Оцена Теме:
  • 15 Гласов(а) - 4.27 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Квиз- Српска историја

Питање у вези сњ овим: Који писац је једну књигу Радоша Бајића упоредио са Шекспировим књигама?
Одговори

" Равногорски Шекспир" рече Душко Ковачевић за Радоша Бајића.
Одговори

Да, само што није рекао равногорски, тј. није написао тако, на полеђини књиге.
Одговори

Богами јесте рекао на промоцији серије Равна Гора на РТС-У.
Вукашин и Милослав дугују питања.
Одговори

На корици књиге сигурно није рекао равногорски, можда српски, али равногорски не.
Одговори

Да питам Бенита у вези са Душком Ковачевићем. Пре неки дан сам гледао на Јутјубу представу "Професионалац".

И има сцена када Лука Лабан (Бата Стојковић) каже Теји (Богдан Диклић) нешто овако: "Сећаш ли се кад сте Зоран Радмиловић и ти седели у бифеу Атељеа 212...". Лабан је тамо био стално присутан шпијунирајући Теју

Можда је "Професионалац" настао на основу прича из бифеа Атељеа 212
Одговори

Могуће, али сцена коју си навео је класичан пример омажа, којим је Ковачевић одао поштовање друштву из бифеа Атељеа од кога је много научио. То су, пре свих били: Михиз, Муци Драшкић, Радмиловић, Бата Стојковић, Љубиша Бачић... Поред њих, ту се кретало још око тридесетак људи, који су се такмичили у духовитости и довитљивости. Још кад се у све то умеша алкохол и умор. Ковачевић је био проницљив, па је добар део записао. Али, треба бити поштен и према њему, јер он њима стално одаје признање и призива их као саучеснике у стварању својих дела, што је код Ћосића и Јаковљевића то увек било сакривено.

Балкански шпијун је дело за које се сматра да је готово комплетно настало у бифеу Атељеа 212.
Одговори

Ајмо нови трио:
Колико су Србима фактички владали припадници династије Обреновић и колико побуна против њихове владавине је било у том периоду?
Одговори

Милош око 27-28, Михаило 10-ак, Милан Милошев кратко, Милан 30-ак, Александар 4. Ето, преко 70.

Побуна, 7-8 укључујући и успешне атентате.

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

Владали су 70 година, а буна је било највише за време кнеза Милоша, како се сећам. А свеукупно побуна је било можда 7-8
Одговори

Владали су 72 године, а већих буна и атентата било је 8, и то:
1. Цукићева и Молерова побуна
2. Ђакова буна
3. Кнез Милетина буна
4. Вучићева буна
5. Убиство кнеза Михаила
6. Илкин атентат
7. Тимочка буна
8. Убиство краља Александра и краљице Драге

На брзину сам писао, допуните или исправите.
Дакле, у просеку, на око 9 година догодила се нека буна, афера или атентат упућен против власти Обреновића.

Треба додати и оне кризе које су они са државних позиција иницирали, а нарочито у доба Коџе Милоша, попут разних убистава, а нарочито убиство Карађорђа.
Одговори

Не знам да ли је то буна, али Тома Вучић-Перишић је сменио кнеза Михаила 1842. године кад је доведен Александар Карађорђевић

Ај да поменем и Ивандањски атентат на краља Милана 1899. године
Одговори

Па, на ту Вучићеву буну сам и мислио.
За ово друго си праву. Хвала на сугестији.
Дакле, на сваких 8 година у просеку су имали неку побуну против њих.
Ајмо на династију Карађорђевића.
Колико су владали и колико буна је било против њихове владавине?
Одговори

На неки начин, Тома је сменио и кнеза Милоша 1839. године. Негде сам био читао да је Тома фактички извршио два државна удара: један против кнеза Милоша, а други против кнеза Михаила.

Карађорђевићи су владали 67 година. А што се тиче буна, не знам како да дефинишем. Против Карађорђа су се били побунили кнез Теодосије, Миленко Стојковић и Петар Добрњац (ова последња су се заједно побунили).

А на краља Александра Карађорђевића су извршена 3 или 4 атентата.
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 31 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним