Оцена Теме:
  • 15 Гласов(а) - 4.27 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Квиз- Српска историја

(28-02-2022, 06:24 PM)Бенито Пише:  Један западни политичар рекао је својевремено да на Београд, у којем је тада столовао Јосип Броз, треба бацити атомску бомбу "као на центар зла".
Како се звао тај државник?

Сер Винстон Черчил.
Одговори

(28-02-2022, 04:23 PM)Mitic Пише:  
(28-02-2022, 01:43 PM)Vlad Alekš Пише:  
(28-02-2022, 12:31 PM)Mitic Пише:  
(28-02-2022, 12:13 PM)Vlad Alekš Пише:  Русофобија је страх од Руса и Русије. А страх увек прерасте у мржњу.
Русофобија је често била маскирана у совјетофобију. Ко су били најистакнутији русофоби у Титовој Југославији што се тиче Срба? Набројати барем четворицу коловођа...

Коча Поповић, Марко Никезић, Радомир Константиновић.

И Добрица Ћосић.

Одличан избор!
Погодио си чак три од четири на које сам ја мислио.
Ето, ја не бих Кочу Поповића, него...?


Можда Милован Ђилас? Или Латинка Перовић.

У титоизму је било доста Срба русофоба, који су се крили иза совјетофобије.
Прва четворка може да буде: Ђилас, Никезић, Ћосић, Константиновић.
Милован Ђилас је био веома популаран на Западу, између осталог, и због своје русофобије. За њега се везује прича о масовним силовањима југословенских (читај српсаких) жена од стране совјетских војника.
Марко Никезић је био "отац мајке друге Србије" - Латинке Перовић, као и гуру читаве екипе из министарства иностраних послова: Коча Поповић, неки Мићуновић...
Добрица Ћосић је за Русе говорио да су татарска хорда из Сибира.
Радомир Константиновић је своју "библију друге Србије" написао као рефлекс на упад совјетских трупа у Чехословачку 1968. године. Он је чак ишао дотле да је тврдио како је паланачки дух код Срба последица читања књига Берђајева и Достојевског.
Какав закључак можемо да изведемо? Ко не воли Бога и људе, не воли ни Србе. А ко не воли Србе, тај мрзи Русе...

Нема Слобе, нема Тита, сад се ође Нестор пита!
Одговори

Сви знамо да не постоји вага за мерење љубави. Али, код неких људи љубав се испољава на интезивније начине.
Ко су били највећи русофили у Титовој Југославији? Наведите барем два човека.

Нема Слобе, нема Тита, сад се ође Нестор пита!
Одговори

(01-03-2022, 12:15 AM)Бенито Пише:  
(28-02-2022, 06:24 PM)Бенито Пише:  Један западни политичар рекао је својевремено да на Београд, у којем је тада столовао Јосип Броз, треба бацити атомску бомбу "као на центар зла".
Како се звао тај државник?

Сер Винстон Черчил.
Када је ово изјавио?
Одговори

Чим је изгубио изборе.  Сирома'
Одговори

(03-03-2022, 11:01 AM)Vlad Alekš Пише:  Сви знамо да не постоји вага за мерење љубави. Али, код неких људи љубав се испољава на интезивније начине.
Ко су били највећи русофили у Титовој Југославији? Наведите барем два човека.

Владо  Дапчевић је сигурно један од њих...и онај други емигрант Титов исто у Москви, заборавио сам како се зваше... Мада љубав свих тих комуниста према тој њиховој идеји засљепљујућа је баш...
Одговори

(04-03-2022, 09:39 AM)ХраброСрце Пише:  
(03-03-2022, 11:01 AM)Vlad Alekš Пише:  Сви знамо да не постоји вага за мерење љубави. Али, код неких људи љубав се испољава на интезивније начине.
Ко су били највећи русофили у Титовој Југославији? Наведите барем два човека.

Владо  Дапчевић је сигурно један од њих...и онај други емигрант Титов исто у Москви, заборавио сам како се зваше... Мада љубав свих тих комуниста према тој њиховој идеји засљепљујућа је баш...

Не.
Нисам мислио на совјетофиле. Они су волели Лењине и Стаљине, колхозе и гулаге, бољшевике и кагебеовце.
Мислио сам на русофиле, који су, на пример, волели Достојевског...

Нема Слобе, нема Тита, сад се ође Нестор пита!
Одговори

Ко је био први Србин према коме је назван један минерал?
Одговори

(04-03-2022, 11:41 AM)Vlad Alekš Пише:  
(04-03-2022, 09:39 AM)ХраброСрце Пише:  
(03-03-2022, 11:01 AM)Vlad Alekš Пише:  Сви знамо да не постоји вага за мерење љубави. Али, код неких људи љубав се испољава на интезивније начине.
Ко су били највећи русофили у Титовој Југославији? Наведите барем два човека.

Владо  Дапчевић је сигурно један од њих...и онај други емигрант Титов исто у Москви, заборавио сам како се зваше... Мада љубав свих тих комуниста према тој њиховој идеји засљепљујућа је баш...

Не.
Нисам мислио на совјетофиле. Они су волели Лењине и Стаљине, колхозе и гулаге, бољшевике и кагебеовце.
Мислио сам на русофиле, који су, на пример, волели Достојевског...

Ево мале помоћи.
Један је био писац, а други је био монах.

Нема Слобе, нема Тита, сад се ође Нестор пита!
Одговори

Ко, када и где је на територији Југославије први дочекао трупе Црвене армије?
Одговори

(07-03-2022, 07:49 PM)Александар Динчић Пише:  Ко, када и где је на територији Југославије први дочекао трупе Црвене армије?

Код Кладова, 4. септембар 1944, Крајински корпус. Па су заједно ослободили Кладово од Немаца.
Одговори

(07-03-2022, 07:49 PM)Александар Динчић Пише:  Ко, када и где је на територији Југославије први дочекао трупе Црвене армије?

Можда Пилетић у Крајини, крајем августа 1944.
Одговори

Претече ме Милсослав  Баја
Одговори

(05-03-2022, 10:20 PM)Милослав Самарџић Пише:  Ко је био први Србин према коме је назван један минерал?

Кнез Милош.
Милошин.
Крстио га барон Хердер, кога је Милош ангажовао за истраживање минерала, ради покретања индустрије.

Када и где је основан први српски музеј и како се звао?
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 35 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним