Оцена Теме:
  • 15 Гласов(а) - 4.27 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Квиз- Српска историја

Да није Душан Симовић због Мачковог камена
Одговори

Тако је, Митићу.
Ајде даље.....
Одговори

Нека Вуле изабере питање. Он је први одговорио на питање о официрима, ја ћу касније. Само да нађем неко питање.
Одговори

Поручниче, причај нам како је било на промоцији књиге.

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

Лудо и незаборавно, као свако окупљање историчара. КидањеКидањеКидањеКидање
Нисам знао да је ТЕТАС био присутан!!!!
Одговори

(19-02-2020, 01:20 PM)Бенито Пише:  Лудо и незаборавно, као свако окупљање историчара. КидањеКидањеКидањеКидање
Нисам знао да је ТЕТАС био присутан!!!!

Није, зато и питам тебе.

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

(14-02-2020, 03:06 PM)Бенито Пише:  
(14-02-2020, 12:46 PM)Бенито Пише:  Ево, ово рецимо:
Иво Андрић је говорио да је Милан Ракић једини прави господин кога је срео у животу у Југославији. Мислим да је погрешио само утолико што је постојао још један, такође Милан.
Комунистичка САНУ је у једном тренутку одлучила да расправља да ли да Милана Кашанина прими у дописно чланство у САНУ. За тог изузетног ерудиту, који је вероватно био образованији од свих чланова САНУ заједно, није било места, него је све учињено да се његово име извргне руглу.
Један познати песник, чије се песме данас налазе у читанкама за децу, том приликом узвикнуо је:
" Па, нећемо ваљда тог четника да примимо у Академију?"
Кашанин никада ништа на ово није одговарио.
Који чувени српски песник је ово рекао за Милана Кашанина?
Васко Попа.

Влашка посла. Smile

(14-02-2020, 02:07 PM)Vlad Alekš Пише:  Док неко не одговори на ово Бенитово питање, ево једног другог:
Један велики светски писац је написао роман, у коме се радња одвија на броду, а брод се налази на реци у Србији. Како се зове писац, а како река?

Мислим да се баш нико није осврнуо на ово моје питање. Smile
Писац је Петер Хандке. Река је Велика Морава. Место је Породин. А роман је "Моравска ноћ".

Нема Слобе, нема Тита, сад се ође Нестор пита!
Одговори

Нико се није осврнуо, зато што је Хандке у праву када тврди да Срби не читају његове књиге. Smile
Одговори

Која је српска дивизија у периоду Краљевине Србије и у историји ратовања, претрпела највише пораза, од којих су неки били и јако озбиљни.
Одговори

Тимочка дивизија Другог позива?
Одговори

Па браво човече! Дефинитивно да се пријавиш за неки квиз.

На жалост, порази Тимочке дивизије су многобројни. Најпре је ову дивизију поразила бугарска војска на Криволачком фронту за време Другог балканског рата (уводне борбе). Потом је ова иста дивизија тешко поражена приликом покушаја да пређе преко Саве (код Чеврнтије и Легета), па је изгубила и Човку, у дефанзивној фази Колубарске битке. Најзад, 14. пешадијски пук „Хајдук Вељко“ (људство из сталног кадра, док су резервисти остали у централној Србији) Тимочке дивизије изненадиле су и бугарске комите у априлу 1915. године, када су напале Струмицу и Валандово и нанеле му притом озбиљне губитке.
Одговори

Имаш ли податке да је неко то анализирао у етимолошком, а не војничко-тактичком, смислу?
Одговори

Немам.
Одговори

(19-02-2020, 06:36 PM)Александар Динчић Пише:  Па браво човече! Дефинитивно да се пријавиш за неки квиз.

На жалост, порази Тимочке дивизије су многобројни. Најпре је ову дивизију поразила бугарска војска на Криволачком фронту за време Другог балканског рата (уводне борбе). Потом је ова иста дивизија тешко поражена приликом покушаја да пређе преко Саве (код Чеврнтије и Легета), па је изгубила и Човку, у дефанзивној фази Колубарске битке. Најзад, 14. пешадијски пук „Хајдук Вељко“ (људство из сталног кадра, док су резервисти остали у централној Србији) Тимочке дивизије изненадиле су и бугарске комите у априлу 1915. године, када су напале Струмицу и Валандово и нанеле му притом озбиљне губитке.

13. пешадијски пук II позива Тимочке дивизије је пред наш контра удар у Колубарској бици нападао аустријанце са три човека од једног момента. Једним пуковником и његова два ордонанса.Швабе су мислиле да их има на стотине, не знајући да је пуковник(име и презиме му заборавих) послао војску у позадину и остао на линији са овом двојицом својих посилних.Када су му Аустријанци пришли и понудили предају, нису могли да верују да су се надгорњавали са три човека.И што је најјаче,ова тројица су одбила да се предају и отворили ватру на Аустријаце право испред њих,што их је коштало живота али не и части. Ти вероватно више знаш о овом случају, ја сам само хтео узгред да поменем.
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 40 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним