Оцена Теме:
  • 15 Гласов(а) - 4.27 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Квиз- Српска историја

И тако.... Баја
Дођу понекад тренуци на овом Квизу који се зову "разбијање"..... Баја
Браво свима!!!!
Одговори

(27-01-2020, 12:54 PM)Mitic Пише:  
(27-01-2020, 10:59 AM)Vlad Alekš Пише:  Бенито је споменуо тему великих људи из "малог" српског народа, па ево још једног питања на ту тему.
Надам се да овог није било. Smile
Алберт Ајнштајн је 1905. године објавио "Специјалну теорију релативитета". Када је Никола Тесла прочитао поменути научни рад, рекао је: "Па ово је већ објавио наш човек". На шта је заправо мислио Тесла?

Тесла је ту мислио на Руђера Бошковића

Тако је, Митићу соколе!
Руђер Бошковић, син Николе, Србина из Херцеговине, и мајке романског порекла. Рођен је у Дубровнику и припада плејади познатих Срба католика из овог града. Био је универзални геније: физичар, математичар, философ, песник, преводилац, полиглота...
У своме делу на латинском језику "Теорија природне философије" (Philosophiae naturalis theoria ) поставио је основу Теорије релативитета. Наиме, за разлику од оца модерне физике (Исака Њутна) посматрао је време и простор као релативне категорије.
Хрвати га својатају као свога, а он нема ништа заједничко са данашњом државом и нацијом хрватском, осим тога што је рођен у граду који данас припада НДХ.

Нема Слобе, нема Тита, сад се ође Нестор пита!
Одговори

Интересантно је то да је злогласни Раша Арсенијевић, до децембра 1941. године био Дражин курир на релацији Београд-Равна Гора. А „пао је“ када су ухапсили пуковника Косту Мушицког. Уствари, ја сам убеђен да су обојица били изведени на лажно стрељање у Београду (за Мушицком не постоје подаци, за Рашу постоје) и да им је речено: или немачка служба или смрт; односно, или Љотић или смрт.
Одговори

Радомир Раша Арсенијевић,зубар
КП војвода Ртањски,потом нем.агент,љотићевац,начелник Штаба код војв.Пећанца.
Живео у Бгд, ул.Краља Александра17.
Код Гестапоа био евидентиран као пов.личност ( Vertvavens Mann), са консп.ознаком ВМ - П13.
Убијен по наредби ВК у пр.пол.септ.1943 на путу Ћуприја - Јагодина, од пор.Милуна Видића.
Због њег.ликвидације Немци стрељају 12 Срба таоца 25.септ.1943.
Рашу је директно убио Лука Ћеловић.
Раша је био одговоран за убиства и хапшења чланова ЈУРАО ОШ 1001.
Одговори

Главна веза- патрон му је био СС мајор Бруно Затлер. У ДМ логору био је у периоду од 20.11. до 22. 12. 1941. године. Тада су успели да га врбују да ради за Гестапо. " Хохштаплер вишег формата".
Одговори

(27-01-2020, 01:10 PM)Александар Динчић Пише:  
(27-01-2020, 01:00 PM)Мића Адмирал Пише:  Масаловића је ликвидирала тројка на челу са акт.пеш.поручником Мирославом Д. Николићем, који је нешто пре тога лично ликвидирао Бугарина Богданова, агента Гестапоа изнад Бајлонијеве пијаце.
Разлог за атентате на Цеку и Масаловића је стварање терор.одреда Блашка Михајловића.

Да, тако је. Моја грешка за Цеку. Официри су ликвидирали Масаловића.



Онда је Риста Лазовић био припадник тројке која је ликвидирала Масаловића. Ово за Ристу Лазовића је посведочио Лука Степановић у емисији на Балкан инфу. Лука Степановић је још рекао да је Риста Лазовић био пилот, да је авионом пребацио британску мисију на Равну гору, а после се прикључио илегалцима.


А занима ме, који четнички илегалац је имао тајно име "Земунац"?

Њега спомиње историчар Ристановић

-Na železničkim stanicama radili su poverenici ravnogorske orgnizacije i javljali o kompozicijama vozova sa vojskom i vojnom tehnikom. Pod posebnu lupu stavljen je aerodrom u Zemunu. Ravnogorac pod tajnim imenom “Zemunac” javljao je o broju aviona i njihovom poletanju sa uzletišta podno Bežanijske kose. Gde su postavljeni rovovi, bunkeri, protivavionski topovi, bili su redovni podaci u izveštajima ravnogorski obaveštajaca 1944.godine – ukazuje istoričar.
Одговори

(27-01-2020, 12:35 PM)Милослав Самарџић Пише:  
(27-01-2020, 12:09 PM)Александар Динчић Пише:  Драгослав Рачић, приликом боравка на територији Жупе, у августу 1944. године.

Да, али Кондор га је открио. ТЕТАС. А иначе Кондор је био обавештајни официр тада код Рачића.
А јел знаш где је ликвидиран Кнежевић?

Да, а ја тврдим и да је Кондор сместио Масаловићу.

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

Кад споменух Теслу, ево још једног питања у вези са њим.
Тесла је вероватно био највећи технички геније свих времена. Међутим, за живота није добио ниједну Нобелову награду за физику. Колико ових награда је требало да добије и за које патенте?

Нема Слобе, нема Тита, сад се ође Нестор пита!
Одговори

Најмање десетак изума за које су други научници добили Нобелову награду за физику, измислио је и патентирао Никола Тесла.
Конкретно, Никола Тесла није добио награду за зраке кроз материју за коју је Рендген добио Нобелову награду за 1901. годину.
За изум бежичног телеграфа Нобелову награду за 1909. годину "отео" му је Маркони.
Постојала је "основана сумња" да су Тесла и Едисон добили Нобелову награду за 1915. годину, за изум беичог преноса енергије. Али и то се изјаловило.
Требало је да добије и Нобелову награду за животно дело 1936. године, али и то је Нобелов комитет одбио.
Одговори

(27-01-2020, 02:24 PM)Mitic Пише:  
(27-01-2020, 01:10 PM)Александар Динчић Пише:  
(27-01-2020, 01:00 PM)Мића Адмирал Пише:  Масаловића је ликвидирала тројка на челу са акт.пеш.поручником Мирославом Д. Николићем, који је нешто пре тога лично ликвидирао Бугарина Богданова, агента Гестапоа изнад Бајлонијеве пијаце.
Разлог за атентате на Цеку и Масаловића је стварање терор.одреда Блашка Михајловића.

Да, тако је. Моја грешка за Цеку. Официри су ликвидирали Масаловића.



Онда је Риста Лазовић био припадник тројке која је ликвидирала Масаловића. Ово за Ристу Лазовића је посведочио Лука Степановић у емисији на Балкан инфу. Лука Степановић је још рекао да је Риста Лазовић био пилот, да је авионом пребацио британску мисију на Равну гору, а после се прикључио илегалцима.


А занима ме, који четнички илегалац је имао тајно име "Земунац"?

Њега спомиње историчар Ристановић

-Na železničkim stanicama radili su poverenici ravnogorske orgnizacije i javljali o kompozicijama vozova sa vojskom i vojnom tehnikom. Pod posebnu lupu stavljen je aerodrom u Zemunu. Ravnogorac pod tajnim imenom “Zemunac” javljao je o broju aviona i njihovom poletanju sa uzletišta podno Bežanijske kose. Gde su postavljeni rovovi, bunkeri, protivavionski topovi, bili su redovni podaci u izveštajima ravnogorski obaveštajaca 1944.godine – ukazuje istoričar.

Ја мислим да је Риста Лазовић илегално име Драгана Спасојевића, ваздухопловног поручника, који је такође ликвидиран у немачком затвору.
Одговори

(27-01-2020, 02:44 PM)Перун Пише:  
(27-01-2020, 12:35 PM)Милослав Самарџић Пише:  
(27-01-2020, 12:09 PM)Александар Динчић Пише:  Драгослав Рачић, приликом боравка на територији Жупе, у августу 1944. године.

Да, али Кондор га је открио. ТЕТАС. А иначе Кондор је био обавештајни официр тада код Рачића.
А јел знаш где је ликвидиран Кнежевић?

Да, а ја тврдим и да је Кондор сместио Масаловићу.

Тачно тако. Само што је Кондор изгубио живот баш због истог Тетаса. Нешто је нашао што није смео.
Одговори

Као на пример?
Одговори

Мислим да је ту била истоветна ситуација као са Аписом, који је открио да се Србија спрема на сепаратни мир са АУ, па је пожурио да дејствује. Кондор је као искусни обавештајац, човек који је много знао, веровано "нањушио" нешто што се спремало, па су команданти пожурили да га се отарасе и притом дају нека објашњења.
Одговори

(27-01-2020, 05:29 PM)Александар Динчић Пише:  Мислим да је ту била истоветна ситуација као са Аписом, који је открио да се Србија спрема на сепаратни мир са АУ, па је пожурио да дејствује. Кондор је као искусни обавештајац, човек који је много знао, веровано "нањушио" нешто што се спремало, па су команданти пожурили да га се отарасе и притом дају нека објашњења.
Мислим да се за то не могу наћи докази. Све упућује на обичну личну освету.
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 7 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним