Оцена Теме:
  • 15 Гласов(а) - 4.27 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Квиз- Српска историја

У два рата је био случај, да једна особа буде истовремено и начелник штаба Врховне команде и министар војни. Ко су та двојица команданата, о којим ратовима се ради?
Одговори

(23-12-2018, 09:41 PM)Бенито Пише:  Пријановићи- Милош Марковић и Милош Глишић?

Глишић је из Пожеге. Дакле, погодио си село и једног официра. Други је мајор Саво Стевановић, командант Златиборског корпуса.

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

(23-12-2018, 10:55 PM)Вукашин Петковић Пише:  У два рата је био случај, да једна особа буде истовремено и начелник штаба Врховне команде и министар војни. Ко су та двојица команданата, о којим ратовима се ради?

Путник у Првом Балканском и Дража у ДСР.

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

Јесте Дража, није Путник.
Одговори

(23-12-2018, 10:55 PM)Вукашин Петковић Пише:  У два рата је био случај, да једна особа буде истовремено и начелник штаба Врховне команде и министар војни. Ко су та двојица команданата, о којим ратовима се ради?

Дража Михаиловић, наравно, без сумње.
За другог мислим да нема. Ако мислиш на Путника и Први Балкански рат, морам да те подсетим да је пред сам рат Путник престао бити министар војни и да је на то место дошао Радивоје Бојовић. Касније се то тек није могло поклопити. Осим, ако је ђенерал Терзић накратко обављао обе функције, по одласку војводе Путника за Француску.
Одговори

Дража јесте. За овај други да помогнем, није реч о рату у двадесетом веку.
Одговори

Иполит Монден је у рату са Турцима 1862. године обављао обе функције.
ПС ако је то био рат
Одговори

Искрено, нисам на њега мислио. Било је ово нешто касније...
Одговори

Онда једино ако је , тада пуковник, Сава Грујић, који је био министар војни, заузео и место начелника ђенералштаба у Другом српско-турском рату 1878. године, пошто је Франо Зах напустио службу услед тешке повреде, тј ампутације ноге.
Одговори

Реч је о пуковнику Јовану Петровићу, министру војном и начелнику штаба Врховне команде у Српско-бугарском рату, 1885. године.
Одговори

У праву си, браво, Вуле. Увек се пребацим да је Франасовић био министар војни.
Одговори

Хвала!
Франсовић је дошао на место министра војног, децембра 1885. године, одмах након смене Петровића због пораза у рату са Бугарима.
Одговори

"Бивши пуковник Божин Симић, који је био члан организације и осуђен за време његовог бављења у Русији, држао је неко предавање (према листу Политика) у Београду 1945. године, о Солунском процесу, где је навео како смо, регент Александар, Никола Пашић и ја, били за смртну казну. То је ординарна лаж. Нити ме је ко питао, нити сам са киме о томе говорио."
Записао је у својим мемоарима?
Одговори

Др Бранко Лазаревић?
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 38 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним