Оцена Теме:
  • 15 Гласов(а) - 4.27 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Квиз- Српска историја

Саборна црква у Београду је зидана 1837. тако да не спада ту сигурно мислиш на стару цркву у Крагујевцу.У браничевској епархији највеће цркве сазидане између 1807. и 1830. су у
Пожаревцу,Свилајнцу,Раброву,Шетоњу и манастир Заова друге цркве зидане у то време (Кисиљево, Осипаоница,Десина) су мале.
Одговори

(14-08-2020, 07:56 AM)пек. Пише:  Саборна црква у Београду је зидана 1837. тако да не спада ту сигурно мислиш на стару цркву у Крагујевцу.У браничевској епархији највеће цркве сазидане између 1807. и 1830. су у
Пожаревцу,Свилајнцу,Раброву,Шетоњу и манастир Заова друге цркве зидане у то време (Кисиљево, Осипаоница,Десина) су мале.

Од свих које су поменуо, највећа је била у Пожаревцу, јер је била Саборна црква Кнежевине. После је то постала београдска.
Сазидана је 1919. Али, звоник је сазидан касније. Тако да она није била највиша, већ највећа по пространству, дакле до зидања београдске Саборне цркве.
Која је била највиша до тада?
Одговори

(13-08-2020, 11:18 PM)Бенито Пише:  
(13-08-2020, 09:36 PM)Милослав Самарџић Пише:  Која је највећа црква сазидана у Србији негде до 1830. и неке, а од Карађорђа наовамо?
Ајде понови питање... Али да има неког смисла. Баја
Питај Пека.Баја
Одговори

(13-08-2020, 12:06 AM)Александар Динчић Пише:  Како гласи званични назив јединица немачке војске, где су примани људи попут Савлета Милосављевића, Маријана Миковића, Мицка Брђанина и других.

Био сам убеђен да поручник зна због Савлета.

Одред агената предстојништва градске полиције и немачке службе безбедности - Краљево

Дакле, ДВАДЕСЕТА зараћена војна формација у Југославији (са каквим-таквим војним устројством и пропратном кореографијом). И после кажу да је у Југославији све једноставно за разумевање и истраживање.

1. Четници, 2. Партизани, 3. Недићевци (рачунајући граничну и пољску стражу и полицију), 4. Четници К.Пећанца, 5. Љотићевци, 6. Арнаути, 7. Балисти, 8. Албанци (Вулнетари, Скендербеговци и други облици жандармерије и војске), 9. Усташе, 10. Домобрани, 11. Муслимани (милиција и одреди Ханџар дивизије), 12. Бела гарда у Словенији, 13. Немци (са полицијским снагама), 14. Италијани (са полицијским снагама), 15. Бугари (са полицијским и антигерилским снагама), 16. Мађари (са полицијским снагама), 17. ВМРО, 18. Руси (Белогардејци и Козаци), 19. Хипо-помоћна немачка полиција, састављена од половине Немаца/фолксдојчера и половине Албанаца, као и Руса белогардејаца, 20. Одред агената српске и немачке тајне полиције (пола Срби –пола Немци).
Има ли краја...
Одговори

Званични назив Пећанчевих четника је био Српска четничка команда. Где је Пећанац боравио након што су његови четници укинути децембра 1942?
Одговори

Како саборна црква кнежевине зар је митрополит седео у Пожаревцу?
Одговори

(14-08-2020, 07:26 PM)пек. Пише:  Како саборна црква кнежевине зар је митрополит седео у Пожаревцу?

Изгледа да јесте. Ти можеш боље проверити.

А иначе највиша је била црква у Манастиру Рача. Подигнута је 1826, на темељима порушене.
Ово наравно колико сам ја успео да проценим. Нисам нашао да негде пише.
Одговори

(14-08-2020, 11:05 AM)Александар Динчић Пише:  
(13-08-2020, 12:06 AM)Александар Динчић Пише:  Како гласи званични назив јединица немачке војске, где су примани људи попут Савлета Милосављевића, Маријана Миковића, Мицка Брђанина и других.

Био сам убеђен да поручник зна због Савлета.

Одред агената предстојништва градске полиције и немачке службе безбедности - Краљево

Дакле, ДВАДЕСЕТА зараћена војна формација у Југославији (са каквим-таквим војним устројством и пропратном кореографијом). И после кажу да је у Југославији све једноставно за разумевање и истраживање.

1. Четници, 2. Партизани, 3. Недићевци (рачунајући граничну и пољску стражу и полицију), 4. Четници К.Пећанца, 5. Љотићевци, 6. Арнаути, 7. Балисти, 8. Албанци (Вулнетари, Скендербеговци и други облици жандармерије и војске), 9. Усташе, 10. Домобрани, 11. Муслимани (милиција и одреди Ханџар дивизије), 12. Бела гарда у Словенији, 13. Немци (са полицијским снагама), 14. Италијани (са полицијским снагама), 15. Бугари (са полицијским и антигерилским снагама), 16. Мађари (са полицијским снагама), 17. ВМРО, 18. Руси (Белогардејци и Козаци), 19. Хипо-помоћна немачка полиција, састављена од половине Немаца/фолксдојчера и половине Албанаца, као и Руса белогардејаца, 20. Одред агената српске и немачке тајне полиције (пола Срби –пола Немци).
Има ли краја...
Браво за ово. Нисам знао тачан назив, па да не погрешим. Ови агенти нису имали униформу, него су ишли у цивилу, али су носили кукасти крст преко левог рукава.
Динча, Бојан Димитријевић је негде навео да је било 24 различите војне формације на територији Краљевине Југославије за време Другог светског рата. Да ли ова формација коју си навео спада у тих 24?
Одговори

(14-08-2020, 09:21 PM)Милослав Самарџић Пише:  
(14-08-2020, 07:26 PM)пек. Пише:  Како саборна црква кнежевине зар је митрополит седео у Пожаревцу?

Изгледа да јесте. Ти можеш боље проверити.

А иначе највиша је била црква у Манастиру Рача. Подигнута је 1826, на темељима порушене.
Ово наравно колико сам ја успео да проценим. Нисам нашао да негде пише.
Не верујем да је тако писало би у "шематизму браничевске епархије" пошто пише о свим владикама за које се зна од Виминацијума до данас. Кнез Милош је покушао да Герасима Ђорђевића прогласи за пожаревачког владику али пошто није добио дозволу од цариградске патријаршије прогласио га је за шабачког владику.Тако је браничевска епархија обновљена тек после првог светског рата.а ли знате када је укинута?
Одговори

Crkva je bila saborni hram Srpske pravoslavne crkve u kneževini. Pored toga što je podigao crkvu knjaz je, zajedno sa svojom porodicom i uglednim gostima, često posećivao i prisustvovao liturgijama koje su se u njoj održavale. Kasnije se sedište Srpske pravoslavne crkve preseljeno u Beograd, a crkva zadržava samo značaj za Požarevac i okolinu.

Ово је са Википедије.
У књизи Престони Крагујевац пише да је до 1930тих код кнеза Милоша скоро сва администрација била напамет, без папирологије и формалности. Он је укинуо владу, влада је била где и он, тј. секретари и остало особље ишли су са њим. Постојала је само Књажеска канцеларија, па чак ни она није имала тај назив.
Ова књига је тек изашла, има много нових података. Видећи шта се каже по овом питању.
Одговори

(14-08-2020, 10:00 PM)Бенито Пише:  Динча, Бојан Димитријевић је негде навео да је било 24 различите војне формације на територији Краљевине Југославије за време Другог светског рата. Да ли ова формација коју си навео спада у тих 24?

Спада. Не знам да ли је било 24, али тај податак уопште не искључујем. Могуће да је убројао и Румуне, мада они стварно нису имали ту окупаторску улогу у правом смислу речи. Њихова гранична јединица на Дунаву која је сарађивала са Немцима. Можда је такође и неке полицијске снаге убројао у тај број. На пример, полицијски одред "Биндер", мада сам га рачунао у полицију.
Одговори

(14-08-2020, 11:40 AM)ОРЈУНА Пише:  Званични назив Пећанчевих четника је био Српска четничка команда. Где је Пећанац боравио након што су његови четници укинути децембра 1942?
Београд-Ниш-Луковска Бања-Соко Бања, па у вечност.
Одговори

Мислим да је бројао различите спољне изгледе, односно униформе. Негде буквално, негде условно.
У том смислу за њега су домобрани и усташе две различите војне формације. И тако даље...
Одговори

(15-08-2020, 08:32 PM)Александар Динчић Пише:  
(14-08-2020, 11:40 AM)ОРЈУНА Пише:  Званични назив Пећанчевих четника је био Српска четничка команда. Где је Пећанац боравио након што су његови четници укинути децембра 1942?
Београд-Ниш-Луковска Бања-Соко Бања, па у вечност.

Тачно! Нишка Бања, прецизније, али она је део града Ниша. Та група Биндер ми звучи познато. Где је она оперисала?
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 37 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним