Оцена Теме:
  • 15 Гласов(а) - 4.27 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Квиз- Српска историја

Нисам наилазио да их је нешто било уз Немце. Али наилазио сам на документа да су их Немци многи поубијали после заробљавања.
Одговори

(20-08-2020, 01:21 PM)Vlad Alekš Пише:  Које су жене владале Србијом? Колико ја знам било их је укупно две.
Наравно, искључујем Милку Планинц и Ану Брнабић. Smile

(20-08-2020, 10:49 AM)Милослав Самарџић Пише:  Јеси ли растумачио оно у вези седишта цркве?

Мало је све конфузно овде - мешају се питања, одговори и дијалози. Али покушаћу.
Читао сам Историју СПЦ од Ђока Слијепчевића, па колико сам упамтио. Српске цркве није било од гашења Пећке патријаршије. На челу епископија су били грчки епископи. Како смо се ослобађали од Турака, тако је расла и аутокефалност. Увек је Црква била везана за државу. Мислим да је митрополија основана тек након предаја кључева Београда кнезу Михаилу. А пуну аутокефалност је добила око Берлинског конгреса. Да би на ранг патријаршија била постављена тек за време краља Александра Ујединитеља. Милош је хтео одмах аутокефалност, али то није било изводљиво. Тако да када је био у Пожаревцу, дефакто је та црква била саборна.
Ето, ваљда сам схватио шта си питао. И ваљда овај мој одговор има неког смисла. Smile
Тешко... Али хвала!
Митрополија је од 1811. сигурно била у Крагујевцу. Београдска митрополија.
Одговори

Која породица је дала највише официра војскама краљевине/републике Србије/Југославије?

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

Ненадовић?
Одговори

У последњој сцени филма "Ужичка Република" постоји једна крупна историјска грешка. Која?
Одговори

(20-08-2020, 11:09 PM)Александар Динчић Пише:  У последњој сцени филма "Ужичка Република" постоји једна крупна историјска грешка. Која?

Постоји у свим сценама.Баја
Одговори

(20-08-2020, 11:09 PM)Александар Динчић Пише:  У последњој сцени филма "Ужичка Република" постоји једна крупна историјска грешка. Која?

Да није можда евакуација болнице?
Одговори

(20-08-2020, 07:37 PM)Милослав Самарџић Пише:  Митрополија је од 1811. сигурно била у Крагујевцу. Београдска митрополија.

Ево ти инстант информације са википедије: https://sr.wikipedia.org/wiki/%D0%91%D0%...1%98%D0%B0

Видим да су им извори релевантни, тако да су вероватно тачно све исписали. Суштински, ја јесам тачно одговорио на твоју недоумицу, само сам омануо годину оснивања самосталне митрополије - 1831. Тада је митроплот постао Србин. Аутокефалност је митрополија добила 1879, дакле након Берлинског конгреса.

Нема Слобе, нема Тита, сад се ође Нестор пита!
Одговори

(20-08-2020, 11:09 PM)Александар Динчић Пише:  У последњој сцени филма "Ужичка Република" постоји једна крупна историјска грешка. Која?
Колико се сећам, а добро се сећам, у последњој сцени Ужичке републике Јосип Броз се повлачи заједно са народом и започиње песма. Исто се завршавају и филмови "Сутјеска" и "Битка на Неретви". Занимљиво је да су у сва три филма, при тој бежанији, сви раздрагани и почиње песма, као да су нешто освојили, а не као да су иза леђа оставили народ на милост и немилост окупатору.
Овога се врло добро сећам, јер су се сви из мог окружења, а вероватно и вашег, сви чудили зашто војска пева и радује се приликом напуштања Косова и Метохије, после Кумановског споразума. То је, на жалост, више него јасно показивало на чијим традицијама, на којој култури су те генерације Срба васпитане.
Једном речју, лаж у последњој сцени Ужичке републике је у томе што се Броз преко Златибора није повлачио са народом, него је негде успут, пошто је био уплашен да га неко уз пут не убије, побегао и нико није знао где је.
Одговори

(21-08-2020, 08:17 AM)Бенито Пише:  
(20-08-2020, 11:09 PM)Александар Динчић Пише:  У последњој сцени филма "Ужичка Република" постоји једна крупна историјска грешка. Која?
Колико се сећам, а добро се сећам, у последњој сцени Ужичке републике Јосип Броз се повлачи заједно са народом и започиње песма. Исто се завршавају и филмови "Сутјеска" и "Битка на Неретви". Занимљиво је да су у сва три филма, при тој бежанији, сви раздрагани и почиње песма, као да су нешто освојили, а не као да су иза леђа оставили народ на милост и немилост окупатору.
Овога се врло добро сећам, јер су се сви из мог окружења, а вероватно и вашег, сви чудили зашто војска пева и радује се приликом напуштања Косова и Метохије, после Кумановског споразума. То је, на жалост, више него јасно показивало на чијим традицијама, на којој култури су те генерације Срба васпитане.
Једном речју, лаж у последњој сцени Ужичке републике је у томе што се Броз преко Златибора није повлачио са народом, него је негде успут, пошто је био уплашен да га неко уз пут не убије, побегао и нико није знао где је.

Какве ви филмове гледате?! А ја мислио овде се окупљају четници. Smile Чини ми се да је ипак Самарџић у праву - у њиховим филмовима свака сцена је погрешна. Не знам, нисам гледао њихове филмове. Smile

(20-08-2020, 01:21 PM)Vlad Alekš Пише:  Које су жене владале Србијом? Колико ја знам било их је укупно две.
Наравно, искључујем Милку Планинц и Ану Брнабић. Smile

То су Јелена, удова цара Душана, и Милица, удова кнеза Лазара.

Нема Слобе, нема Тита, сад се ође Нестор пита!
Одговори

А којој жени је написано житије?
Само њој.
Одговори

(21-08-2020, 08:17 AM)Бенито Пише:  
(20-08-2020, 11:09 PM)Александар Динчић Пише:  У последњој сцени филма "Ужичка Република" постоји једна крупна историјска грешка. Која?
Колико се сећам, а добро се сећам, у последњој сцени Ужичке републике Јосип Броз се повлачи заједно са народом и започиње песма. Исто се завршавају и филмови "Сутјеска" и "Битка на Неретви". Занимљиво је да су у сва три филма, при тој бежанији, сви раздрагани и почиње песма, као да су нешто освојили, а не као да су иза леђа оставили народ на милост и немилост окупатору.
Овога се врло добро сећам, јер су се сви из мог окружења, а вероватно и вашег, сви чудили зашто војска пева и радује се приликом напуштања Косова и Метохије, после Кумановског споразума. То је, на жалост, више него јасно показивало на чијим традицијама, на којој култури су те генерације Срба васпитане.
Једном речју, лаж у последњој сцени Ужичке републике је у томе што се Броз преко Златибора није повлачио са народом, него је негде успут, пошто је био уплашен да га неко уз пут не убије, побегао и нико није знао где је.

Био си најближи тачном одговору, све се вртело око Броза. У последњој сцени Броз напушта Ужице у колони са партизанским борцима и народом. У стварности, напустио је Ужице аутомобилом, који га је одвезао до Палисада.
Одговори

(21-08-2020, 11:09 AM)Милослав Самарџић Пише:  А којој жени је написано житије?
Само њој.

Јелени Анжујској?
Одговори

(21-08-2020, 02:14 PM)Mitic Пише:  
(21-08-2020, 11:09 AM)Милослав Самарџић Пише:  А којој жени је написано житије?
Само њој.

Јелени Анжујској?

Да.
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 35 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним