Оцена Теме:
  • 15 Гласов(а) - 4.27 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Квиз- Српска историја

(09-03-2019, 11:32 AM)ХраброСрце Пише:  
(08-03-2019, 09:43 PM)Милослав Самарџић Пише:  
(08-03-2019, 08:14 PM)Бенито Пише:  Без сумње, неког љотићевца.
Није. мада има и тога.

Ја бих прије рекао неки комунистички рад из СФРЈ о 27. Марту.

Јесте. али фора је чији рад. Дакле, рад удбаша Николе Миловановића Грбе. Дакле, ипак Удба.
Одговори

"То је чудан тип. Кад је посетио једног рањеног пријатеља, био је љубоморан на њега због његове ране и онда не напушта више Београд, док му једна аустријска граната није срушила један зид на главу. Али он налази да то није достојна рана и одлази да буде рањен, озбиљно овога пута на Мачковом Камену. Ишао сам да га сретнем у Ваљеву. Лежао је у свом аутомобилу. Није говорио ништа, јер га је вероватно болела рана, али он је био задовољан што је рањен. Чудим се како се извукао из целе ствари. Један милиметар дубље и био би мртав."
Ко је ово о коме рекао?
Одговори

Краљевић Ђорђе Карађорђевић, а ко је ово за њега рекао не знам.
Одговори

Јесте, Ђорђе Карађорђевић, а ове речи његовог оца краља Петра Првог, записао је професор Арчибалд Рајс. Може даље...
Одговори

Знаш ли и који део тела је рањен краљевић Ђорђе на Мачковом камену?
Одговори

(09-03-2019, 07:10 PM)Бенито Пише:  Знаш ли и који део тела је рањен краљевић Ђорђе на Мачковом камену?
Да не тражим тачан цитат, али отприлике, метак је прошао кроз слабину, поломио ребро и изашао код мошница. Рана није била тешка. То је била дијагноза ране.
Е, сад, чудна нека путања метка. Као да је био на коњу, а метак је дошао одоздо и са стране, одбио се од ребро, пошто је у питању био мањи калибар, и изашао наниже са друге стране тела. Пошто је рањен из пиштоља, вероватно га је ранио неки официр, што даље имплицира да је то било у блиској борби, односно у јуришу његове јединице, пошто је рањен на коњу.
Дакле, може се потврдити оно што је краљ Петар говорио Рајсу две године касније.
Одговори

Један виши крагујевачки гимназијалац уписаће касније два факултета и завршити један од њих. Иако му је ујак био познати четнички војвода с краја 19. и почетка 20. века,касније ће радити на расрбљавању Срба и то веома активно. Академик више научних академија.Испред једне од таквих институција ,на простору бивше Југославије, стоји његов споменик.Библиографски опус му је широк,може се рећи, а није ни мали број награда које је примио. Био је и члан САНУ такође. Један факултет,али не у Србији, носи назив по њему.Својевремено је уређивао и два књижевна часописа. Ко је он?
Одговори

Који наш средњевековни владар се, у једном документу, титулише као "Урош по Божијој милости Далмације, Хрватске, Дукље, Србије и Рашке краљ и господар поморских земаља"? Није у питању цар Душан
Одговори

Краљ Милутин.
Одговори

Да, краљ Милутин. То се налази на стр. 124 у књизи "Краљ Милутин" од Владе Станковића, професора са Филозофског факултета у Београду (књига се може наћи онлајн)

И да питам Бенита, шта мисли о томе што је рекао Влада Станковић да се ослепљивање Стефана Дечанског није догодило, јер је та прича дописана и по свему судећи нетачна? Ево два линка са сајта "Новости" где је саговорник Влада Станковић (чланци су из 2013. године)

http://www.novosti.rs/vesti/naslovna/dru...kih-knjiga

http://www.novosti.rs/vesti/naslovna/rep...--Milutina
Одговори

Немам времена да читам. Станковић је одличан историчар.
За питање ослепљивања још у 19 веку се сумњало у то. Мислим да је још Стојан Новаковић изразио сумњу у то, па редом после њега. Тако да није то ништа спектакуларно ново, осим ако је Станковић нашао нешто посебно.
Одговори

(10-03-2019, 12:11 AM)ЈВуО-КГ Пише:  Један виши крагујевачки гимназијалац уписаће касније два факултета и завршити један од њих. Иако му је ујак био познати четнички војвода с краја 19. и почетка 20. века,касније ће радити на расрбљавању Срба и то веома активно. Академик више научних академија.Испред једне од таквих институција ,на простору бивше Југославије, стоји његов споменик.Библиографски опус му је широк,може се рећи, а није ни мали број награда које је примио. Био је и члан САНУ такође. Један факултет,али не у Србији, носи назив по њему.Својевремено је уређивао и два књижевна часописа. Ко је он?

Одговор је Благоје Љамовић,касније познат као Блаже Конески.Ујак му је био Глигор Соколовић,четнички војвода.Његово име носи Филолошки факултет у Скопљу. А споменик му се налази испред академије наука у Скопљу.


Да не би било забуне, улетео сам са питањем у "празан простор".Бенито је завршио а није никоме рекао да тера даље па сам мислио да може ко хоће.

Овим питањем и одговором сам уједно и завршио учешће на квизу. Поносан сам на себе самог што сам васпитан за толико да оном претходном одговорим на питање а не да ускачем као падобранац. Ко зна колико пута сам пустио неког преко реда а мене неће нико чак и онда када ни није његов ред. Нисам ово написао да би се расправљао са неким, само одлазим први са теме којој се одузима смисао.
Одговори

Немој тако, одлична је тема, а ти много доприносиш.
Требало би поручник да измени то правило о упадању, јер тако је квиз много спор. Пошто на многа питања нико не зна одговор.

Питање:
- Торонто, новембар 2018. Фестивал српског филма, РТС каже да је то највећи догађај српске културе у дијаспори. Гости, такође према РТС-у, два највећа режисера на Балкану, Зафрановић и Шијан.
Под којим мотом се, према изјави организатора, одржао фестивал?
Одговори

(10-03-2019, 07:38 PM)ЈВуО-КГ Пише:  
(10-03-2019, 12:11 AM)ЈВуО-КГ Пише:  Један виши крагујевачки гимназијалац уписаће касније два факултета и завршити један од њих. Иако му је ујак био познати четнички војвода с краја 19. и почетка 20. века,касније ће радити на расрбљавању Срба и то веома активно. Академик више научних академија.Испред једне од таквих институција ,на простору бивше Југославије, стоји његов споменик.Библиографски опус му је широк,може се рећи, а није ни мали број награда које је примио. Био је и члан САНУ такође. Један факултет,али не у Србији, носи назив по њему.Својевремено је уређивао и два књижевна часописа. Ко је он?

Одговор је Благоје Љамовић,касније познат као Блаже Конески.Ујак му је био Глигор Соколовић,четнички војвода.Његово име носи Филолошки факултет у Скопљу. А споменик му се налази испред академије наука у Скопљу.


Да не би било забуне, улетео сам са питањем у "празан простор".Бенито је завршио а није никоме рекао да тера даље па сам мислио да може ко хоће.

Овим питањем и одговором сам уједно и завршио учешће на квизу. Поносан сам на себе самог што сам васпитан за толико да оном претходном одговорим на питање а не да ускачем као падобранац. Ко зна колико пута сам пустио неког преко реда а мене неће нико чак и онда када ни није његов ред. Нисам ово написао да би се расправљао са неким, само одлазим први са теме којој се одузима смисао.
Убио сам се од размишљања тражећи одговор на твоје питање. То је разлог што иначе нико није нешто одговорио. Убацуј се кад хоћеш, твој допринос овој теми је огроман. Поготово оваквим питањима и одговорима.
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 35 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним