Оцена Теме:
  • 15 Гласов(а) - 4.27 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Квиз- Српска историја

(30-01-2019, 05:50 PM)Бенито Пише:  Да ли постоји неки други извор за тај податак, осим његове изјаве 1945. године у Аустрији? Мало ми је невероватно да су изручили свог човека, а поготово ми је невероватно јер је Динић вршио истрагу масона 1942. године.

Вероватно да постоји. Један опширнији фељтон о британској служби написали су новинари Радомир Вукичевић и Милан Петковић који су и помињали Динића као британског агента.

Ја сам погрешио када сам написао да је Динић био двоструки агент а вероватно је био троструки. Мислим на Француску.

Динић је у неком периоду напустио Краљевину Југославију и отишао у Чешку а све због тога јер се борио против Стојадиновићеве германофилске политике.Тамо се састајао са разним агентима све док му Милан Аћимовић није донео неку понуду ,када га је посетио у Чешкој,после чега се овај вратио у Југославију и прикључио се Стојадиновићем присталицама.

Не знам на којим се све локацијама налазио у Аустрији. Ухапсила га је америчка војна полиција.
Одговори

Мислим да је рекао то у покушају да спаси главу.
Одговори

Није питање за квиз, само ме интересује, каква је разлика између ђенералштабног официра и пешадијског официра за ђенералштабне послове?
Одговори

(30-01-2019, 09:14 PM)Милослав Самарџић Пише:  Мислим да је рекао то у покушају да спаси главу.

Или је од свих примио неку новчану накнаду па неке испалио а неке не. Прво Французи,па Британци,па Немци и на крају да прве две екипе не испоруче директно свог агента замоле Амере да они то ураде? Нека теза,ето онако...не знам колико је Динић провео времена у Аустрији и са ким се све састајао и шта је причао...

А то како рекосте,у покушају да спаси главу,ипак је морао да се позове тамо на некога и зашто није одмах ухапшен? Ко зна у каквим је он комбинацијама био и са ким.
Одговори

И, да отројчимо са питањима из научне методологије историографије:
Немамо примарни извор првог реда.
Али, за једну тврдњу имамо примарне изворе другог и трећег реда, секундарне и терцијалне изворе.
За супротну тврдњу немамо никакве изворе, осим убеђености да је прва тврдња немогућа, јер нема потврду у виду примарног извора првог реда.
Да ли на основу извора који имају посредни карактер можемо нешто закључити, ако супротну тврдњу не поткрепљује ништа?
Одговори

(31-01-2019, 07:52 PM)Бенито Пише:  И, да отројчимо са питањима из научне методологије историографије:
Немамо примарни извор првог реда.
Али, за једну тврдњу имамо примарне изворе другог и трећег реда, секундарне и терцијалне изворе.
За супротну тврдњу немамо никакве изворе, осим убеђености да је прва тврдња немогућа, јер нема потврду у виду примарног извора првог реда.
Да ли на основу извора који имају посредни карактер можемо нешто закључити, ако супротну тврдњу не поткрепљује ништа?
Свакако да можемо.
Одговори

Е, па видиш, званична историографија не мисли као Ти. Smile
Односно, мисли, осим у једном случају- да је пуковник Михаиловић још пре рата одређен од ђенералштаба ВКЈ за вођу ( или једног од вођа) гериле, у српској верзији- четника, у случају окупације државе.
За ту тврдњу имамо примарне изворе другог реда, трећег реда, секундарне и терцијалне изворе.
Међутим, званична историографија верује историчарима комунистичке провинијенције, који за тврдњу да Дража Михаиловић није пре рата постављен за легалног вођу гериле у случају окупације државе немају ниједан извор , ни примарни, било ког реда, ни секундарни ни терцијални... Њихов једини аргумент је да не постоји примарни извор првог реда за такву тврдњу.
За њихову негаторску тврдњу не постоји ниједан извор, осим ако се рачуна њихово " маме ми..." Smile, али званична историографија ипак беспоговорно верује у ту верзију, проглашавајући је базираном на научним основама, а ову да је Дража одређен пре рата за вођу гериле у случају окупације државе, закитили су са префиксом " четничка".
Једном речју, оно што одговара правилима историографије као науке, не одговара потребама политике као нужности.
Одговори

Они чак пишу да је Дража дошао на РГ тражећи боље место да се преда Немцима.
Одговори

(31-01-2019, 09:45 PM)Милослав Самарџић Пише:  Они чак пишу да је Дража дошао на РГ тражећи боље место да се преда Немцима.

Где је Дража прославио Ђурђевдан?

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

(30-01-2019, 09:35 PM)Вукашин Петковић Пише:  Није питање за квиз, само ме интересује, каква је разлика између ђенералштабног официра и пешадијског официра за ђенералштабне послове?
Питам ово стога што је пре рата у Службеном војном листу Дража навођен као пешадијски пуковник за ђенералштабне послове.
Одговори

(31-01-2019, 10:31 PM)Вукашин Петковић Пише:  
(30-01-2019, 09:35 PM)Вукашин Петковић Пише:  Није питање за квиз, само ме интересује, каква је разлика између ђенералштабног официра и пешадијског официра за ђенералштабне послове?
Питам ово стога што је пре рата у Службеном војном листу Дража навођен као пешадијски пуковник за ђенералштабне послове.

Препоручујем ти да поставиш питање на ФБ групи Милитарија КС/СХС/КЈ, овде, очито да нико не зна.

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

Хвала.
Је л' можемо бар да утврдимо када је Дража прешао у ђенералштабне официре, пошто му је и у персоналном картону стајало "пешадијски за ђенералштабне послове", што је прецртано, па дописано "ђенералштабни"?
[Слика: 27858469_1520059971376165_90121106888556...e=5CBA4EBF]
Одговори

Не знам када је то прецртано.Можда би нам то значило нешто.

1923. преведен у приправника генералштабне струке.

Од новембра 1923. до фебруара 1926. припреман за рад у Главном Генералштабу и за рад у Обавештајном одељењу Генералштаба. Исте те године на личну иницијативу министра војске Душана Трифуновића,који га је запазио као најбољег тактичара у школи,распоређен је на функцију помоћника начелника Штаба Дунавске дивизије.

То су ваљда његови први контакти са Генералштабом и обавештајним пословима и свиме што ће касније обављати.

Кад би знао када је ово прецртано,можда би олакшало нешто.

п.с. Је ли прецртано и дописано хемијском оловком?
Одговори

Да, јесте.
Ево рецимо указ из 1936. године, још увек је био пешадијски пуковник за ђенералштабне послове. [Слика: Ukaz.jpg]
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 25 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним