poslednjem tekstu piše Nebojša Katić (vidi ispod: Ili će se Srbija sukobiti sa strancima ili ostaje na dnu Evrope), ekonomija je oblast u kojoj zjapi najveća taktička greška u ponašanju Zapada prema Srbiji.

Naime, zapadne zemlje ne samo da neće obnavljati srpsku privredu nego neće dozvoliti ni Srbiji da je obnovi sama iz svojih nevelkih resursa. Otuda srpska vlast ili će, ako zaista krene u obnavljanje ekonomije, doći u sukob sa strancima ili će, ako nastavi da bude slepo poslušna prema strancima, doći u ozbiljan sukob sa građanima. Taj sukob mogao bi da bude ozbiljniji utoliko što današnja vlast ima poverenje jednog dela građana kao neka vrsta poslednje nade. To poverenje građana utoliko je za vlast rizičnije što nije bazirano na liku te vlasti niti na njenim rezultatima, nego na obećanjima. Zato to poverenje može da bude i veoma intenzivno, ali ne može da bude duboko. Utoliko je i pretnja vladi veoma intenzivna, s tim što je ona i duboka.

Šta to znači? Bude li slobodna Srbija čekala da svoju priču razreši na Kosovu ili u odnosu sa NATO, moći će da reaguje tek kada bude prekasno. Prihvati li fokusiranje ekonomije u prvi plan – što je neoprezno učinila vlast – ona će ubrzati procese koji će pre ili kasnije, na ovaj ili onaj način dovesti do konflikta – ili onog između vlasti i naroda ili između vlasti i stranaca, odnosno njenih domaćih predstavnika oličenih u ološ-eliti. Jer ništa danas kao ekonomija ne pokazuje suštinsku konfrontaciju građana Srbije i interesa zapadnih zemalja, gde se stvari za vlast ne mogu završiti dobro, budući da je na brisanom prostoru na puškomet i jednom i drugom akteru. Na kraju, ništa danas kao ekonomija ne pokazuje da današnja srpska realpolitika ne može dati rezultat i da svako rešenje za Srbiju podrazumeva neku vrstu otpora.

Novi Standard
Одговори
#2

Ко то упорно гура Србију у НАТО?

Владимир Јевтић

Недавно су са Запада стигли опасни “сигнали” који упућују на то да ће НАТО радо примити Србију у своје редове. Тако се у дипломатији почиње када се жели да се нека одређена идеја прогура на “мала врата”. Наиме, најпре се почиње са слањем тзв. пробних балона чија је улога да опипају пулс народа, али пре свега његовог политичког руководства око тога да ли је одређена идеја прихватљива и да ли се на њено прихватање може рачунати.

Овога пута идеја гласи: чланство у фалангама НАТО пакта. Генерални секретар Северноатлантске алијансе Андерс фог Расмусен изјавио је да су Србији отворена врата НАТО-а, али само уколико она одлучи да се придружи НАТО пакту и уколико испуни одређене услове и критеријуме. “Врата НАТО-а отворена су за све европске демократије које деле наше вредности и које могу да допринесу евроатлантској безбедности. Свака држава, међутим, мора сама да одлучи да ли ће да затражи чланство. Разумљиво је да је ово питање осетљиво у Србији, али само на њој је да одлучи какву врсту будућих односа жели.”[1] “Позиција НАТО је таква да су наша врата отворена под условом, наравно, да земље заинтересоване за придруживање испуњавају услове и критеријуме. Србија зна шта треба да уради - да уради домаћи задатак, да изведе неопходне реформе код куће. Наша врата се не отварају аутоматски, морате да покажете вашу добру вољу. Кратак одговор за Србију је - ми смо спремни кад сте ви спремни”[2]

Брисел је и раније упућивао сличне сигнале Србији. Сетимо се само да је 13. јуна 2011. под покровитељством претходне власти, која се мање више отворено залагала за пријем Србије у НАТО- у Београду одржана Конференција за партнере под покровитељством Северноатлантске алијансе[3]. И ове године је начелник генералштаба Војске Србије генерал Љубиша Диковић учествовао на Конференцији која је одржана недавно и то 26. 6. 2013. у Стокхолму[4]. Када говоримо о претходној власти она је отворено кокетирала са НАТО пактом, а бивши министар одбране Драган Шутановац у својим изјавама никада није ни крио да чланство Србије у НАТО пакту увек остаје отворена могућност. Он је увек нејасно и смутљиво говорио о потребним безбедносним сарадњама са НАТО пактом. “Залажем се да наша држава буде у систему најразвијенијих и економски најјачих држава које су чланице ЕУ и НАТО-а, пре свега јер је то и нама у интересу”[5], изјавио је Шутановац. Он је додао и да је блиска сарадња са НАТО важна не само за Министарство одбране већ и за бројна друга министарства.

Чедомир Јовановић, лидер ЛДП-а, никада није ни крио своју жељу да Србија уђе у НАТО, напротив, он се одувек отворено залагао за то да Србија постане још једна чланица НАТО пакта и као разлог за то је нудио сасвим небулозне аргументе. Сетимо се само једне његове изјаве дате пре две године: “Не идеализујем ни ЕУ, ни НАТО, али морамо водити политику у складу са потребама ове земље. Улазак Србије у НАТО, за шта се залажемо, гаранција је за безбедност у региону и територијалну целовитост земље. Нека Коштуница протестује, ништа му више не преостаје.”[6]

Како је могуће да улазак Србије у НАТО буде у складу са потребама ове земље? Јовановић каже да је НАТО гаранција за територијалну целовитост земље. Овакав аргумент се директно коси са Уставом Србије и са одлуком Скупштине Србије о војној неутралности Београда. Како је могуће у исто време инсистирати на војној неутралности и сматрати да је НАТО гарант целовитости земље када се управо под покровитељством НАТО пакта ствара армија Косова?

У светлу изјаве генералног секретара НАТО-а појавили су се и домаћи заговорници идеје да би Србија требало да уђе у НАТО. Још један пробни балон је пуштен када је директор београдског Форума за етничке односе Душан Јањић изјавио да ће Србија наредне године затражити пријем у НАТО. Јањић је изјавио следеће: “очекујем да ће реконструисана Влада Србије у наредних годину дана озваничити промену политике и затражити чланство у НАТО. Јасно је да се однос Србије према НАТО мења одласком Бориса Тадића са функције председника и усвајањем нове стратегије НАТО. Можда то некоме делује апсурдно, да неко ко има наслеђе Милошевићеве политике и ко је потекао из Српске радикалне странке иде ка НАТО, али то је чињеница. Србија је споразумом Београда и Приштине прихватила територијални интегритет окупираних територија, а то је врло важно за њено чланство у Европској унији и НАТО,”[7] изјавио је Јањић.

У узнемиравајућем упозорењу Београдског форума поводом најновијих најава да би Србија могла затражити пријем у Северноатлантску алијансу наводи се следеће: “НАТО је освајачки савез, Србија је мирољубива земља.”[8]

Зашто не у НАТО?

Просто је фрапирајуће и за дубоко и искрено жаљење то да у Србији још увек постоји клика било она политичка, војна или економска која жели да Србију види у НАТО пакту! Зар морамо да подсећамо на 1999. годину и агресију НАТО пакта на тадашњу СРЈ? Због издајничке и продане клике, која је на нашу дубоку жалост пустила веома јаке корене у Србији, морамо да се подсетимо шта нам је НАТО учинио и шта НАТО заправо представља.

Као прво, НАТО пакт, који је настао као противтежа Варшавском уговору, представља војну машинерију Запада уз помоћ које он реализује своје циљеве и интересе који се противе елементарним људским слободама. Запад уз помоћ злочиначке алијансе под именом НАТО пакт насилно спроводи наметање сопственог виђења “демократије” која у стварности представља окупацију, поробљавање и уништење неподобних земаља и њихових лидера. Запад је помоћу НАТО пакта 1999. год. извршио агресију на нашу земљу како би нам отео интегрални део територије, променио свест људи и мржњу усмерио ка тадашњој власти по принципу “они су криви што нас бомбардују”. НАТО пакт је убијао и уништавао Србију и њено недужно цивилно становништво и омогућио албанским терористима да створе квази државу Косово на темељима српске историје, духовности и идентитета.

Нато пакт је некажњено убијао децу. Сетимо се само мале Милице која је погинула на ноши у Батајници. Она је постала симбол за сву страдалу невину српску децу у злочиначком НАТО бомбардовању. Најстрашнија је чињеница да се још увек не зна тачан број погинулих и рањених цивилних лица током безочног бомбардовања Србије. Спекулише се бројком од 2 500 хиљаде цивила који су погинули током овог злочиначког бомбардовања, међутим, тачан број страдалих недужних цивила и деце се вероватно никада неће утврдити. Актуелни министар одбране Александар Вучић недавно је обелоданио тачан број погинулих припадника Војске и полиције. Наиме, “НАТО снаге су убиле 631 припадника Војске Југославије, нестало је 28, значи укупно 659 жртава, од чега је 72 официра, 41 подофицир, 18 војника по уговору, 191 војник на служењу војног рока, 245 резервиста, 60 добровољаца и три цивила у војсци. Када су припадници МУП-а у питању страдало је 349 полицајаца. Прецизније, погинуло је 325 припадника МУП-а , а нестало је 24 полицајаца с тим што се нестали као и у случају припадника Војске Југославије, сматрају страдалима[9].

Осим што је НАТО убијао невину српску децу он је некажњено и рушио Србију и њене инфраструктурне објекте.

Штета је процењена на близу стотину милијарди долара. НАТО пакт не само да је убијао недужне цивиле у наводној хуманитарној акцији већ је чинио и бројне ратне злочине. Сетимо се уништеног путничког воза у Грделичкој клисури, бомбардовања моста у Варварину на пијачни дан када је страдала међу осталима и петнаестогодишња Сања Миленковић, девојчица која је била првак у математици.

Затим злочиначко бомбардовање мирног Алексинца, па бомбардовање центра Ниша и то забрањеним касетним бомбама и бомбардовање болнице Драгиша Мишовић у Београду где су се лечили рањени припадници Војске Југославије. Да и не помињемо злочиначку тактику поновног бомбардовања. То је бескруполозни злочин који за циљ има да убије што више људи. Најпре се изврши бомбардовање једног објекта, а затим се након петнаестак минута након што пристигну екипе хитне помоћи, представници медија и ватрогасне екипе, бомбардовање истог објекта понови. Шта рећи за бомбардовање чисто цивилног објекта, зграде телевизије у Абардаревој улици када је погинуло 16 радника РТС-а. За овај злочин оптужен је Драгољуб Милановић, тадашњи директор телевизије, зато што није изместио раднике на безбедну локацију[10].

Када говоримо о политичким последицама НАТО бомбардовања, Србији је отето Косово и Метохија. Ту није реч само о површини државе која износи око 15% већ је реч о људима, и непроцењивом културно-историјском благу које представља идентитет српства. НАТО пакт не само да је убијао већ је и окупирао духовни центар Србије. Тренутно, НАТО ради на стварању тзв. армије Косова која ће настати од “косовског заштитног корпуса”.

Имајући ову чињеницу у виду ми никако не можемо да одбранимо Косово и Метохију и да сачувамо територијални интегритет земље јер је остатак Србије прогласио војну неутралност, а Косово ће тежити чланству у НАТО пакту што је недопустиво. Актуелна власт није способна да антиципира оно што ће се несумњиво догодити. Садашња власт делује прилично меко када је у питању чланство у НАТО зато што тежи тзв. евроатлантским интеграцијама које подразумевају и чланство у Северноатлантској алијанси.

Однос актуелне власти према НАТО пакту

Бриселским споразумом фактички је прећутно призната независност јужне српске покрајине. Једино што остаје јесте да Приштина затражи чланство у НАТО пакту. То ће и де факто поцепати Србију и главни кривац за то ће бити актуелна власт која је преговоре о будућности Косова водила у Бриселу, а не у УН где имамо савезнике и пријатеље који би нас подржали. Али то је наслеђе бивше власти која је изабрала ЕУ као посредника у дијалогу са Приштином. Док садашња власт води политику “ЕУ нема алтернативу”, то ће нас постепено довести и до девизе “НАТО пакт нема алтернативу”.

Садашња власт чини се да наставља са политиком претходне власти када су у питању евроинтеграције које укључују као своју крајњу консеквенцу и чланство у НАТО пакту. Страшно је то што постоје људи који се залажу за чланство у НАТО пакту, једној по својој природи агресивној војној алијанси. НАТО пакт је у Либији показао своје право лице и готово је фрустрирајуће да постоје људи као што је генерал у пензији Александар Димитријевић који напомиње да ће држава ускоро морати да се јасније изјасни и о овом питању.

“Војна неутралност у садашњим условима израз је својеврсног кукавичлука државе у избору своје будућности”, сматра Димитријевић. “Сами не можемо да изађемо ни са градом, а не са непријатељима. Морамо бити у неком друштву, а питање је да ли је реч о НАТО-у или Организацији за колективну безбедност, која се већ назива “Источни НАТО”. Политика ће ускоро морати да да своју реч, јер се на две столице не седи дуго.

Димитријевић подсећа на то да аргумент да нас је НАТО бомбардовао не пије воду, због већинског опредељења да се крећемо ка ЕУ, чија је већина држава у овом војном савезу. Он истиче и да кретање ка Европи подразумева и безбедносне интеграције.

“Чланство у НАТО-у тренутно је у другом плану наших политичара, али није искључено да ће врло брзо бити поново отворено”, наглашава Димитријевић.

Међутим, Димитријевић је у једној ствари у праву, а то је да се не може дуго седети на две столице и да ће актуелна власт морати ускоро да се определи ком војном савезу мора приступити. Наиме, политика војне неутралности није нажалост одржива због многобројних фактора. Ми смо на пример на листи чекања за добијање наоружања руске производње које укључује најсавременије системе ПВО који ће умногоме побољшати одбрану наше земље, али уколико Руси процене да се актуелна власт окреће Западу и још горе НАТО пакту, од испоруке тог оружја неће бити ништа. Што је сасвим разумљиво. Генерал у пензији Радован Радиновић с друге стране каже да Србији никако не би одговарало чланство у НАТО пакту.

“У „намигивању“ Брисела генерал у пензији Радован Радиновић, некада први човек Катедре за стратегију у центру Високих војних школа, види интерес овог савеза да Србију, као државу која заузима кључну позицију на Балкану, укључи међу своје чланице. Чланство у НАТО-у, како истиче, није у интересу Србије. “Не само што је реч о агресивном војном савезу који је у служби америчке глобалистичке хегемоније, већ чланство у овом савезу носи велике ризике и претње”, објашњава Радиновић. “Србији данас војно не прети ниједна држава из окружења, што је већ дуже време европски тренд, па јој није потребна ни заштита неке алијансе. Чланство, са друге стране, носи сврставање и отварање непријатељства са неким снагама и државама које нас неће угрожавати у случају неутралности. Радиновић и као аргумент против војне опредељености за западни савез наводи и чињеницу да НАТО помаже стварање војске Косова, што директно угрожава балканску и европску безбедност. “Уколико Србија постане члан Северноатлантског савеза руске ракете биле би окренуте ка нама. Ту нема љубави, већ чисте политике одбране” истиче Радиновић.

Ипак, генерал истиче предност војне неутралности. Србија не може да остане војно неутрална управо због тога што ће Косово тражити чланство у НАТО пакту. Ово Србија као војно неутрална земља никако не би могла да спречи и то би значило и коначно одвајање Косова и његово отцепљење. Политика садашње власти и њен однос према НАТО пакту се чине веома млаким. Српски политичари стално истичу чињеницу да је Србија војно неутрална, али чини се да је то одраз политике ни тамо ни овамо што није одрживо у садашњим геостратешким околностима. Уколико војна неутралност није одржива а чланство у НАТО пакту незамисливо због горе наведених разлога шта је онда права и истинска алтернативе Србије и где почива њена будућност?

Алтернатива почива на истоку

Организација Уговора о колективној безбедности, која окупља шест држава, наиме, Белорусију, Руску Федерацију, Јерменију, Казахстан, Киргизију и Таџикистан[11] такође нуди заштиту земаља чланица у случају напада на неку од држава, али за разлику од НАТО пакта она није и не представља агресивну војну алијансу која по свету насилно спроводи циљеве Запада. Осим тога ова организација нас није бомбардовала и није учинила никакво зло Србији јер то није у њеној природи.

Србија треба да постане пуноправна чланица овог војног савеза због једног веома битног разлога. Наиме, уколико се Србија определи за чланство у овом војном савезу, коме историјски и духовно припада (при овоме имамо на уму Русију пре свега) она може обезбедити територијални интегритет и суверенитет на сваком делу своје територије укључујући и Косово и Метохију. Зашто? Управо због тога што се главна и водећа сила овог војног блока, Руска Федерација, оштро противи независности Косова. Уколико Србија постане део алијансе под именом Организација Уговора о колективној безбедности она ће у потпуности да себи обезбеди мир и решење питања независности Косова и Метохије једном за свагда.

На актуелној власти је да пробуши све пробне балоне који стижу са Запада и из саме Србије и да се коначно окрене правим и истинским пријатељима и савезницима који ће нам обезбедити територијални интегритет, заштиту, економски бољитак и светлу перспективу. Ово се односи и на чланство у ЕУ такође. Није тачно оно што нам причају и сервирају тандем Вучић-Дачић, да нам плате и пензије зависе једино од ЕУ. Актуелна власт је бриселским споразумом продала Косово, душу Србије, за добијање тамо неког датума који апсолутно ништа не значи. Ова држава односно њени лидери ће пре или касније морати да почну да ослушкују жеље становника Србије. Тренутно више од половине становника Србије је против уласка у ЕУ а три четвртине Срба се противи уласку у НАТО пакт. Цифре говоре за себе само је потребно да их неко сагледа и прихвати и окане се празне реторике да наша будућност почива на Западу.

[1] http://www.novosti.rs/vesti/naslovna/pol...tml:443918-

NATO-salje-signale-Srbiji

[2] http://www.rtv.rs/sr_lat/politika/rasmus...06293.html

[3] http://www.mod.gov.rs/smpc/sr/index.php

[4] http://www.vs.rs/index.php?news_article=...163e135009

[5] http://www.pressonline.rs/info/politika/...ac-nato-je-

najbolji-bezbednosni-standard-u-svetu.html

[6] http://www.novosti.rs/vesti/naslovna/pol...tml:333994-

Jovanovic-Sto-pre-u-NATO

[7] http://www.vaseljenska.com/politika/srbi...em-u-nato/

[8] http://fakti.org/srpski-duh/tri-cetvrtin...ije-u-nato

[9] http://srbin.info/2013/02/v-jevtic-da-li...utralnost/

[10] http://www.rts.rs/page/stories/ci/story/...1%83%D1%88%

D1%82%D0%B2%D0%BE/1310130/%D0%93%D0%BE%D0%B4%D0%B8%D1

%88%D1%9A%D0%B8%D1%86%D0%B0+%D0%B1%D0%BE%D0%BC%D0%

B1%D0%B0%D1%80%D0%B4%D0%BE%D0%B2%D0%B0%D1%9A%D0%B0+

%D0%A0%D0%A2%D0%A1-%D0%B0.html

[11] http://ruskarec.ru/politics/2013/04/17/s...21429.html

http://www.nspm.rs/srbija-i-nato/ko-to-u...ato-q.html

SRBIJA U NATO: VLAST ĆE POGAZITI I SVOJU ODLUKU O NEUTRALNOSTI

Petog jula 2013. godine, generalni sekretar NATO pakta, Andres Fog Rasmunsen, javno je pohvalio državno rukovodstvo u Srbiji za "političku odlučnost da se nađe rešenje koje otvara put za pokretanje pregovora o članstvu Evropske unije sa Srbijom" a uoči najavljene farse od rekonstrukcije vlade, koja je, sada je to već jasno, samo obična dimna ,,zavesa” za Vučićevo samosklanjanje iz ministarstva odbrane. Vučićev krajnji cilj je da neko drugi odradi prljavi posao guranja Srbije u NATO pakt protiv volje naroda! Naime, Vučić je već jedan prljavi posao na Kosovu odradio, pa bi još i akcija guranje Srbije u NATO, bila previše.

major Goran Mitrović


[Слика: natoivucic5_thumb.jpg?w=568&h=399]

Samo dve nedelje pre nego što je Rasmunsen dao intervju za agenciju Beta, u kome je rekao da je Srbiji mesto u NATO, ali i da ova alijansa neće smanjiti broj svojih vojnika na Kosovu, u Beogradu se pojavio ruski general Nikolaj Patrušev, koordinator rada svih ruskih bezbednosnih službi.

Patrušev je ostao tek nekoliko sati, i za to vreme je trajala panična trka Aleksandra Vučića između kancelarije NATO-a i zgrade Predsedništva gde je ruski general održao kratko predavanje Tomislavu Nikoliću o tome da ruski interesi u Srbiji ne smeju biti ni u čemu ugroženi, te da bi ulaskom Srbije u NATO alijansu, došlo do trajnih poremećaja odnosa dve bratske države.

Ali, kako je Vučić još 19. aprila u sedištu NATO pakta u Briselu obećao Rasmunsenu, Srbija je krenula u pravcu čije se posledice još ne mogu sagledati. I sam Rasmunsen je posle sastanka sa Vučićem kazao kako NATO podržava dijalog na Kosovu (predaju srpskih opština u ruke albanskih vlasti u Prištini): "…Spremni smo da odigramo svoju ulogu ukoliko dođe do sporazuma". To je značilo da će NATO rado da prihvati dobrovoljno porobljavanje Srbije. Stvari su već tada bile jasne. Vučić je imao zadatak da dovede Srbiju do odluke, a samu operaciju privođenja žrtve dželatu, obaviće neko drugi!

Samo godinu dana ranije, dok je još trajala akcija masovne prevare koju je izvodio sa svojim "političkim ocem" Tomislavom Nikolićem, Vučić je insistirao da se u medijima vidno istakne njegovo odlučno protivljenje ulasku u NATO pakt! Internet portal E-novine (31.7.2012. godine), bio je najrečitiji, tekstom objavljenim pod naslovom "Vučić odlučno protiv NATO!"

Posle samo godinu dana, Vučić više ne želi da bude ministar odbrane. Istina, on je za godinu dana vršenje te funkcije, više izbegavao taj posao nego što ga je radio. Njegov posao je bio da konačno upropasti vojsku, svede je na nivo karikature, smešnim paradama, a sve sa ciljem da obavi posao predaje suverenosti NATO paktu. Tako je dogovoreno!

Već dve decenije Aleksandar Vučić, iz petnih žila, radi protiv interesa države Srbije. Ne treba zaboraviti da je i on bio kursista u Londonu! Navodno je prao čaše!

Da li će on, nama ispred nosa, skoro usamljen, dovesti NATO u Srbiju? Dolazak NATO alijanse je opasan i po naše živote. Prvo, moramo da platimo one koji će nas okupirati. Da izdržavamo bantu crnce koji su, danas, dominantni u američkoj vojsci, kojoj je, neophodno mnogo belih boraca, i topovskog mesa. Drugo, NATO bi mogao besplatno da koristi naše drumove, bolnice, škole, da njihovi oficiri i vojnici nekažnjeno siluju i ubijaju. Sa takvom vojom alijansom želi da nas uništi Aleksandar Vučić, podmećući nam Aleksandra Vulina, kao novog ministra.

Da li je Vulinova ostavka na mesto šefa vladine kancelarije za Kosovo, onda bila lažna? Da li mu je Vučić pravio alibi, da sa mesta ministra odbrane može da prevari kosovske Srbe, i građane Srbije, da je NATO naš spasilac!?

Isto kao i kada nas je zasipao nuklearnim bombama, zauvek trujući naša njive, reke, planine. Nije NATO usrećio ni kosovske Albance. Oni će, međutim, sigurno je, podići glas i ruku protiv ”usrećitelja” kada shvate da im života na zatrovanom Kosmetu više nema. Očigledno je da Rusija, ako želi pomoći Srbiji, mora da jasno stavi do znanja NATO alijansi, da ne želi da i Srbija bude porobljena, preko vazalne vlade. Da iza Srbije isto stane kao i iza Belorusije, Kazahstana, Gruzije, Ukrajine. Ukoliko nas Aleksandar Vučić do tada sam ne porobi.


Geto Srbija

materijal: List protiv mafije
Одговори
#3

Šormaz: Srbija će de facto postati članica NATO-a kada uđe u EU Шок

Poslanik NATO-a u Narodonoj skupštini Srbije Dragan Šormaz, funkcioner SNS i šef delegacije Srbije pri Parlamentarnoj skupštini NATO rekao je da ni SAD ni Rusija ne treba da pritiskaju Srbiju.

On je istakao u Jagodini, a prenosi portal centralmedia.rs, da “kao što Rusi kažu da SAD ne treba da pritiskaju Srbiju, tako i oni ne treba to da rade“.

- Šta će vatrogascima iz Rusije diplomatski status u Srbiji? Ovo što se traži za Humanitarni centar u Nišu, po mom mišljenju i ovo odvajam kao moje mišljenje, je potpuno nelogično, nepravno i ne treba da se tome izađe u susret. To je vrsta pritiska, ali opet to je stvar Srbije i niko iz bilo koje države, pa ni SAD, nema pravo da nam oko toga drži lekcije. Mi ćemo sami tim pitanjem da se pozabavimo”, rekao je Šormaz.

On je istakao i da ga nisu iznenadile nedavne izjave pomoćnika državnog sekretara SAD Brajana Hojta Jija.
“Očekivao sam ih kad-tad. Možda tajming ne odgovara, možda se nešto dogodilo, možda je nešto loše prenešeno, ali mene to nije iznenadilo. Mislim da to nije moralo ni da bude upućeno, jer Srbija jasno ide ka Evropskoj uniji i nema nikakav problem sa tim”, rekao je Šormaz.

On je istakao i da Srbija vodi politiku vojne neutralnosti, ali i te kako sarađuje sa NATO, kao i da su u Alijansi “prezadovoljni saradnjom sa Srbijom”.


“Članstvo u NATO nije preduslov za članstvo u EU, ali kada budemo u EU moraćemo da bezbedonosnu i spoljnu politiku da vodimo na isti način. Mi smo deo te priče, ljudi na to moraju da se pripreme. Mi smo već deo “Hobruha“, borbenih jedinica EU, čije je sedište u Grčkoj. Mi smo dali jednu jedinicu. To znači da EU pokušava da razvije svoj bezbednostni sistem i mi ćemo tu biti. Taj sistem je u kooperaciji sa NATO. Švedska i Švajcarska nisu članice NATO, ali sve zajedno rade. Imamo stvari koje nas očekuju i moramo toga da budemo svesni, što ne znači da ćemo biti član NATO, niti da to želimo”, ističe Šormaz.

-Srbija vodi politiku vojne neutralnosti, ali itekako sarađuje sa NATO. Za poslednjih pet godina imali smo 44 vojne vežbe sa vojskom SAD i učestvovali smo u 23 NATO vojne vežbe, a imali smo 6 sa Rusijom. Malo je kod nas problem to što javnost Srbije ne zna, odnosno nije na pravi način obaveštena o svemu tome, koji je intezitet, nivo i na koji način i sa kim sarađujemo, pojasnio je Šormaz.

On je ustvrdio da je nesporno je da Srbija, ne samo kandidat, već broj jedan kandidata ulazak u EU.
-To su kazali Johanes Kan i Žan Klod Junker. Crna Gora je ušla u NATO pa niko ne kaže da je kandidat broj jedan za ulazak u EU. To je često podmetanje u našoj javnosti, onih koji žele da dovedu u pitanje put Srbije u EU, pa nameću temu NATO koja u stvari ne postoji, navodi Šormaz.

On potvrđuje da ,,su u NATO prezadovoljni saradnjom sa Srbijom, da nam ne upućuju bili kakav poziv da mi budem član, niti to od nas traže, niti mi to tražimo i nismo jedini“, te je naveo primere Švedske,Finske, Austrije … dok Irska ima daleko manju saradnju sa NATO a član je EU.

Povodom zahteva Rusije za davanje diplomatskog imuniteta pripadnicima Humanitarnog centra u Nišu, Šormaz se zapitao ,,da li se u humanitarnom centru u Nišu nalaze vojnici ili vatrogasci iz Rusije?“
-Jedno je međunarodno pravo, SOFA sporazum je u skladu sa međunarodnim pravom, isti sporazum je Rusija potpisala sa NATO. Rusija je suspendovana zbog Ukrajine, ali se takođe nalazi u Parlamentarnoj skupštini NATO, partner je NATO, na višem nivou saradnje su bili od nas godinama, imali su poseban organ Savet NATO-Rusija, to se promenilo sa Ukrajinskom krizom, zaključio je Šormaz.



http://www.kurir.rs/vesti/politika/29332...ski-status
Одговори
#4

(01-11-2017, 10:00 PM)Ултрадесничар Пише:  Šormaz: Srbija će de facto postati članica NATO-a kada uđe u EU Шок

Poslanik NATO-a u Narodonoj skupštini Srbije Dragan Šormaz, funkcioner SNS i šef delegacije Srbije pri Parlamentarnoj skupštini NATO rekao je da ni SAD ni Rusija ne treba da pritiskaju Srbiju.

On je istakao u Jagodini, a prenosi portal centralmedia.rs, da “kao što Rusi kažu da SAD ne treba da pritiskaju Srbiju, tako i oni ne treba to da rade“.

- Šta će vatrogascima iz Rusije diplomatski status u Srbiji? Ovo što se traži za Humanitarni centar u Nišu, po mom mišljenju i ovo odvajam kao moje mišljenje, je potpuno nelogično, nepravno i ne treba da se tome izađe u susret. To je vrsta pritiska, ali opet to je stvar Srbije i niko iz bilo koje države, pa ni SAD, nema pravo da nam oko toga drži lekcije. Mi ćemo sami tim pitanjem da se pozabavimo”, rekao je Šormaz.

On je istakao i da ga nisu iznenadile nedavne izjave pomoćnika državnog sekretara SAD Brajana Hojta Jija.
“Očekivao sam ih kad-tad. Možda tajming ne odgovara, možda se nešto dogodilo, možda je nešto loše prenešeno, ali mene to nije iznenadilo. Mislim da to nije moralo ni da bude upućeno, jer Srbija jasno ide ka Evropskoj uniji i nema nikakav problem sa tim”, rekao je Šormaz.

On je istakao i da Srbija vodi politiku vojne neutralnosti, ali i te kako sarađuje sa NATO, kao i da su u Alijansi “prezadovoljni saradnjom sa Srbijom”.


“Članstvo u NATO nije preduslov za članstvo u EU, ali kada budemo u EU moraćemo da bezbedonosnu i spoljnu politiku da vodimo na isti način. Mi smo deo te priče, ljudi na to moraju da se pripreme. Mi smo već deo “Hobruha“, borbenih jedinica EU, čije je sedište u Grčkoj. Mi smo dali jednu jedinicu. To znači da EU pokušava da razvije svoj bezbednostni sistem i mi ćemo tu biti. Taj sistem je u kooperaciji sa NATO. Švedska i Švajcarska nisu članice NATO, ali sve zajedno rade. Imamo stvari koje nas očekuju i moramo toga da budemo svesni, što ne znači da ćemo biti član NATO, niti da to želimo”, ističe Šormaz.

-Srbija vodi politiku vojne neutralnosti, ali itekako sarađuje sa NATO. Za poslednjih pet godina imali smo 44 vojne vežbe sa vojskom SAD i učestvovali smo u 23 NATO vojne vežbe, a imali smo 6 sa Rusijom. Malo je kod nas problem to što javnost Srbije ne zna, odnosno nije na pravi način obaveštena o svemu tome, koji je intezitet, nivo i na koji način i sa kim sarađujemo, pojasnio je Šormaz.

On je ustvrdio da je nesporno je da Srbija, ne samo kandidat, već broj jedan kandidata ulazak u EU.
-To su kazali Johanes Kan i Žan Klod Junker. Crna Gora je ušla u NATO pa niko ne kaže da je kandidat broj jedan za ulazak u EU. To je često podmetanje u našoj javnosti, onih koji žele da dovedu u pitanje put Srbije u EU, pa nameću temu NATO koja u stvari ne postoji, navodi Šormaz.

On potvrđuje da ,,su u NATO prezadovoljni saradnjom sa Srbijom, da nam ne upućuju bili kakav poziv da mi budem član, niti to od nas traže, niti mi to tražimo i nismo jedini“, te je naveo primere Švedske,Finske, Austrije … dok Irska ima daleko manju saradnju sa NATO a član je EU.

Povodom zahteva Rusije za davanje diplomatskog imuniteta pripadnicima Humanitarnog centra u Nišu, Šormaz se zapitao ,,da li se u humanitarnom centru u Nišu nalaze vojnici ili vatrogasci iz Rusije?“
-Jedno je međunarodno pravo, SOFA sporazum je u skladu sa međunarodnim pravom, isti sporazum je Rusija potpisala sa NATO. Rusija je suspendovana zbog Ukrajine, ali se takođe nalazi u Parlamentarnoj skupštini NATO, partner je NATO, na višem nivou saradnje su bili od nas godinama, imali su poseban organ Savet NATO-Rusija, to se promenilo sa Ukrajinskom krizom, zaključio je Šormaz.



http://www.kurir.rs/vesti/politika/29332...ski-status

Još pre Šormaza ( SNS ) protiv davanja imuniteta ruskim državljanima u Humanitarnom centru u Nišu bio je Šutanovac ( DS).

http://rs.n1info.com/a278917/Vesti/Vesti...nitet.html
Одговори
#5

Још НАТО лобиста у СНС

Потпредседница Владе Србије и чланица председништва СНС Зорана Михајловић изјавила је да постоје два разлога за ванредне парламентарне изборе.

Она је навела да СНС без имало страха чека предстојеће београдске изборе.

Она је у интервју за данашњи “Блиц” рекла да је чињеница да се у Србији често одржавају избори, али да је један од два разлога за могуће ванредне парламентарне изборе атмосфера каква се ствара у Скупштини Србије.

„Када погледате парламент, видите шта се тамо дешава, те изборе провоцирају опозиционе политичке партије. А други разлог јесте да опет на изборима измеримо колико вреди СНС и Вучић, колико Ивица Дачић, колико мале политичке партије. Немам ништа против малих странака, али ми се некад чини да је јачина њихових децибела много већа од њихове политичке снаге“, рекла је Зорана Михајловић.

Наводећи да је „толико тога урађено у Београду“ и да СНС „може мирно на те изборе“, она је оценила да није ни лако бити опозиција Српској напредној странци јер је велика разлика између садашњег Београда и оног пре пет година.

„Огромна је разлика, почев од буџета, па до свега што се у граду гради“, навела је Зорана Михајловић и истакла да би волела да жена буде на челу Београда, али и да њу лично не занима функција градоначелника Београда јер себе види искључиво у Влади.

Упитана о нападима који долазе од страначких колега, Зорана Михајловић је рекла да се „не бави глупостима“, али да то не значи да не зна како постоје одређене интересне групе у СНС-у које имају своје везе у неким од медија и на тај начин покушавају да направе свађу између лидера СНС Алкесандра Вучића и ње.

„То не значи и да не видим и немам проблем то да кажем како у СНС-у постоји део људи који није отишао даље од (лидера Српске радикалне странке Војислава) Шешеља и којима је он и даље први председник“, казала је она.

Говорећи о кривичној пријави због пропуста у градњи аутопута Уб – Лајковац, Зорана Михајловић рекла је да је „начињена штета од најмање милијарду динара и за то неко мора бити одговоран“ и да треба сачекати одлуку правосуђа.

„Пријава је предата на основу стручне анализе коју је радио Саобраћајни институт и то је неколико свески материјала. Чињеница је да је пут пропао, да четири и по километра ; пута морају поново да се раде. Не да се поправљају, не да се заливају битуменом, већ се мора скидати три-четири метра дубинског слоја, а на неким насипима и читавих 11 метара“, рекла је Зорана Михајловић, која је министарка грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре.

Бета
Одговори
#6

(01-11-2017, 10:00 PM)Ултрадесничар Пише:  Šormaz: Srbija će de facto postati članica NATO-a kada uđe u EU Шок

Poslanik NATO-a u Narodonoj skupštini Srbije Dragan Šormaz, funkcioner SNS i šef delegacije Srbije pri Parlamentarnoj skupštini NATO rekao je da ni SAD ni Rusija ne treba da pritiskaju Srbiju.

ШОРМАЗ ЈЕ ТЕЖИ СЛУЧАЈ АРАПСКОГ ЦИГОЈНЕРА ЧИЈЕ НАМ ЈЕ ГЕНЕ ОСТАВИЛА ТУРСКА БАШИБОЗЛУК ВОЈСКА!

ПРЕМА ЊЕМУ ЈЕ ЧЕДА МАНДОВ ГОСПОДИН-ЧОВЕК БРЕ!


[Слика: images?q=tbn:ANd9GcQLmH8WsTikJKbPe2o8pdk...t-9f_E7Pcw]

ПРОСВЕТАР, раб Божји и раденик на трудном воздвиженију Часног Крста и срушеног Стлпа Рашко-Сербскјаго.
СРБИН ИМА ПУТИНА ЗА БРАТА,
А ПУТИН ЈЕ ТАТА ОД САРМАТА,
ОД ЛОВЋЕНА ДО УРАЛА,
СВЕ СУ СТРАЖЕ ОД КИНЖАЛА,
ГРАДИЋЕМО НОВИ СЕВАСТОПОЉ,
ШТИТИЋЕ НАС БУЛАВА И ТОПОЉ!
Одговори
#7

„Србија не може бити војно неутрална, сувише је битна“

17. новембра 2017.

Београд – Србија је сувише битан фактор на Балкану да би водила неутралну спољну политику, сматра председник Атлантског савеза Црне Горе Саво Кентера.
Сличног су мишљења били и остали учесници данашњег панела “НАТО и Западни Балкан“ који је одржан у оквиру Пете НАТО недеље у Београду.
Директорка Центра за евроатлантске студије Јелена Милић је истакла да је за разлику од времена када су земље Источне Европе постајале чланице НАТО-а, за земље Западног Балкана ово занимљив, динамичан, али и компликован период.

“Русија није била ревизионистичка када су се земље Источне Европе прикључивале алијанси. Данас је тешко време, још се не могу претпоставити последице Брегзита на НАТО, ЕУ и процес евроских интеграција“, рекла је Милић.

Она је оценила да је у Србији тренутно апсурдно што је, према истраживањима, за време актуелне власти подршка ЕУ у Србији пала испод 50 одсто. “ЕУ се овде представља као једно од два зла. Зато је наш покушај да широј јавности објаснимо да не можемо раздвајати трансатлантску алијансу од Европске уније“, навела је Милић.

Према њеним речима осим непријатељског деловања Русије, постоје и додатне безбедносне претње у региону. “Заустављен је процеш реформи безбедносног система у земљама Западног Балкана, други проблем је што постоји потпуни застој у суђењима за ратне злочине пред регионалним судовима, као и потпуна деструкција досадашњих пресуда у Хагу“, рекла је директорка ЦЕАС-а.
Она сматра да чланице НАТО-а треба да политички буду што присутније на Балкану. Чланство Црне Горе је, како је рекла, за њу најбоља вест која је у последњих 10 година стигла са Балкана.
Председник Атлантског савеза Црне Горе Саво Кентера рекао је да је пријем те земље у НАТО показало да Запад и даље гледа на Балкан као на своју интересну сферу, а да је Русија у том случају изгубила битку. Он је додао да није било лако 11 година објашњавати народу Црне Горе зашто та држава треба да постане чланица НАТО-а.
“Требало је разбити мит од односима Црне Горе И Русије и о томе како не можемо једни без других“, рекао је Кентера. Он сматра да је следећи кандидат за чланство у НАТО Македонија у којој су се, како каже, створили услови за пријем, посебно отако је та земља добила нову владу.
И председник Атлантског савеза Црне Горе сматра да политика неутралности Србије није одржива на дуже време. “Србија је сувише битан фактор на Балкану да би била неутрална и не може се седети на две или три столице. И Црна Гора је то покушавала, али смо се на крају определили да гледамо у будућност, а не у прошлост и Србија треба да гледа шта је у интересу њених грађана, а не Русије, Америке и ЕУ“, поручио је Кентера.

Некадашњи директор Генералног директората за НАТО и политику безбедности Црне Горе Веско Гарчевић уверен је да је на Балкану потребна озбиљна расправа о томе шта су спољнополитички приориети дрржава тог региона.
Он сматра да је на Балкану доминантна рефлексија размишљања из СФРЈ која је, како је рекао, наставак лажне политике несврставања. Гарчевић је истакао да сва истраживања јавног мњења у земљама Западног Балкана показују забринутост грађана за корупцију, владавину права И цивилну контролу безбедносних служби.

“Зато треба да размотримо ко нам нудо могућности да то унапредимо, у ком систему можемо да имплементирамо те тековине, а ко нам се намеће као алтернатива интерграцијама“, сматра Гарчевић.
Он се запитао какву неутралност Србија жели на Балкану у 21.веку и да ли је она могућа. “Да ли је то ствар само политичког тренутка или стављате у страну озбиљну расправу о томе шта доноси чланство у НАТО“, рекао је Гарчевић.

B 92/Танјуг
Одговори
#8

KATASTROFALNI REZULTATI NVO I NATO LOBISTA U SRBIJI, NAJNOVIJE ISTRAŽIVANJE KAŽE: Srbi žele savez sa Rusijom, a 85% Srba ne voli NATO!
Одговори
#9

85% Srba ne voli NATO!
Ко је водио истрагу ЦеСИД?

Сад питање је ако је 85% Срба против НАТО, колико су онда против ЕУ?

Како твз шормаз каже дефакто чланица НАТО ако се улази у ЕУ?

Ако је ВЛАСТ од 5 Октобра сви за ЕУ, јели то онда знаћи да су исто радила за НАТО.

Зашто је очигледно свима ЕУ и НАТО су у исти круг организације.

То онда поставља низ питање око безбедности, и све остало повезајући са том ЕУ/НАТО политике!
Одговори
#10

(25-03-2018, 02:31 PM)Прст_у_ока_латиници Пише:  85% Srba ne voli NATO!
Ко је водио истрагу ЦеСИД?

Сад питање је ако је 85% Срба против НАТО, колико су онда против ЕУ?

Како твз шормаз каже дефакто чланица НАТО ако се улази у ЕУ?

Ако је ВЛАСТ од 5 Октобра сви за ЕУ, јели то онда знаћи да су исто радила за НАТО.

Зашто је очигледно свима ЕУ и НАТО су у исти круг организације.

То онда поставља низ питање око безбедности, и све остало повезајући са том ЕУ/НАТО политике!

ДОС се залагао за "евроатлантске интеграције". После распада ДОС-а , "жути каартел" је избацили атлатнске интеграције јер је НАТО омрзнут код гласача па су се залагали само за "евроинтеграције".

Међутим, у последње време, прво Вук Драшковић па сада и код неолибералне опозиције све се више помињу "евроатлчнтске интеграције".

http://beogradski-glas.rs/1601-2/
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 1 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним