Оцена Теме:
  • 15 Гласов(а) - 4.27 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Квиз- Српска историја

(19-03-2021, 04:05 PM)Бенито Пише:  
(19-03-2021, 01:15 PM)Шумадинац Пише:  
(19-03-2021, 12:37 PM)Бенито Пише:  Који Србин је био највећи војсковођа у историји? (а није Карађорђе)

Ђенерал Драгољуб Михаиловић
Добар си. Smile
Вала, какве је услове имао, ниси далеко од истине.
Али, нисам мислио на њега.
Један Србин имао је изузетне војне успехе.
Ко је он?


Краљ Александар Карађорђевић?
Одговори

Нисам ни на њега мислио.
Уопште нисам мислио на Србију.
Има један што је унео светску пометњу својим ратовањем, а није ниједан од поменуте тројице.
Одговори

Михајло Милорадовић
Одговори

Ако није Милорадовић, онда стварно не знамо ко је
Одговори

Рекао би Јован Деретић - Александар Македонски Кез
Одговори

Георгије Арсенијевић Емануел, двоструки генерал руске царске војске, победник чувене битке код Герлица, освајач царске палате у Паризу, господар Кавказа...
Рођен је у Вршцу и учествовао је у Кочиној крајини, па је велика вероватноћа да је познавао Карађорђа.
ПС све се надах да ће Мекензи одговорити на ово питање.
Одговори

Ево наших војсковођа

https://www.opanak.rs/srpski-junaci-koji...napoleona/


Оригинални чланак

https://rs.rbth.com/articles/2012/08/31/...16557.html
Одговори

(19-03-2021, 09:46 AM)Vlad Alekš Пише:  Док Самарџић не буде одговорио на своје филмско питање, ево још једног.
Недавно сам поново гледао један старији југословенски филм. Био сам изненађен луцидношћу дијалога и одушевљен сценариом уопште. Помислио сам - сценариста је геније. Када сам проверио име тог човека, збунио сам се још више. Писало је Борислав Петровић. Ко је био тај човек и зашто је остао анониман све ове године?

Ово би требало да је Пекић
Одговори

У серији ''Александар од Југославије'', која је историјска грешка у вези дувана?
Одговори

(20-03-2021, 11:31 AM)Милослав Самарџић Пише:  У серији ''Александар од Југославије'', која је историјска грешка у вези дувана?
То питај ове који гледају ту серију.
Одговори

(21-03-2021, 04:14 AM)Бенито Пише:  
(20-03-2021, 11:31 AM)Милослав Самарџић Пише:  У серији ''Александар од Југославије'', која је историјска грешка у вези дувана?
То питај ове који гледају ту серију.
Сви су гледали прву епизоду.
Одговори

Ето... Баја
Да си написао три пута СВИ, или СВИ, СВИ, СВИ - онда ни се односило и на мене. КидањеКидањеКидање
Овако, ништа....
Одговори

Грешка је у томе што чак и собарице кажу да се краљ - у ствари престолонаследник - трује дуваном.
Док се тада сматрало да је дуван као храна, додатак исхрани, да није штетан дакле по здравље, већ користан. Лекари су рекламирали дуван све до 1960-тих.
Одговори

Е, видиш ту се разликује неко ко се бави историјом и уме да уђе у време о којем пише, и Твој некадашњи пријатељ Вук, који се тиме бави онако, офрље...
Иначе, ако је тако било у сцени, то је готово преписана расправа између Алије Османовића (Илије Југовића) и Сиктер ефендије у Ножу. Тамо је то имало лепу поенту, као судар два света - атеистичке западњачке науке и исламског конзервативизма у забитима Херцеговине... Врло лепу поенту, мора се признати....
Овде испаде глупост невиђена... Испадоше собарице напредне и модерне, а краљ конзервативан и заостао, по тој логици.
Наши ти писци из Француске бр 7 који и данас живе и раде су апсолутно остали у оном дискурсу из 70-их и 80-их година прошлог века, када су имали привилегије да могу да прочитају нешто из предратног доба, па нам у књигама, онако кафански, набаце неки податак који ми обични нисмо могли да знамо јер су комунисти званично и незванично забранили историју међуратне Југославије. Тиме су ти писци стекли ореол великих интелектуалаца. Када су се библиотеке и архиве макар мало отвориле, а млађе генерације тамо ушле и објавиле шта су тамо нашли, испоставило се да многе чињенице које су нам преносили они из Француске бр 7 нису биле тачне, неке су преумљене, а неке су биле чист фалсификат...
Е, зато ја то не могу да гледам...
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 48 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним