Оцена Теме:
  • 15 Гласов(а) - 4.27 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Квиз- Српска историја

(08-03-2020, 01:12 PM)Филип Ђукић Пише:  
(07-03-2020, 09:19 PM)Бенито Пише:  " Српски медији су писали да је било 10000 људи, да имам 94 године и да сам болестан.
Било је најмање 100000 људи, имам 86 година и нисам болестан."
Рекао је својевремено један човек, задивљен талентом српских новинара да "искреирају" стварност.
Ко је ово рекао и поводом ког догађаја?
Мислим да је оваква реторика допринела ширењу другосрбијанске куге. Сви садашњи аутошовинисти су некада били националисти, чак и неки који су писали за Погледе.
Нису ни "првосрбијанци" другачије извештавали. Исто је то друштво.
Одговори

Неко каже да је пао пун сандук са златом, да му је згњечио утробу. Други кажу да га је убио неки агент који се налазио у авиону. Трећа верзија каже да је умро од страха...Шта је од тога истина то само Бог зна. Један је Ћоровић.
Одговори

Како се звао југословенски краљевски ђенерал који је био партизански обавештајни човек у Шумадији за време окупације?
Одговори

Да није можда Добросав Миленковић...
Одговори

(08-03-2020, 03:27 PM)Бенито Пише:  
(08-03-2020, 01:12 PM)Филип Ђукић Пише:  
(07-03-2020, 09:19 PM)Бенито Пише:  " Српски медији су писали да је било 10000 људи, да имам 94 године и да сам болестан.
Било је најмање 100000 људи, имам 86 година и нисам болестан."
Рекао је својевремено један човек, задивљен талентом српских новинара да "искреирају" стварност.
Ко је ово рекао и поводом ког догађаја?
Мислим да је оваква реторика допринела ширењу другосрбијанске куге. Сви садашњи аутошовинисти су некада били националисти, чак и неки који су писали за Погледе.
Нису ни "првосрбијанци" другачије извештавали. Исто је то друштво.
Постојао је списак за ликвидацију или заробљавање главних политичких личности у Краљевини Југославији. На првом месту био је краљ Петар Други, на другом патријарх Дожић.... На шестом месту био је Владимир Ћоровић. Од првих десет места, најмање петорица били су чланови СКК.
Овај списак који је имала немачка обавештајна служба Абвер, нетрагом је нестао. Данас га више не помиње.
Када сам о томе, својевремено, причао Самарџићу, рекао ми је да је то мало вероватно. Исто тако ми је говорио за још неке историјске пикантерије. Данас су то историјске истине.
И ово ће неко, негде, некад ископати.
Тако да није немогуће да је Ћоровић убијен.
Марко Даковић је тада погинуо са њим. Марко Даковић је једини министар Црногорац у историји Краљевине Југославије.
Одговори

1799. Млечани су хтјели да разоре једну цркву. Монаси су изнијели икону пресвете Богородице и почели литију око цркве и десило се чудо. Почело је невријеме, а млетачки капетан је наредио бродовима да се окрену и отплове. Гдје се збио овај догађај и која светиња је у питању?
Одговори

(09-03-2020, 01:35 AM)ХраброСрце Пише:  1799. Млечани су хтјели да разоре једну цркву. Монаси су изнијели икону пресвете Богородице и почели литију око цркве и десило се чудо. Почело је невријеме, а млетачки капетан је наредио бродовима да се окрену и отплове. Гдје се збио овај догађај и која светиња је у питању?
" Е, ово, вала, ако у Грбљу није било, ниђе није било...."
Одговори

Близу си, али није Грбаљ. Кез
Одговори

Саборна црква у Котору или Превлака?
Одговори

Ни једно ни друго. У питању је манастир Савина, код Херцег Новог, а чудотворна икона је Богородица савинска, дар породице капетана Јосифа Комненовића манастиру, данас једна од најпознатијих српских чудотворних икона.

Догађај који се збио, био је приликом пропасти Млетачке, а у доба изградње цркве Успења пресвете Богородице. Година је мало спорна (храм јесте завршен 1799. али могуће да се помунути догађај десио и мало раније, дакле 1797-1799).
Наиме, млетачки капетан Ђерман упловио је са флотом у Боку, са намјером да бомбардује Херцег Нови и новограђени српски храм, у знак одмазде за српске устанике који су тих дана активно учествовали у покушају ослобађања Боке од туђинских власти.

У том моменту, пред великом опасношћу, монаси су изнијели икону из манастира и почели да се моле пред њом. Десило се чудо, наступило је велико невријеме и Млечани су страдали у немало броју, а остатак се једноставно повукао.

Јуче, први пут, послије 200 и више година, икона је изнесена у литију која је прошла градом.
Одговори

Браво за ово
Одговори

(08-03-2020, 10:34 PM)Александар Динчић Пише:  Како се звао југословенски краљевски ђенерал који је био партизански обавештајни човек у Шумадији за време окупације?
Ово није одговорено.
Одговори

(08-03-2020, 10:47 PM)Вукашин Петковић Пише:  Да није можда Добросав Миленковић...
Ја сам одговорио, само чекам потврду, тачно или нетачно.
Одговори

Записао се око Аписа...
Генерал Љубомир Марић, бивши министар војни. Његов унук је погинуо у Гарди, повлачећи се у Босну.

У Београду је за време окупације избио дипломатски скандал великих размера. Немци су га угушили ухапсивши једног високог бугарског дипломатског представника услед његових отворених веза са четничким покретом генерала Михаиловића. Како се звао овај Бугарин и шта је он био?
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 5 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним