Оцена Теме:
  • 15 Гласов(а) - 4.27 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Квиз- Српска историја

Јесте, Баћовић, честитка за Српску нову 1943.
Одговори

(06-02-2020, 12:55 PM)ХраброСрце Пише:  Ево једног питања из области музике. Сви знамо да је наш велики Мића Петровић снимио много албума и опјевао све четничке јунаке. У пјесми "Иде војска од Никшића" (претпостављам да сте је сви слушали) помињу се Бајо Станишић, Радојица Перишић, Милорад Поповић, Иван Јаничић, Милош Куреш и Милорад Видачић.
Ипак, постоје још неки команданти који нису обухваћени снимком (а у неким контекстима, помињу се у пјесми) - знате ли ко су? П. С. Ја знам за тројицу.

Пошто нико не покушава, да одговорим. Помињу се и Блажо Ђукановић, Петар Самарџић и пор. Душан Вучковић. Могуће да се локално пјева о за још неке команданте, а стихови гласе овако:
"Из Винића - Обилића и јунака ових страна, Ђукановић Блажа - бана."
"С Невесиња јато тића, одред Петра Самарџића."
И за трећег: "Са Зубаца сивог тића, поручника Вучковића". Хармоника
Одговори

Како да Ти неко одговори, кад немамо појма.
Ево, рецимо, коју песму о једном чувеном четничком команданту више не можеш чути? Песма се, додуше, пева, али се он нигде не помиње. Промењено је лице коме се песник диви. Сирома'
Одговори

(08-02-2020, 03:35 AM)Бенито Пише:  Како да Ти неко одговори, кад немамо појма.
Ево, рецимо, коју песму о једном чувеном четничком команданту више не можеш чути? Песма се, додуше, пева, али се он нигде не помиње. Промењено је лице коме се песник диви. Сирома'

Значи песма се пјева, али је он избачен. Покушаћу, можда Милутин Јанковић?
Одговори

На коју песму мислиш?
Одговори

Значи из неке јесте. Кез Нисам сигуран, али ишао сам логиком - не помиње се пуно у пјесмама, а био је управо јунак за пјесме. Не знам исправан одговор, могу само да нагађам.
Одговори

Ма, није он. Мислио сам да си пронашао нешто....
Одговори

(08-02-2020, 03:35 AM)Бенито Пише:  Како да Ти неко одговори, кад немамо појма.
Ево, рецимо, коју песму о једном чувеном четничком команданту више не можеш чути? Песма се, додуше, пева, али се он нигде не помиње. Промењено је лице коме се песник диви. Сирома'
Ради се о песми:
"Угријало с' Јасиковца Сунце"
То је песма којој је промењен низ речи и термина. Данас ту песму многи обожавају.
Песма је у суштини бесмислица, ако се слуша у овом фалсификованом облику.
Она своју праву лепоту доживљава када јој се врати изворни рефрен:
"Засијало с' Јасиковца Сунце,
задрхтало Васојевско срце.
После много прољећа и лета,
Павле нам се кроз Беране шета."

Али, много је битнија нека анонимна Ивана. Шок
Одговори

(08-02-2020, 03:16 PM)Бенито Пише:  
(08-02-2020, 03:35 AM)Бенито Пише:  Како да Ти неко одговори, кад немамо појма.
Ево, рецимо, коју песму о једном чувеном четничком команданту више не можеш чути? Песма се, додуше, пева, али се он нигде не помиње. Промењено је лице коме се песник диви. Сирома'
Ради се о песми:
"Угријало с' Јасиковца Сунце"
То је песма којој је промењен низ речи и термина. Данас ту песму многи обожавају.
Песма је у суштини бесмислица, ако се слуша у овом фалсификованом облику.
Она своју праву лепоту доживљава када јој се врати изворни рефрен:
"Засијало с' Јасиковца Сунце,
задрхтало Васојевско срце.
После много прољећа и лета,
Павле нам се кроз Беране шета."

Али, много је битнија нека анонимна Ивана. Шок

Ау... Свака част. Нисам чуо ово раније.
Одговори

Ајде да отројчимо са славом четничких команданата под вођством неумрлог Чиче:
Који Дражин командант корпуса је био, у правом смислу речи, владар???
Одговори

Сад ћу ја исто као Динчић:
" Како, бре, не знате ово?" БајаБајаБаја
Одговори

Одговори или преведи на српски. Ђујић, ако његову јединицу посматраш као корпус/групу корпуса.

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

(09-02-2020, 01:11 PM)Перун Пише:  Одговори или преведи на српски. Ђујић, ако његову јединицу посматраш као корпус/групу корпуса.
Написаћу када нађем мало више времена. Биће дужа порука.
Одговори

(08-02-2020, 11:23 PM)Бенито Пише:  Ајде да отројчимо са славом четничких команданата под вођством неумрлог Чиче:
Који Дражин командант корпуса је био, у правом смислу речи, владар???

У правом смислу није ни један, а Дража је једном замерио Калаиту што пише као да је краљ.
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 27 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним