Оцена Теме:
  • 15 Гласов(а) - 4.27 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Квиз- Српска историја

(27-01-2020, 05:29 PM)Александар Динчић Пише:  Мислим да је ту била истоветна ситуација као са Аписом, који је открио да се Србија спрема на сепаратни мир са АУ, па је пожурио да дејствује. Кондор је као искусни обавештајац, човек који је много знао, веровано "нањушио" нешто што се спремало, па су команданти пожурили да га се отарасе и притом дају нека објашњења.
Морам да се насмејем. Мислим на овај део о Апису. Па, ниси ваљда Ти насео на ту причу. Тужан
Одговори

(27-01-2020, 12:53 PM)Александар Динчић Пише:  
(27-01-2020, 12:38 PM)Милослав Самарџић Пише:  
(27-01-2020, 12:37 PM)Александар Динчић Пише:  У твом родном селу, у кући Давидовића.

Који ти је извор за ово?
Нема Давидовића у Стублу.

Да, Давидовића нема, пошто сам се и ја подробније распитивао, али сигурно да се ради о "дуалним презименима", што је случај и код нас на југу. Конкретно, Стојан Давидовић или другог презимена био је код Кесеровића у штабу корпуса и погинуо је у Глободеру. То је једина четничка жртва из Стубла. У његовој кући се скривао Кнежевић када су дошли "да га воде куму".
Ратне хронике жупских села које су писали учитељи, дакле писмене главе.
То треба да су Јеленковићи, има их више.
Није убијен у тој кући, већ у Јежевичком потоку. То је кад се од Јеленковића крене у правцу Жељина, нешто више од километра отприлике, баш на месту где се друм спушта у поток. Родбина из Краљева однела је његово тело. Требало би и сада да постоји његов гроб/споменик на градском гробљу у КВ.
Одговори

Ево једно интересантно питање поводом празника светог Саве (извињавам се ако је било, нисам сигуран).

Које јело се традиционално, на Савиндан, припрема у Војводини и због чега?
Одговори

(27-01-2020, 05:09 PM)Александар Динчић Пише:  
(27-01-2020, 02:24 PM)Mitic Пише:  
(27-01-2020, 01:10 PM)Александар Динчић Пише:  
(27-01-2020, 01:00 PM)Мића Адмирал Пише:  Масаловића је ликвидирала тројка на челу са акт.пеш.поручником Мирославом Д. Николићем, који је нешто пре тога лично ликвидирао Бугарина Богданова, агента Гестапоа изнад Бајлонијеве пијаце.
Разлог за атентате на Цеку и Масаловића је стварање терор.одреда Блашка Михајловића.

Да, тако је. Моја грешка за Цеку. Официри су ликвидирали Масаловића.



Онда је Риста Лазовић био припадник тројке која је ликвидирала Масаловића. Ово за Ристу Лазовића је посведочио Лука Степановић у емисији на Балкан инфу. Лука Степановић је још рекао да је Риста Лазовић био пилот, да је авионом пребацио британску мисију на Равну гору, а после се прикључио илегалцима.


А занима ме, који четнички илегалац је имао тајно име "Земунац"?

Њега спомиње историчар Ристановић

-Na železničkim stanicama radili su poverenici ravnogorske orgnizacije i javljali o kompozicijama vozova sa vojskom i vojnom tehnikom. Pod posebnu lupu stavljen je aerodrom u Zemunu. Ravnogorac pod tajnim imenom “Zemunac” javljao je o broju aviona i njihovom poletanju sa uzletišta podno Bežanijske kose. Gde su postavljeni rovovi, bunkeri, protivavionski topovi, bili su redovni podaci u izveštajima ravnogorski obaveštajaca 1944.godine – ukazuje istoričar.

Ја мислим да је Риста Лазовић илегално име Драгана Спасојевића, ваздухопловног поручника, који је такође ликвидиран у немачком затвору.
Одлично запажање, то ме је збуњивало али нисам то повезивао.
Одговори

Како се зове место (положај) на којем је рањен и заробљен мајор Коста Тодоровић, командант чете Златиборског четничког одреда Војске Краљевине Србије?
Одговори

Караџића брдо код Сребренице.
Бавили смо се њиме још на почетку квиза.
Одговори

Браво!
Одговори

(27-01-2020, 05:29 PM)Александар Динчић Пише:  Мислим да је ту била истоветна ситуација као са Аписом, који је открио да се Србија спрема на сепаратни мир са АУ, па је пожурио да дејствује. Кондор је као искусни обавештајац, човек који је много знао, веровано "нањушио" нешто што се спремало, па су команданти пожурили да га се отарасе и притом дају нека објашњења.

Према свему што сам до сада нашао (без фвалисања, вероватно најдетаљније до сада истражио ту причу) рекао бих да је разлог ликвидације био што се замерио Ајдачићу (још јесени 43.), већини штаба ЗК (још јесени 43.), Рачићу и Остојићу лета 44. У целој причи ту се нашао и Калабић који је стао на страну Златибораца и Ајдачића (претпостављам уз Чичино одобрење) и десило се то што се десило.

Што се тиче атентата на Масаловића стекао сам узисак да је за ТЕТАС радио неко врло важан из БГ-а (или, пре бих рекао, више њих). За кратко време Кондор шаље врло важне извештаје из Београда, доводи Љотића до Ужица да га ликвидира (извукао се у последњем тренутку), пише о атентату на Масаловића (даје инструкције).

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

Рекох да не оптерећујем форум, али ево да поставим овај документ.

Преузет са Фејсбук странице "Историја 20. века"

https://www.facebook.com/istorija20veka/...=3&theater

dokument: Vojni arhiv, Četnička arhiva, k. 54, f. 2, d. 6


[Слика: 84089030_117719563105434_765214624260816...e=5EC85E2A]



И да питам, јел ово Вили послао? И да ли је овај воз пресретнут?
Одговори

Ко је био веза између др Драгољуба Јовановића и Драже?
Одговори

(27-01-2020, 06:22 PM)ХраброСрце Пише:  Ево једно интересантно питање поводом празника светог Саве (извињавам се ако је било, нисам сигуран).

Које јело се традиционално, на Савиндан, припрема у Војводини и због чега?

Можда нека врста пецива
Одговори

(27-01-2020, 01:23 PM)Бенито Пише:  Дођу понекад тренуци на овом Квизу који се зову "разбијање"..... Баја
Браво свима!!!!

Није ме било неколико дана на форуму и читам ових 6-7 страница квиза размишљајући да напишем нешто слично овоме,али ме Бенито предухитри. Smile
Одговори

(27-01-2020, 11:07 PM)Mitic Пише:  
(27-01-2020, 06:22 PM)ХраброСрце Пише:  Ево једно интересантно питање поводом празника светог Саве (извињавам се ако је било, нисам сигуран).

Које јело се традиционално, на Савиндан, припрема у Војводини и због чега?

Можда нека врста пецива


Јесте, браво! Праве се слане переце. А због чега??
Одговори

(27-01-2020, 10:18 PM)Mitic Пише:  Рекох да не оптерећујем форум, али ево да поставим овај документ.

Преузет са Фејсбук странице "Историја 20. века"

https://www.facebook.com/istorija20veka/...=3&theater

dokument: Vojni arhiv, Četnička arhiva, k. 54, f. 2, d. 6


[Слика: 84089030_117719563105434_765214624260816...e=5EC85E2A]



И да питам, јел ово Вили послао? И да ли је овај воз пресретнут?
Одговор на оба питања је потврдан.
Ко је, заправо, послао овај новац преко Вилија четницима?
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 50 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним