Оцена Теме:
  • 15 Гласов(а) - 4.27 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Квиз- Српска историја

Не знам, то видите ви међ собом. Баја
ПС подаци из књиге о ДН, која је изашла 2015.године.
Одговори

(18-03-2019, 05:39 PM)Милослав Самарџић Пише:  Где ли је била та кафана, има ли нека адреса?

Угао данашње Главне и Радоја Домановића. Био је ту после и Борсалино и онај Амадеус и не знам шта све још. Једном сам био пијан и враћао сам се кући и баш сам хтео да се ухватим за олук наслоњен на тај објекат, кад он био нешто дотрајао па сам се просуо са све њим на улицу. Rolleyes
Одговори

(18-03-2019, 07:49 PM)ЈВуО-КГ Пише:  
(18-03-2019, 05:39 PM)Милослав Самарџић Пише:  Где ли је била та кафана, има ли нека адреса?

Угао данашње Главне и Радоја Домановића. Био је ту после и Борсалино и онај Амадеус и не знам шта све још. Једном сам био пијан и враћао сам се кући и баш сам хтео да се ухватим за олук наслоњен на тај објекат, кад он био нешто дотрајао па сам се просуо са све њим на улицу. Rolleyes

Значубто је иста зграда као сада, само је сад ваљда кладионица?
Одговори

Друго-лаганије:
Много је задужио Крагујевац и Србију, иако није рођен у Крагујевцу, нити је био Србин по рођењу, него по опредељењу. Оснивач је једне катедре из које ће се изродити један од најбољих факултета који Срби имају. Кратко је био посланик, када се највише борио против корупције у државним и војним структурама. Кратко је и живео. Србија га није довољно запамтила. Више од десет година живео је у Крагујевцу, где се оженио и касније добио четворо деце. Његово презиме изгледа више не постоји у Србији.
Ко је овај српски великан?
Одговори

(18-03-2019, 08:03 PM)Милослав Самарџић Пише:  Значубто је иста зграда као сада, само је сад ваљда кладионица?

Да. Не знам шта је сад,нисам обраћао пажњу. Била је и пекара једно време.
Одговори

(18-03-2019, 08:56 PM)Бенито Пише:  Друго-лаганије:
Много је задужио Крагујевац и Србију, иако није рођен у Крагујевцу, нити је био Србин по рођењу, него по опредељењу. Оснивач је једне катедре из које ће се изродити један од најбољих факултета који Срби имају. Кратко је био посланик, када се највише борио против корупције у државним и војним структурама. Кратко је и живео. Србија га није довољно запамтила. Више од десет година живео је у Крагујевцу, где се оженио и касније добио четворо деце. Његово презиме изгледа више не постоји у Србији.
Ко је овај српски великан?
Тодор Тоша Селесковић, српски инжињер, конструктор алатних машина, оснивач фабрике оружја у Крагујевцу и оснивач Машинског факултета Београдског универзитета.
Може даље....
Одговори

(18-03-2019, 04:56 PM)Бенито Пише:  Додуше, муслимански певачи никад нису отпевали спорну строфу.

Како гласи спорна строфа?
Одговори

Устај, испрати ме! Морам да путујем!
У Србију идем своме родном граду.
Због Тебе ћу, Кико, вечно да тугујем.
Зашто сам те младу оставио саму?
Одговори

То је иначе трећа од пет строфа. Зато нелогично изгледа онај прелаз из друге , кад је буди, и четврте , кад вели:" Ево сам ти дош'о!" , а ње нема.
То многима није било јасно, док није утврђено да постоји та трећа строфа, где је он одлазио.
Нису они то избацили из неке зле намере. Бар је моје мишљење тако. Него , било је глупо да Химзо пева да иде у Србију, своме родном граду.
Али, дубље гледано, ова цура је изгледа била муслиманка, па је то главни проблем што муслиџе не желе ни данас да певају песму у оригиналу.
Одговори

Са оваквим предзнањем се иде у кафану. Јок

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

Данас то није проблем. Некада давно, самвер он д Фог, због мог инсистирања да музичари певају трећу строфу, избила је једна легендарна туча, на некад чувеном београдском сплаву.
После сам размишљао, шта да је било:
Процветала липа и топола.... Баја
Одговори

Треће о Крагујевцу:
Има једно село подно Голије, у срезу моравичком, данашњој општини Ивањица. То село се зове Вучак. Познато је по две ствари: некад је било беспутно- без икаквог организованог пута. Сад то има, али је једино село које нема ни данас у поменутој општини, ни метар асфалта. Друго по чему је познато ово село је да је , у односу на број становника, ово село давало највише доктора медицинских наука у бившој Југославији.
Управо у овом селу родио се један јунак који је у периоду између 1814. и 1857. године био једна од најпознатијих политичких личности у Србији. Добар део тог периода живео је у Крагујевцу. Стално се залагао да се престоница пребаци-врати у Крагујевац.
Како се звао овај човек?
Одговори

(19-03-2019, 07:46 PM)Бенито Пише:  Устај, испрати ме! Морам да путујем!
У Србију идем своме родном граду.
Због Тебе ћу, Кико, вечно да тугујем.
Зашто сам те младу оставио саму?

Хвала!

Нисам знао за ово (није се знало у БиХ). Да ли је и мелодија мјењана, односно да ли су Шербо и Химзо у њу унијели више севдаха, него што је у ориналу?
Одговори

Не, чак је Шербо много добро записао онда за столом, јер се после поклопило са мелодијском линијом како ју је написао Драгиша.
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 16 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним