Оцена Теме:
  • 15 Гласов(а) - 4.27 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Квиз- Српска историја

Није Танасије Динић. Један генерал.
Одговори

(20-01-2020, 06:49 PM)Александар Динчић Пише:  Како се зове Недићев министар који је, са другима, "смрсио конце" припадницима Црне руке у Солуну?
Јосиф Костић, белорукац и члан судског већа у Солуну. Министар саобраћаја у Недићевом кабинету. Именован на то место због великог обима герилске акције пре свега у железничком саобраћају.
Одговори

Тако је.
Одговори

А како се звао кључни сарадник четника у Београду због кога ни Немци ни недићевци ни љотићевце нису довољно сузбили акције на железницама?
Одговори

Инжењер Петар Милићевић је изузетно конспиративно радио у Београду. Поред осталог, имао је запажену улогу на пољу саботажа и диверзија.
Одговори

Тако је, виши железнички саветник. Средње име Љ (отац Љубомир), да се не би мешали са још једним Равногорским обавештајцем високог ранга Петром Д (Димитрије),који је био виши инспектор Управе државних монопола.
Петар Љ Милићевић- кодна имена Лоренц и Анте. Помињали смо га у филму Заиста отписани. Његов најважнији сарадник био је Лука Шпартаљ- кодно име Улман.
Одговори

Мени никада није било јасно како га Немци нису ухватили. Значи, био је много способан илегалац. Шпартаљ је наивно пао.
Одговори

Шта је било с њим?
Одговори

Зеленгора.
Одговори

Који чувени Амер са Дивљег Запада у склопу своје турнеје почетком XX века посетио неколико банатских места: Панчево, Велики Бечкерек, Кикинду, Вршац?
Одговори

(21-01-2020, 01:33 AM)Вукашин Петковић Пише:  Који чувени Амер са Дивљег Запада у склопу своје турнеје почетком XX века посетио неколико банатских места: Панчево, Велики Бечкерек, Кикинду, Вршац?

Човек који је извршио геноцид над бизонима - Буфало Бил. Такав човек и јесте био циркузант за државу попут Аустроугарске.

(19-01-2020, 10:53 PM)Милослав Самарџић Пише:  Навео сам, цитирајући Кракова... Али, сад пишем ново издање. Smile
Краков је у ствари прао биографију свог ујака Милана Недића.

Ово је преозбиљна оптужба.
Колико је пута Краков био рањаван? Колико је ордена добио?
И сада, ми, који нисмо видели ни "р" од рата, оптужујемо Кракова за лагање. Можда је лагао, али можда и није лагао. Можда је писао оно за шта је мислио да је истина. Самарџићу, свака теби част за све што си урадио у вези са "Погледима" и објављивањем истине о Другом светском рату. Али, да ли би са стопроцентном сигурношћу стао иза изјаве да је Краков лажов? Управо због твог минулог рада и угледа мораш добро да одмериш сваку реч. Што би рекао Солжењицин - не живети у лажи.

Нема Слобе, нема Тита, сад се ође Нестор пита!
Одговори

(21-01-2020, 08:54 AM)Vlad Alekš Пише:  
(21-01-2020, 01:33 AM)Вукашин Петковић Пише:  Који чувени Амер са Дивљег Запада у склопу своје турнеје почетком XX века посетио неколико банатских места: Панчево, Велики Бечкерек, Кикинду, Вршац?

Човек који је извршио геноцид над бизонима - Буфало Бил. Такав човек и јесте био циркузант за државу попут Аустроугарске.
Тако је!
Одговори

(21-01-2020, 08:54 AM)Vlad Alekš Пише:  [quote='Вукашин Петковић' pid='122249' dateline='1579563226']
Који чувени Амер са Дивљег Запада у склопу своје турнеје почетком XX века посетио неколико банатских места: Панчево, Велики Бечкерек, Кикинду, Вршац?

Човек који је извршио геноцид над бизонима - Буфало Бил. Такав човек и јесте био циркузант за државу попут Аустроугарске.

(19-01-2020, 10:53 PM)Милослав Самарџић Пише:  Навео сам, цитирајући Кракова... Али, сад пишем ново издање. Smile
Краков је у ствари прао биографију свог ујака Милана Недића.

Ово је преозбиљна оптужба.
Колико је пута Краков био рањаван? Колико је ордена добио?
И сада, ми, који нисмо видели ни "р" од рата, оптужујемо Кракова за лагање. Можда је лагао, али можда и није лагао. Можда је писао оно за шта је мислио да је истина. Самарџићу, свака теби част за све што си урадио у вези са "Погледима" и објављивањем истине о Другом светском рату. Али, да ли би са стопроцентном сигурношћу стао иза изјаве да је Краков лажов? Управо због твог минулог рада и угледа мораш добро да одмериш сваку реч. Што би рекао Солжењицин - не живети у лажи.
[/quote
То је велика афера тога доба. Милослав је користио Кракова као извор у доба када је први пут писао књигу. Тренутно пише поново о истом случају користећи директан историјски извор. Тај извор показује сасвим другачију причу. А тај извор је добрим делом, ако не и сасвим, био доступан, односно са њим је био упознат и Краков, а у својим сећањима је написао нешто дијаметрално супротно.
Можда се то у савременом језику не зове лагање, али свакако нема везе са историјском истином. Другим речима, рањаван или не, Краков је сам себе овим случајем, искључио себе као историјски извор за овај случај.
Одговори

(21-01-2020, 10:29 AM)Бенито Пише:  
(21-01-2020, 08:54 AM)Vlad Alekš Пише:  [quote='Вукашин Петковић' pid='122249' dateline='1579563226']
Који чувени Амер са Дивљег Запада у склопу своје турнеје почетком XX века посетио неколико банатских места: Панчево, Велики Бечкерек, Кикинду, Вршац?

Човек који је извршио геноцид над бизонима - Буфало Бил. Такав човек и јесте био циркузант за државу попут Аустроугарске.

(19-01-2020, 10:53 PM)Милослав Самарџић Пише:  Навео сам, цитирајући Кракова... Али, сад пишем ново издање. Smile
Краков је у ствари прао биографију свог ујака Милана Недића.

Ово је преозбиљна оптужба.
Колико је пута Краков био рањаван? Колико је ордена добио?
И сада, ми, који нисмо видели ни "р" од рата, оптужујемо Кракова за лагање. Можда је лагао, али можда и није лагао. Можда је писао оно за шта је мислио да је истина. Самарџићу, свака теби част за све што си урадио у вези са "Погледима" и објављивањем истине о Другом светском рату. Али, да ли би са стопроцентном сигурношћу стао иза изјаве да је Краков лажов? Управо због твог минулог рада и угледа мораш добро да одмериш сваку реч. Што би рекао Солжењицин - не живети у лажи.
[/quote
То је велика афера тога доба. Милослав је користио Кракова као извор у доба када је први пут писао књигу. Тренутно пише поново о истом случају користећи директан историјски извор. Тај извор показује сасвим другачију причу. А тај извор је добрим делом, ако не и сасвим, био доступан, односно са њим је био упознат и Краков, а у својим сећањима је написао нешто дијаметрално супротно.
Можда се то у савременом језику не зове лагање, али свакако нема везе са историјском истином. Другим речима, рањаван или не, Краков је сам себе овим случајем, искључио себе као историјски извор за овај случај.
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 35 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним