Оцена Теме:
  • 1 Гласов(а) - 4 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Дара из Јасеновца
#15

За први филм на тему Јасеновца заиста врло добро, али ово је само гребање по површини, треба наставити са филмовима, серијама и документарцима који би дочарали сразмере злочина и болесног усташког ума... На почетку филма једна грешка и замерка... фашистички усташки режим... клеро-нацистички усташки режим, велика је разлика између фашиста и нациста, а и сцена са Светим Вукашином из Клепаца је одрађена штуро и на брзину... Све у свему, позитивни утисци...
Одговори
#16

За усташе се може рећи да су били и фашисти. Мусолини их је готово створио.
Одговори
#17

Филм почиње јаком драмом на самом почетку и држи гледаоца даље да прати. И стварно је филм потресао гледаоца.

Јесте жесток, а можда некоме дође тежак, али не бих се ту сложио. Такав жесток почетак је имао и филм "Нож". Добро, он је само описивао усташке злочине по селима, али и то је нешто.

Приказана су и страдања Јевреја и Рома. Усташа је србосеком убио оног ромског музичара, а Јеврејин је смакнут, јер му се наводно није копало, а све у циљу да спаси оца Даре. И она Јеврејка је помагала Дари
Одговори
#18

Dejan Mikavica, FB

Одавно нисам гледао глупљи и бесмисленији филм од овог вечерас... Дара из Јасеновца. Ни гледањем овог филма не можете схватити шта је поента и смисао злочина и геноцида над Србима у Ендехазији нити која држава га је организовала и спровела нити ко су злочинци по народној дефиницији нити да су Хрвати - Усташа!? Филм је протегнут, нејасан и неубедљив и подсетио ме на ону која се односи на Дијану Будисављевић.... Не зна се ко је и зашто убијао Србе, зашто хрватске усташе жестоко над српским цивилима, женама и децом и какви су услови и такви монструми!? И овог пута сам разочаран због чињенице да српски режисери и сценаристи нису у могућности да сниме ни један филм који има јасну, уметничку, историјску и етичку поруку и који је довољно јасан и убедљив у приказивању геноцида починили су Хрвате и који немају примера по својој окрутности и бестијалности, у историји наше цивилизације. Очекивао сам филм са надом да се нешто у српској кинематографији значајно променило, да они који не знају довољно или не знају ништа о хрватској геноцидној политици имају јединствену прилику да замисле, разумеју и разумеју... али ми смо остали ускраћени и ко зна који је пут, када је реч о филму са историјском темом, потпуно разочаран. Докле бре ово!?
Одговори
#19

(21-02-2021, 12:12 AM)Милослав Самарџић Пише:  Dejan Mikavica, FB

Одавно нисам гледао глупљи и бесмисленији филм од овог вечерас... Дара из Јасеновца. Ни гледањем овог филма не можете схватити шта је поента и смисао злочина и геноцида над Србима у Ендехазији нити која држава га је организовала и спровела нити ко су злочинци по народној дефиницији нити да су Хрвати - Усташа!? Филм је протегнут, нејасан и неубедљив и подсетио ме на ону која се односи на Дијану Будисављевић.... Не зна се ко је и зашто убијао Србе, зашто хрватске усташе жестоко над српским цивилима, женама и децом и какви су услови и такви монструми!? И овог пута сам разочаран због чињенице да српски режисери и сценаристи нису у могућности да сниме ни један филм који има јасну, уметничку, историјску и етичку поруку и који је довољно јасан и убедљив у приказивању геноцида починили су Хрвате и који немају примера по својој окрутности и бестијалности, у историји наше цивилизације. Очекивао сам филм са надом да се нешто у српској кинематографији значајно променило, да они који не знају довољно или не знају ништа о хрватској геноцидној политици имају јединствену прилику да замисле, разумеју и разумеју... али ми смо остали ускраћени и ко зна који је пут, када је реч о филму са историјском темом, потпуно разочаран. Докле бре ово!?

Ваистину!

Филм је катастрофа.

Све са тобом написано се слажем.

Сад најављују да ће да снимају серију о Олуји...

Јосип Броз-Амброз Тито! ДА, ТО ЈЕ БИО ПЕГАВИ ТРБАТИ, ФАРБАНИ ПА КОЛМОВАНИ, У МИДЕРЕ УТЕГНУТИ АУСТРО-УГАРСКИ ЦУГСФИРЕР, ТРОСТРУКИ ШПИЛЕ И МАЂАРСКИ ЧИВА, ЈОСИП БРОЗ-АМБРОЗ ТИТО, СРБОУБИЦА ПРВИ ДО ПАВЕЛИЋА!!!
ПРОСВЕТАР.
Одговори
#20

Film koji prikazuje samo 20 % šta su ustaše ( Hrvati ) radile!
Одговори
#21

(21-02-2021, 12:21 AM)Mekenzi Пише:  
(21-02-2021, 12:12 AM)Милослав Самарџић Пише:  Dejan Mikavica, FB

Одавно нисам гледао глупљи и бесмисленији филм од овог вечерас... Дара из Јасеновца. Ни гледањем овог филма не можете схватити шта је поента и смисао злочина и геноцида над Србима у Ендехазији нити која држава га је организовала и спровела нити ко су злочинци по народној дефиницији нити да су Хрвати - Усташа!? Филм је протегнут, нејасан и неубедљив и подсетио ме на ону која се односи на Дијану Будисављевић.... Не зна се ко је и зашто убијао Србе, зашто хрватске усташе жестоко над српским цивилима, женама и децом и какви су услови и такви монструми!? И овог пута сам разочаран због чињенице да српски режисери и сценаристи нису у могућности да сниме ни један филм који има јасну, уметничку, историјску и етичку поруку и који је довољно јасан и убедљив у приказивању геноцида починили су Хрвате и који немају примера по својој окрутности и бестијалности, у историји наше цивилизације. Очекивао сам филм са надом да се нешто у српској кинематографији значајно променило, да они који не знају довољно или не знају ништа о хрватској геноцидној политици имају јединствену прилику да замисле, разумеју и разумеју... али ми смо остали ускраћени и ко зна који је пут, када је реч о филму са историјском темом, потпуно разочаран. Докле бре ово!?

Ваистину!

Филм је катастрофа.

Све са тобом написано се слажем.

Сад најављују да ће да снимају серију о Олуји...

Већу глупост нисам прочитао.
Одговори
#22

Филм не приказује ни 2%, ма ни 0,002% шта су усташе радиле. Али, људи изгледа не схватају да је ово играни, а не документарни филм. А и да је документарни филм, не може да дочара дубине тих злочина. Чак је велико питање да ли о томе треба до детаља писати и снимати филмове. Када смо радили књигу "Сура гробница" видели смо нека приватна писма у којима др Стевановић пише како није ставио неке бестијалности Немаца, јер то, пар година после рата, нико више не би поверовао да је неко уопште могао да помисли да учини.
Што се тиче Микавице, критика му је бесмислена, јер у првој сцени филма се јасно назначује ко су Хрвати, а ко су Срби. И то се понавља кроз цео филм. Просто да се запита човек да ли је он уопште гледао филм, или је био у кујни. Нормално, директним потомцима жртава, који су одрасли уз приче о геноциду, никакав филм не може да дочара оно што су слушали од малена.
Ово је један играни, уметнички филм који је требао да нађе погодан филмски израз. Редитељ га је нашао кроз причу о једном женском детету, Српкињи и логорашици, која својим невиним очима гледа ужас око себе и како јој нестају они најближи које је до тада познавала.
Сценариста је унела главне елементе усташких злочина, клање, маљеве, убијање жена и деце, покрштавање... Све су то елементи који злочин усташа над Србима чине геноцидом. Поменула је како су се и Немци згражавали над усташким пировима, али и да Хрвати то никада не би могли да ураде да није било подршке Немаца. Поменула је све главне злочинце из Јасеновца, показала јасно ко је Поглавник и ко је кардинал Степинац, улогуих сестара римокатоличке цркве у одобравању и подршци усташким злочинима над српском децом. Проблематизовала је и акцију Дијане Будисављевић, јер многа деца после рата и нису враћена ни породици, а поготово не православљу. Показала је само део "асортимана" усташа приликом убијања Срба. Није изоставила Јевреје и Цигане, али их је тачно ставила у контекст, јер су они по броју неупоредиво мање жртве од Срба у Јасеновцу...
И све је то требало ставити у сат и 35-40 минута, нисам мерио, а да то ипак буде један играни филм, а не документарни који ће само набрајати историјске чињенице.
Ако је неко гледао филм, било који, а не само овај, да би научио историју, онда је много погрешио. Историја се учи из историјских књига писаних на бази докумената и других историјских извора.
И још нешто... Давно, још на старом сајту, пре једне деценије питао сам да ли је у југословенској кинематографији икада снимљена и приказана сцена у којој Хрват-усташа коље православног Србина, а да је аутор тог филма неки Србин. Ево, 7 и по деценија после рата то смо вечерас први пут дочекали. Очигледно постоје неки, а гле чуда то су баш српски професори историје, којима се то није свидело.
Још једном, Браво Гаго по 100 пута. Направио си велики филм.
Одговори
#23

Сложио бих се са Бенитом. Критика Микавице имала би смисла да је у питању документарац.

Да, на почетку филма се разликују ко су Срби, а ко су Хрвати. И током филма је Макс Лубурић (Марко Јанкетић) јасно говорио о хрватској држави кад је одржао говор пред српском децом обученом у усташке униформе.
Одговори
#24

Из породице Радована Чекића, оца Биљане Чекић која тумачи малу Дару у филму "Дара из Јасеновца", чак девет чланова није се вратило из Јасеновца.

Највећа подршка је отац Радован. Каже да је и њихова породица осјетила страхоте рата.

Његова бака са још деветоро рођака била је у колони за Јасеновац. Она је преживјела, остали нису.

Филм Дара из Јасеновца сниман је на основу свједочанстава преживјелих логораша и први је играни филм на тему логора Јасеновац.

https://www.rts.rs/page/magazine/ci/stor...cekic.html
Одговори
#25

(21-02-2021, 12:21 AM)Mekenzi Пише:  
(21-02-2021, 12:12 AM)Милослав Самарџић Пише:  Dejan Mikavica, FB

Одавно нисам гледао глупљи и бесмисленији филм од овог вечерас... Дара из Јасеновца. Ни гледањем овог филма не можете схватити шта је поента и смисао злочина и геноцида над Србима у Ендехазији нити која држава га је организовала и спровела нити ко су злочинци по народној дефиницији нити да су Хрвати - Усташа!? Филм је протегнут, нејасан и неубедљив и подсетио ме на ону која се односи на Дијану Будисављевић.... Не зна се ко је и зашто убијао Србе, зашто хрватске усташе жестоко над српским цивилима, женама и децом и какви су услови и такви монструми!? И овог пута сам разочаран због чињенице да српски режисери и сценаристи нису у могућности да сниме ни један филм који има јасну, уметничку, историјску и етичку поруку и који је довољно јасан и убедљив у приказивању геноцида починили су Хрвате и који немају примера по својој окрутности и бестијалности, у историји наше цивилизације. Очекивао сам филм са надом да се нешто у српској кинематографији значајно променило, да они који не знају довољно или не знају ништа о хрватској геноцидној политици имају јединствену прилику да замисле, разумеју и разумеју... али ми смо остали ускраћени и ко зна који је пут, када је реч о филму са историјском темом, потпуно разочаран. Докле бре ово!?

Ваистину!

Филм је катастрофа.

Све са тобом написано се слажем.

Сад најављују да ће да снимају серију о Олуји...
Izgubio si se u silnim google online prevodjenjima ćirilica-latinica-ćirilica Кидање,
nije to Samardžić napisao nego Mikavica , Miloslav je samo preneo deo Dejanovog teksta sa FB. stranice .
Одговори
#26

Сагласан сам са Бенитом да је филм играни а не документарни и да га тако треба посматрати, као и да је немогуће документовати све начине на које су усташе вршиле своја злодела, јер нормалан човек то не може гледати ни на филму.
На почетку филма иде сцена где српска мајка оставља своје дете које преузима једна хрватска жена из чисте људске емпатије. Значи у старту се види да филм није антихрватски. Проблем је што је критична маса у хрвата и онда и данас проусташка па и саму идеју да се екранизује геноцид над Србима у НДХ доживљава ако нешто антихрватско.
Такође се види да Дијана Будисављевић вади српску децу из логора смрти, али се такође недвосмислено каже да та деца иду у хрватске римокатоличке породице где ће реално бити подизани као будући хрвати што се да закључити и из "морално-политичке" наставе коју деци у логору изводи часна сестра Пулхерија.
Чини ми се да је лепо провучен у више наврата поздрав "за дом спремни" који је опет актуелан у Хрватској и за који се спинује да нема никакве везе са усташама Rolleyes
Такође део где Пулхерија каже деци да Хрватска има своје великане пре свих Анту Павелића и Алојзија Степинца показује сву суштину НДХ као симбиозе римокатоличког прозелитизма и примитивног шовинизма.
Обзиром да је ово први филм после 80 година који се бави геноцидом над Православним Србима у НДХ, конкретно у логору Јасеновац, морам бити задовољан.
Е да. Има и део кад шваба у својству почасног (претпостављеног) госта пита усташу зашто убијате Србе кад је инструкција да се "почисте" само Роми и Јевреји а усташа му каже "зато што су Срби."
Могуће да нисам све сцене верно пренео, гледао сам филм само једном, синоћ, па да нисам добро упамтио, извињавам се унапред... али синоћ нисам био у стању да напишем ништа артикулисано.
И оно играње српског или како на филму усташе кажу "србијанског" кола око столица, на жалост има упориште у стварности.
Мислим да Никола Плећаш у својој књизи "Пожар у Крајини" описује како су усташе везале Србе жицом око стога сена и онда запалили стог. Јадни људи су се отимали и скакали од ватре, безуспешно, а зликовци су сеирили и на крају поред угљенисаних тела оставили натпис "овде су Срби играли своје коло".
Можда није писао Нитоња већ Богдан Болта у "Грачачкој Четничкој Бригади", нисам сигуран, али није ни битно, ја сам ту причу чуо још раније од својих старијих укућана.
И сад само очекујем да хрвати као врхунац цинизма региструју коло у Унеску као део хрватске културне баштине Бесан
Одговори
#27

Треба додати и важан детаљ, односно, убачен је елемент да су и Теслини страдали од усташке руке, а сада покушавају да релитивизују историју и да присвоје Теслу. У делу када су одвели жене и децу у логор и приликом пријављивања била је жена која се презивала Тесла, не могу се сетити да ли се звала Миланка, али презимена се врло добро сећам.

Нећемо никада престати нашу борбу нити повити главу пред нашим непријатељима Немцима, који користе извесне заблуделе синове српског народа као што су недићевци и љотићевци.

Д М
Одговори
#28

Слажем се и ја са Бенитом. Чак ме изенадило колико су ствари обухватили у 2 сата: Диану Б, Тесле, старца Вукашина, Цигане и Јевреје, умирање дјеце од болести и глади итд, јер све су то посебне теме о којима се може снимити филм. Ипак, акценат је на жртвама, како и треба да буде, а не у упирању прста у злочинце. Посебно бих похвалио то што се није ишло скроз у детаље, јер би било дегутантно, ипак је то играни филм и умјетност, а права историја је за књиге.
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 1 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним