Оцена Теме:
  • 15 Гласов(а) - 4.27 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Квиз- Српска историја

Док неко не одговори на Самарџићево питање, ево једног "комшијског" питања.
Ономад сам поставио питање у вези са кућом у којој је живела списатељица Мирјам у Београду. Преко пута њене куће, на углу Његошеве и Молерове, живео је један познати предратни политичар. Ко је био чувени комшија од Мирјам?

Нема Слобе, нема Тита, сад се ође Нестор пита!
Одговори

Кога су Хрвати у првом светском рату звали усташе а кога домобрани?
Одговори

(14-05-2021, 12:28 PM)Vlad Alekš Пише:  Док неко не одговори на Самарџићево питање, ево једног "комшијског" питања.
Ономад сам поставио питање у вези са кућом у којој је живела списатељица Мирјам у Београду. Преко пута њене куће, на углу Његошеве и Молерове, живео је један познати предратни политичар. Ко је био чувени комшија од Мирјам?


Можда Милан Стојадиновић? Одговор који може, а не мора бити да је тачан Smile




(15-05-2021, 06:55 PM)пек. Пише:  Кога су Хрвати у првом светском рату звали усташе а кога домобрани?

Можда су себе звали домобранима, а усташама су звали Србе, тј. четнике.
Одговори

Не аустроугарска војска се делила на заједничку војску за коју хрвати нису имали посебно име (у Хрватској су то биле 36.дивизија и 13. самостална бригада), одвојену аустијску и мађарску војску коју су Хрвати звали домобрани Мађари хонвед а Аустијанци ландвер (у Хрватској 42. вражја дивизија) и трећепозивце које су Аустријанци звали ландштурм а Хрвати пучке усташе ( у хрватској 104. бригада). Тако да је вражја дивизија одговарала српском другом позиву.
Одговори

(15-05-2021, 07:09 PM)Mitic Пише:  
(14-05-2021, 12:28 PM)Vlad Alekš Пише:  Док неко не одговори на Самарџићево питање, ево једног "комшијског" питања.
Ономад сам поставио питање у вези са кућом у којој је живела списатељица Мирјам у Београду. Преко пута њене куће, на углу Његошеве и Молерове, живео је један познати предратни политичар. Ко је био чувени комшија од Мирјам?

Можда Милан Стојадиновић? Одговор који може, а не мора бити да је тачан Smile

У питању је Љуба Давидовић.
У том крају су некада живели обични смртници. А Стојадин је вероватно живео на Дедињу. Smile

Нема Слобе, нема Тита, сад се ође Нестор пита!
Одговори

Ајмо једно лагано, нисмо одавно, па да се подсетимо:
Како је Карађорђе био кум са Милошем Обреновићем?
Одговори

Бејаше венчани кум Милошу приликом венчања са Љубицом Вукомановић.
Одговори

А Карађорђе је дао име Милошевом сину по свом оцу Петру. Ово сам негде читао и то скоро.

А мислим да се то спомиње и у серијалу "Приче из музеја" гдина Милослава.
Одговори

(17-05-2021, 11:20 PM)Уставобранитељ Пише:  Бејаше венчани кум Милошу приликом венчања са Љубицом Вукомановић.
Не.
Одговори

(17-05-2021, 11:45 PM)Mitic Пише:  А Карађорђе је дао име Милошевом сину по свом оцу Петру. Ово сам негде читао и то скоро.

А мислим да се то спомиње и у серијалу "Приче из музеја" гдина Милослава.
Љубица и Милош су прво добили близанце. Кумовао им је Карађорђе, на молбу војводе Милана Обреновића, полубрата Милошевог. Дечици је дао имена Петар и Петрија.
Одговори

Када је Карађорђева крв први пут поново кумовала Обреновићима?
Одговори

(18-05-2021, 12:15 PM)Бенито Пише:  Када је Карађорђева крв први пут поново кумовала Обреновићима?
Сара Бојанић, кћерка Карађорђева, кумовала је, на Аранђеловдан 1830. године, приликом крштења Теодора Обреновића, четвртог сина кнеза Милоша Обреновића.
Сара Бојанић имала је три кћерке и сина. Само од кћерки су остали потомци. Најпознатији су били Богатинчевићи, а од којих је и изузетни југословенски и београдски глумац Павле Богатинчевић, који је каријеру градио још у Краљевини Југославији, а наша генерација га зна по бриљантној улози недићевског министра у првој епизоди серије "Повратак отписаних".
По несрећи, и ово кумство није било срећно, јер је Теодор Обреновић умро у детињству.
Одговори

Ајде нешто у складу са филмским активностима власника форума... Smile
Многи наши глумци, као што је познато, били су тешких, а неки и врло несрећних судбина... Али, као што је то случај и са људима других занимања, највише боли када деца крену странпутицом.
Који српски глумац је имао највећу несрећу са сопственим дететом?
ПС не ради се о погибији или смрти детета, него о најгорем недељу које је неко од деце глумаца учинио.
Одговори

Бата животиња и син му Миљко који је заглавио вишегодишњу робију?
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 34 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним