Оцена Теме:
  • 15 Гласов(а) - 4.27 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Квиз- Српска историја

Нешто смо успавани по овој врућини? Баја
Српско војводство и Тамишки Банат су били подељени на административне центре.
Како су се звали и колико их је било?
Одговори

(16-06-2019, 01:28 PM)Бенито Пише:  Нешто смо успавани по овој врућини? Баја
Српско војводство и Тамишки Банат су били подељени на административне центре.
Како су се звали и колико их је било?

[Слика: Vojvodstvo_srbija_okruzi_1850_02.png]

''...Видиш ли пријатељу она три чобана на ливади? Е све док та тројица могу да надгласају мене и Сократа и услед тога доносе одлуке, ја у демократију не верујем... ! " - Платон
(„Држава“)

Одговори

Па, где си Бранке, нема те једно 500 страна.
Ајде, неки закључак после ове карте.
Одговори

(16-06-2019, 01:28 PM)Бенито Пише:  Нешто смо успавани по овој врућини?

Ево од мене један триптих док не стигне закључак,па нека тера ко хоће,закочио квиз озбиљно.

Идемо цео триптих :

-Који бизаран догађај је забележила београдска Правда,у вези са разарачем Дубровник и проласком ковчега са посмртним остацима Краља Александра где је 19 година раније исцрпљена српска војска приспела на обалу мора?

-Према подацима друштва српско-турског пријатељства "Инат",колико наших бивших земљака живи у Турској тј. колико људи српског порекла живи у Турској?

-Цео један град у Србији би могао да се греје са оближњег врела уместо тога то врело и та бања стоје неискоришћени вода отиче у реку тек онако. Који је то град и у којој бањи је то врело и колика је температура воде на извору поменуте?
Одговори

1. На албанској обали су "изникли" гробови његових сабораца. Било је питање пре једно 300 страница.
2. Преко 4 милиона
3. У општини Богатић је тај извор вреле воде. Вероватно мислиш да би Шабац могао бесплатно да се греје.
Исти такав извор налази се и у Бујановачкој бањи. Врање би могло бесплатно да се греје са тих извора.
Одговори

У Врањској бањи је такав извор из које избија вода температуре око 97 степени Целзијусових (тако је било по уџбеницима).

Ево неких података у вези са Врањском бањом

"Vranjska Banja je banja sa najtoplijom mineralnom vodom u Evropi. Voda temperature od 94° do čak 110°C, kapaciteta 140 litara u sekundi, izbija na površinu zemlje iz desetak izvora.

Značaj ove vode nije samo u visokoj temperaturi, nego i u izuzetnom lekovitom svojstvu (mineralna, bogata sumporom, blago alkalna). Uspešno pomaže u lečenju svih oblika reumatizma, neuroloških oboljenja, posttraumatskih stanja, bolesti organa za varenje, ginekoloških i kožnih oboljenja.

Vranjska Banja je jedna od retkih kraljevskih banja u Srbiji. U njoj se od 1914. godine lečio i Kralj Petar I Karađorđević. Kraljeva kada se i danas čuva i koristi."

http://www.vranjskabanja.co.rs/
Одговори

(16-06-2019, 09:16 PM)Бенито Пише:  1. На албанској обали су "изникли" гробови његових сабораца. Било је питање пре једно 300 страница.
2. Преко 4 милиона
3. У општини Богатић је тај извор вреле воде. Вероватно мислиш да би Шабац могао бесплатно да се греје.
Исти такав извор налази се и у Бујановачкој бањи. Врање би могло бесплатно да се греје са тих извора.

1. Тачно.Извињавам се,нисам видео да је претходно било.
2. Не.У питању је 9 милиона.
3.Митке дао тачан одговор.Врање је у питању,само сам прочитао негде да је температура 96 степени.

Терајте даље ко хоће. Smile
Одговори

Нисам био сигуран за Врањску бању, па да не лупим. Иначе, за ова два случаја које сам поменуо је сигурно 100%.
Одговори

(16-06-2019, 10:54 PM)Бенито Пише:  Нисам био сигуран за Врањску бању, па да не лупим. Иначе, за ова два случаја које сам поменуо је сигурно 100%.

https://www.youtube.com/watch?v=p1VSxaFldY4
Одговори

(16-06-2019, 06:58 PM)Бенито Пише:  Па, где си Бранке, нема те једно 500 страна.
Ајде, неки закључак после ове карте.

У вези са Српским Војводством, види се да је било децентрализовано по окрузима, али је сигурно било јединствено кад су у питању српски национални интереси
Одговори

Мислио сам на изворе топле воде.
Што се тиче становника републике Турске који су пореклом Срби, мислим да је тешко одредити колики је њихов број. У разним историјским периодима је одвођен велики број Срба са Балкана у Анадолију. Томе треба додати и текућа и појединачна пресељења или асимилацију. Ту би анализе типа ДНК много помогле, али ни то није довољно да би утврдили тачан број.
Оно што је сигурно, упркос свом броју, грађани Турске српског порекла имају несразмерно мали утицај на културу савремене Турске.
Одговори

Белгијски официри дошли су у посету како би одали почаст једном владару. Они ће, на гроб овог владара, положити гвоздени венац који је саливен од метала скупљеног на белгијском фронту.

Који наш владар је у питању?
Одговори

(16-06-2019, 06:58 PM)Бенито Пише:  Па, где си Бранке, нема те једно 500 страна.
Ајде, неки закључак после ове карте.

Половина Војводства је данас у Румунији.
Одговори

(16-06-2019, 11:08 PM)Бенито Пише:  Што се тиче становника републике Турске који су пореклом Срби, мислим да је тешко одредити колики је њихов број.

Ту се слажем. Не знам да ли идеш у Турску с времена на време али је приметан већи број,по изгледу бих рекао, ових наших.Интересантно је да су доста присутни у безбедносним структурама. То се најбоље види када идеш улицама Истанбула и видиш да сваки други носи воки токи или неки сличан уређај за везу. Већина тих изгледа управо као да је са ових простора, што би се рекло физички личе на нас.

Ајде пошто нисте постављали питања, да испишем ја један триптих па кад стигнете одговорите. Касније би могли да пређемо на старе београдске кафане. Слабо обрађена тема, тек онако површно.

-Када кажемо мост који спаја и убија,на који мислимо ?

-Једна чесма у Србији носи име Клеопатрина чесма. Која је Клеопатра у питању и где се чесма налази?

-Шта је то на једном брду у Србији нађено 1999. године зашта не може да се утврди ни да ли је овоземаљског порекла нити да ли је стигло из космоса нити било шта друго.Једино што су успесли да претпоставе је да тај предмет води порекло од 14. века п.н.е.?
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 5 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним