Оцена Теме:
  • 15 Гласов(а) - 4.27 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Квиз- Српска историја

(12-02-2020, 02:25 PM)Бенито Пише:  
(12-02-2020, 12:22 PM)Милослав Самарџић Пише:  
(12-02-2020, 11:47 AM)Александар Динчић Пише:  Који српски град је једини одликован Карађорђевом звездом с мачевима?

Крагујевац 1942.
Зар није Шабац одликован Карађорђевом звездом по завешетку Првог светског рата?

Онда су два наша града одликована Карађорђевом звездом: Шабац и Крагујевац.

Шабац има три одликовања, може да се види на следећем линку:

"Осмог јула 1920. године, граду Шапцу је додељен француски Ратни крст са палмином гранчицом.

Шабац је потом добио још два одликовања: Ратни крст Чехословачке 1914-1918 и Карађорђеву звезду са мачевима IV реда, поставши једини град са тим одликовањима у Србији".

Извор: Српски легат

http://www.srpskilegat.rs/sabac-je-odlik...?pismo=lat
Одговори

.
У чијим делима се јавља први пут прича да је Краљ Александар Карађорђевић био наводно масон?

Нећемо никада престати нашу борбу нити повити главу пред нашим непријатељима Немцима, који користе извесне заблуделе синове српског народа као што су недићевци и љотићевци.

Д М
Одговори

(12-02-2020, 03:36 PM)Шумадинац Пише:  .
У чијим делима се јавља први пут прича да је Краљ Александар Карађорђевић био наводно масон?

Ћосић?
Одговори

Требало би да је Прибићевић још писао такве квалификације.
Одговори

Колико је мени познато, први пут та прича се појављује у делима масона Зорана Ненезића. Ако има неко информацију да се та прича раније вртела међ' културном средином и народом, и уопште о пореклу и истинитости те приче, нека изволи.

Ово је веома важно, јер на свим могућим медијима бруји о томе како је Краљ Александар био масон.

Нећемо никада престати нашу борбу нити повити главу пред нашим непријатељима Немцима, који користе извесне заблуделе синове српског народа као што су недићевци и љотићевци.

Д М
Одговори

(12-02-2020, 03:33 PM)Mitic Пише:  
(12-02-2020, 02:25 PM)Бенито Пише:  
(12-02-2020, 12:22 PM)Милослав Самарџић Пише:  
(12-02-2020, 11:47 AM)Александар Динчић Пише:  Који српски град је једини одликован Карађорђевом звездом с мачевима?

Крагујевац 1942.
Зар није Шабац одликован Карађорђевом звездом по завешетку Првог светског рата?

Онда су два наша града одликована Карађорђевом звездом: Шабац и Крагујевац.

Шабац има три одликовања, може да се види на следећем линку:

"Осмог јула 1920. године, граду Шапцу је додељен француски Ратни крст са палмином гранчицом.

Шабац је потом добио још два одликовања: Ратни крст Чехословачке 1914-1918 и Карађорђеву звезду са мачевима IV реда, поставши једини град са тим одликовањима у Србији".

Извор: Српски легат

http://www.srpskilegat.rs/sabac-je-odlik...?pismo=lat

Лоше постављено питање с моје стране. А због ког српског официра ми уопште можемо да пишемо о Србији у Великом рату?
Одговори

(12-02-2020, 01:58 PM)Александар Динчић Пише:  Сада мало теже питање. Како се зове српски официр (по чину је мајор) који је открио аустроугарским војницима закопану српску архиву. Захваљујући овом чину историчари су у могућности да истражују ратни период. Што ће рећи – колико је сам чин издајство - толико је у неку руку био и добар.

Боље да сачекамо одговор, јер нико није дао одговор.

Сад ћу да лупим, али нема везе: мајор Љубомир Вуловић
Одговори

Вуловић није заробљен 1915. године.
Одговори Динчићу, видиш да не знамо. И објасни мало подробније.
Одговори

Мајор Душан Лазаревић. Српска архива је пронађена код Крушевца. На жалост, фото-документација никада није нађена и верује се да је бачена у Дрим. Зато ми, изузимајући колекције појединих фотографа (Риста Марјановић и други), као и иностраних службеника, и немамо званичне - државне фотографије из периода 1914/15.
Одговори

Вукашин Дидић је био цивилни командант у оранизацији ЈВУО, а његов деда је чувени Љуба Дидић, главни вођа у Тимочкој буни 1883. године. У редовима ЈВУО, још један командант био је потомак (унук) истакнутог противника краља Милана, који је као такав на крају био стрељан. О коме се ради?
Одговори

(13-02-2020, 12:54 AM)Александар Динчић Пише:  Вукашин Дидић је био цивилни командант у оранизацији ЈВУО, а његов деда је чувени Љуба Дидић, главни вођа у Тимочкој буни 1883. године. У редовима ЈВУО, још један командант био је потомак (унук) истакнутог противника краља Милана, који је као такав на крају био стрељан. О коме се ради?
Капетан Серафим Неготинац, кодно име Ађутант.
Одговори

(12-02-2020, 06:12 PM)Шумадинац Пише:  Колико је мени познато, први пут та прича се појављује у делима масона Зорана Ненезића. Ако има неко информацију да се та прича раније вртела међ' културном средином и народом, и уопште о пореклу и истинитости те приче, нека изволи.

Ово је веома важно, јер на свим могућим медијима бруји о томе како је Краљ Александар био масон.

Да, масон Зоран Ненезић јесте писао о краљу Александру као о масону. То има у оној књизи "Масони у Југославији".

Ваљда Немци бејаху писали о убиству краља Александра као о завери масона.

А чини ми се да је и покојни Драгош Калајић говорио да је краљ Александар био масон.
Одговори

У претходним питањима споменуо сам Руђера Бошковића који је био Херцеговац из Дубровника, Личанина Теслу, као и Миланковића из Барање. Из тога би се дало закључити да су сви генији из области техничких и природних наука рођени ван територије Србије, како садашње тако и ондашње. Да то ипак није тачно, показује пример једног генијалног научника, који јесте рођен на територији државе Србије. Између осталог, он је познат и по томе што је направио први модел компјутера. У питању је био апарат, базиран на хемијским и хидродинамичким процесима, који је могао да врши интеграцију диференцијалних једначина. Из данашње перспективе електронске ере ово делује као неки потпуно други свет и сасвим другачија цивилизација. Како се звао овај научник?

Нема Слобе, нема Тита, сад се ође Нестор пита!
Одговори

(13-02-2020, 10:39 AM)Vlad Alekš Пише:  У претходним питањима споменуо сам Руђера Бошковића који је био Херцеговац из Дубровника, Личанина Теслу, као и Миланковића из Барање. Из тога би се дало закључити да су сви генији из области техничких и природних наука рођени ван територије Србије, како садашње тако и ондашње. Да то ипак није тачно, показује пример једног генијалног научника, који јесте рођен на територији државе Србије. Између осталог, он је познат и по томе што је направио први модел компјутера. У питању је био апарат, базиран на хемијским и хидродинамичким процесима, који је могао да врши интеграцију диференцијалних једначина. Из данашње перспективе електронске ере ово делује као неки потпуно други свет и сасвим другачија цивилизација. Како се звао овај научник?

Мика Алас. Ако мислиш на њега, мислим да је било постављано.
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 68 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним