Оцена Теме:
  • 15 Гласов(а) - 4.27 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Квиз- Српска историја

(09-10-2019, 09:36 PM)Бенито Пише:  Хаџи-Продан Глигоријевић је имао важну улогу у тим операцијама и тада се прославио.
Али, није он постављен на место команданта Сјенице. Много познатији првак тог доба.

Петра Добрњца?

(10-10-2019, 08:11 AM)Vlad Alekš Пише:  
(09-10-2019, 09:36 PM)Бенито Пише:  Хаџи-Продан Глигоријевић је имао важну улогу у тим операцијама и тада се прославио.
Али, није он постављен на место команданта Сјенице. Много познатији првак тог доба.

Петра Добрњца?

У номинативу. Smile

Нема Слобе, нема Тита, сад се ође Нестор пита!
Одговори

Милан Обреновић.
За време његове управе Сјеницом, сејмени из Колашина су кренули према њима, с намером да их нападну. Једну ноћ су заузели једну српску кућу у једном селу јужно од Сјенице. Ту су малтретирали домаћина и добро се запили. Милан Обреновић је покренуо акцију током ноћи. Све сејмене су тада побили. Али, догодио се и један за Србе немили инцидент. Наиме, приликом борбе убијен је и Србин, домаћин куће у којој су били сејмени. До забуне је дошло јер је домаћин био обучен у турске одоре. Наиме, њега су пијани сејмени у току ноћи натерали да обуче турско одело.
Тог Србина убио је лично Милош Обреновић, каснији књаз Србије.
Одговори

Ово спомињање Обреновића асоцирало ме је на један договор.
1883. године састали су се Никола Пашић и митрополит Михаило у избеглиштву. На том састанку направили су један договор. Тај договор спада у битније договоре новије српске историје. Ко је какве ставове заступао и шта су се договорили?

Нема Слобе, нема Тита, сад се ође Нестор пита!
Одговори

(10-10-2019, 08:29 AM)Бенито Пише:  Милан Обреновић.
За време његове управе Сјеницом, сејмени из Колашина су кренули према њима, с намером да их нападну. Једну ноћ су заузели једну српску кућу у једном селу јужно од Сјенице. Ту су малтретирали домаћина и добро се запили. Милан Обреновић је покренуо акцију током ноћи. Све сејмене су тада побили. Али, догодио се и један за Србе немили инцидент. Наиме, приликом борбе убијен је и Србин, домаћин куће у којој су били сејмени. До забуне је дошло јер је домаћин био обучен у турске одоре. Наиме, њега су пијани сејмени у току ноћи натерали да обуче турско одело.
Тог Србина убио је лично Милош Обреновић, каснији књаз Србије.


Бенито, хтео бих да поставим једно питање у вези војводе Милана Обреновића, полубрата кнеза Милоша.

Постоје две верзије његове смрти (Миланове смрти). По једној верзији, он је отрован у Румунији од стране Карађорђа и Младена Миловановића (то је верзија Вука Караџића).

По другој верзији, умро је од туберкулозе, а негде сам читао да је у питању сифилис (заборавио сам чија је то верзија).

Јел ово питање разрешено у нашој историографији?
Одговори

Па, право Ти кажем, морао би да се подсетим.
У сваком случају, прва верзија сигурно није тачна.
Одговори

(10-10-2019, 08:45 AM)Vlad Alekš Пише:  Ово спомињање Обреновића асоцирало ме је на један договор.
1883. године састали су се Никола Пашић и митрополит Михаило у избеглиштву. На том састанку направили су један договор. Тај договор спада у битније договоре новије српске историје. Ко је какве ставове заступао и шта су се договорили?

Можда су планирали повратак. Или су можда планирали да преко Русије утичу на краља Милана Обреновића да им омогући повратак
Одговори

Који амерички град има српску цркву у свом грбу?
Одговори

(10-10-2019, 08:21 PM)Милослав Самарџић Пише:  Који амерички град има српску цркву у свом грбу?

Џексон,Калифорнија. Кез
Одговори

(10-10-2019, 05:34 PM)Mitic Пише:  
(10-10-2019, 08:45 AM)Vlad Alekš Пише:  Ово спомињање Обреновића асоцирало ме је на један договор.
1883. године састали су се Никола Пашић и митрополит Михаило у избеглиштву. На том састанку направили су један договор. Тај договор спада у битније договоре новије српске историје. Ко је какве ставове заступао и шта су се договорили?

Можда су планирали повратак. Или су можда планирали да преко Русије утичу на краља Милана Обреновића да им омогући повратак

Планирали су повратак, то се подразумева. Smile
Краљ Милан је обојицу јако "изнервирао". Договорили су се да оборе краља Милана. Митрополит Михаило је био обреновићевац, а Пашић је био антиобреновићевац. Дакле, Пашић је предлагао да се династија Обреновића заувек збаци са престола, а да се уместо њих поставе Петровићи или Карађођевићи. Митрополит Михаило је заступао став да се проба прво са Александром Обреновићем, па тек ако то не буде успело да се тражи нова династија. У овоме је победио Митрополит. Smile
А што се тиче светоназора, Митрополит је, разуме се, био православни русофил, дочим је Пашић у Швајцарској био заражен вирусом руског анархизма и социјализма. Након поменутог састанка, Пашић је почео да се окреће православљу и једином нормалном русофилству - православном русофилству. Дакле, и у овоме је победио Митрополит.
По мени је ово један од најбитнијих договора у новијој српској историји, јер је постигнут између вође најмногобројније српске странке и поглавара Цркве краљевине Србије. Договор који ће обележити пут Србије барем до комунистичке револуције, а можда и касније, јер, све је повезано.

Нема Слобе, нема Тита, сад се ође Нестор пита!
Одговори

(10-10-2019, 11:25 PM)ЈВуО-КГ Пише:  
(10-10-2019, 08:21 PM)Милослав Самарџић Пише:  Који амерички град има српску цркву у свом грбу?

Џексон,Калифорнија. Кез

Јесте. То је уједно најстарија српска црква у Америци, подигнута 1894. године.
Одговори

Ко је творац Карађорђеве шницле?
Одговори

Мислим да је неко од Титових кувара, заборавио сам име.
Одговори

(11-10-2019, 02:12 PM)ХраброСрце Пише:  Мислим да је неко од Титових кувара, заборавио сам име.
Штос је у томе што није.
Ако нико други, Бенито зна...
Одговори

Бенито зна за постојећу Карађорђеву шницлу коју је измислио шеф кухиње Интерконтинентала поводом отварања овог хотела.
Чудно у овом специјалитету је што то уопште не спада у шницле. Мислим да је постојала права Карађорђева шницла и раније и да се пекла од истог парчета меса, али као класична шницла. Овај мајстор је само другачије обрадио то парче меса, а онда га напунио и уролао, затим испоховао и убацио у фритезу. То је за њега била играрија, али за такав подухват је потребно изузетно познавање гурманлука. Није случајно што је овај специјалитет највећи бренд Брозове Југославије, јер су они само мислили како ће да напуне задњице, па таман после био потоп. Што се и догодило.
Све наведено нема никакве везе са Карађорђем. Smile
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 24 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним