Оцена Теме:
  • 15 Гласов(а) - 4.27 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Квиз- Српска историја

Онда ми је неко други причао да је шницла постојала раније, да је први пут прављена на Опленцу.
Ништа, немам шта да наведем као извор. Хајде даље.
Одговори

У ЈВ под командом пуковника, па ђенерала Драже Михаиловића налазило се на хиљаде школованих официра и подофицира који су завршили војне школе и војну академију под покровитељством Војске Краљевине Југославије.
Колико од њих је до данас добило књигу која је описивала њихов живот и ратовање и како се они зову?
Одговори

Рачић, Калабић, Звонко, Дангић, Ђујић, Палошевић, Вучко (додуше брошура је о Вучку).
Одговори

Мислим да је и о Ђуришићу била нека биографска књига?
Ово си скоро све ти написао?
Одговори

(13-10-2019, 09:48 AM)Бенито Пише:  Мислим да је и о Ђуришићу била нека биографска књига?
Ово си скоро све ти написао?
Није о Ђуришићу, о четницима из Црне Горе.
Четири од шест.
Одговори

Додао бих и Раковића. Код Тимотијевића и Давидовића у Затамњеној прошлости, као и код Милослава у Дража и општа историја четника може се видети готово сваки детаљ његовог ратног пута 1941-1944. У књизи Горачићи у Другом светском рату налази се Раковићев предратни војни картон. Мислим да то уобличава биографију једног од најважнијих Дражиних команданата током рата.
Одговори

Да додам и двојицу нижих официра: поручника Радојицу Страњанца и потпоручника Новицу Цогољевића, чије се комплетне биографије могу наћи у књизи Горачићи у Другом светском рату.
Одговори

Ако тако гледаш, у књизи ''Дража и општа историја четничког покрета'', могу се наћи комплетне ратне биографије Кесеровића, Пилетића, Оцокољића, Баћовића, Остојића, Лукачевића и многих других.
Одговори

Не, биографије морају да садрже и предратни живот, односно место и датум рођења, мало породичне традиције, школовање, нарочито војно, па тек онда ратну биографију и смрт, односно, ако је преживео полератну биографију.
Тако да, за Пилетића си у праву, ако се састави ово твоје и оно што је Николић написао у Историји равногорског покрета о Пилетићу. Мислим да је то онда комплетна биографија.
За Оцокољића, рецимо, требало би још да се истражи у смислу онога што сам горе написао.
Одговори

Сад се сетих да има и она књига Банета Јефтића о поручнику Лазаревићу.
Сетићу се, али требало би да је била још која.
Одговори

Манојло Кораћ?

Нека нам школа буде са вером, политика са поштењем, војска са родољубљем, држава са Божјим благословом. Нека се сваки врати Богу и себи; нека нико не буде ван Бога и ван себе, да га не би поклопила језива тама туђинска, са лепим именом и шареном одећом.
Одговори

Тако је.
Да ли је Иван Ивановић написао књигу о свом оцу?
Требало би да има неко и од Босанаца.
Одговори

Кораћ је сам написао, тј. то је аутобиографија. Ако се рачунају аутобиографије, ту су и Бора Тодоровић, Трбојевић, Пилетић. Ратковић...
Одговори

А Радомир Петровић Кент? Беле корице неке биле, дадох књигу једном рођаку, не врати ми никад.
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 37 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним