Оцена Теме:
  • 15 Гласов(а) - 4.27 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Квиз- Српска историја

Био јутрос код Марића, историчар Дејан Ристић (већ смо га раније помињали на некој теми) и он каже да је цар Душан био висок 178 цм, што је каже натпросечна висина за средњи век која је износила 150-155. На нету се стално могу прочитати текстови који наводе да је био преко два метра, па сам зато поставио питање, да би смо мало прокоментарисали.
Било је чини ми се питање о генералу и четничком војводи, ако се сећам реч је о Јовану Наумовићу?
Одговори

Могуће да је био висок око 180 цм, а на једној трибини о Хиландару речено је да је био висок 214 цм

- Car Dušan, koji je kralj postao 1331, a od 1346. bio “car Srba, Grka i Bugara” sve do smrti 1355, bio je zaista ogroman. I kao vladar i kao čovek. Njegova visina od 214 centimetara nije bila uobičajena za to vreme, može se reći da nije ni za ovo naše, pa možete misliti kako je delovao na svoju okolinu - rekao je na tribini o manastiru Hilandar Dušan Milovanović, bivši direktor Muzeja primenjene umetnosti i jedan od naših najvećih poznavalaca čuvene svetinje.

https://sport.blic.rs/kosarka/domaca-kos...om/bjht0pk
Одговори

У праву си Митићу, ја сам промашио за 2cm,био је висок 214cm.

п.с. Вукашине знам за Наумовића,него Самарџић једаред помену да се неко од наших инфилтрирао у црвену банду и тамо догурао до генерала.Што значи да је поживео и после рата.Видећемо кад се Милослав појави,ако хоће да каже. Smile
Одговори

Не, мислио сам на Наумовића, Војвода осогорски чини ми се.
Одговори

Прошле године обележен је јубилеј, 110 година (допунити) у српској војсци.

Мала помоћ: везано је за механизацију.

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

(17-09-2019, 10:09 AM)Перун Пише:  Прошле године обележен је јубилеј, 110 година (допунити) у српској војсци.

Мала помоћ: везано је за механизацију.

Од увођења авијације?
Одговори

(17-09-2019, 01:39 PM)ХраброСрце Пише:  
(17-09-2019, 10:09 AM)Перун Пише:  Прошле године обележен је јубилеј, 110 година (допунити) у српској војсци.

Мала помоћ: везано је за механизацију.

Од увођења авијације?

Не, приземно је. Smile

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

Саобраћајна служба. Убачени аутомобили уместо запрега.
Одговори

Тако је!

[Слика: 27-C2-F470-DDF7-4257-815-F-608-F41-FE5273.jpg]

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

Зна ли неко први неформални назив ове фабрике оружја у Крагујевцу? Или боље рећи да ће из тога настати прво "арсенал" па онда и ова озбиљна фабрика. Како је гласио тај неформални назив, ко је организовао све то и које године је то било?
Одговори

Тополивница кнез Александар Карађорђевић 1850.
Одговори

(17-09-2019, 06:16 PM)пек. Пише:  Тополивница кнез Александар Карађорђевић 1850.

Не.Непуних двадесет година раније.Постојола је потреба за сопственом војном индустријом па је тако 1833. године основана једна ливница врло скромних капацитета.Названа је у народу Амиџина тополовница јер је све око тога,по налогу Милоша Обреновића,организовао Сима Милосављевић-Паштрмац.Радило се на сувише примитиван начин а и топљење гвожђа је трајало превише.До оне абдикације Обреновића из 1839. успели су да направе тек неких 18 топова.Остало је упамћено да је најбољи тополивац био човек по имену Васа Јовановић.

1836. почео је да ради арсенал за ручно оружје.На почетку је имао 20 запослених а неколико година касније ће се због њега подићи низ зграда.Прецизније,негде почетком следеће деценије.
Одговори

Како се звала битка којом је српска војска почела са првом етапом пробијања Солунског фронта и ослобађања окупиране Србије од окупатора Немаца, Аустро-Угара и Бугара?
Одговори

Неко је цитирао да је Душан био "цар Срба, Грка и Бугара". Ја сам безброј пута прочитао да је био "цар Срба и Грка". То све звучи небулозно и личи ми на лажну интерпретацију историје. Како се у латинским изворима наводи Душанова титула?

Нема Слобе, нема Тита, сад се ође Нестор пита!
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 56 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним