Оцена Теме:
  • 15 Гласов(а) - 4.27 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Квиз- Српска историја

Још једно питање:

Колико формацијских, а колико почасних сабљи је поседовао Краљ Александар Први Карађорђевић?
Одговори

(20-03-2022, 11:27 PM)Mitic Пише:  Још једно питање:

Колико формацијских, а колико почасних сабљи је поседовао Краљ Александар Први Карађорђевић?

Давно сам читао али мислим да је имао 4 формацијске и 4 почасне.

Остао сам војник убеђен да народ треба да да реч на крају. Убеђен сам да сам био на правом путу. - Генерал Дража Михаиловић
Одговори

(21-03-2022, 11:13 AM)sagus Пише:  
(20-03-2022, 11:27 PM)Mitic Пише:  Још једно питање:

Колико формацијских, а колико почасних сабљи је поседовао Краљ Александар Први Карађорђевић?

Давно сам читао али мислим да је имао 4 формацијске и 4 почасне.


Тако је, одговор је тачан. Четири формацијске и четири почасне сабље.

То се може видети из текста "Сабља краља Александра Првог Карађорђевића" из Зборника Историјског музеја Србије 1993. године

https://imus.org.rs/wp-content/uploads/2016/09/z-75.pdf

Погледати стр. 122-124
Одговори

(20-03-2022, 10:01 PM)Mitic Пише:  Који надимак је кнез Милош дао Вуку Караџићу због његове хромости?

Ово сам видео код Голуба Добрашиновића.

Због његове хромости, кнез Милош је Вуку дао надимак "Топал".

"Топал" је турцизам који управо значи хром човек.

https://imus.org.rs/wp-content/uploads/2016/09/z-69.pdf

Текст Голуба Добрашиновића о Вуковим картографским истраживањима, Зборник Историјског музеја Србије.

У својој збирци, Вук је имао око тридесетак географских карата. Само су три преживеле.
Одговори

Ајде друго питање из триптиха о Драгачевцима:
Био је Карађорђев војвода. Његов потомак је данас четнички војвода.
Ко су они?
Одговори

(23-03-2022, 11:03 AM)Бенито Пише:  Ајде друго питање из триптиха о Драгачевцима:
Био је Карађорђев војвода. Његов потомак је данас четнички војвода.
Ко су они?

Прота Милутин Гучанин - Карађорђев војвода.
Одговори

(23-03-2022, 01:36 PM)Mitic Пише:  
(23-03-2022, 11:03 AM)Бенито Пише:  Ајде друго питање из триптиха о Драгачевцима:
Био је Карађорђев војвода. Његов потомак је данас четнички војвода.
Ко су они?

Прота Милутин Гучанин - Карађорђев војвода.

Па, веровао или не, ти потрефи... Пошто је потомак проте Милутин Илића - Гучанина, првог и најпознатијег Карађорђевог војводе из Драгачева, Алекса Протић, новинар у пензији из Љубљане, проглашен за четничког војводу пре три године.
Али, нисам на њега мислио...
Одговори

(23-03-2022, 11:03 AM)Бенито Пише:  Ајде друго питање из триптиха о Драгачевцима:
Био је Карађорђев војвода. Његов потомак је данас четнички војвода.
Ко су они?

Ђорђе Ђока Херцеговац био је досељеник у Драгачево. Од првог дана учествовао је у Карађорђевом рату. Био је учесник много битака против Турака. Од 1813. године, Карађорђе му је дао титулу војводе за све досељенике у Драгачеву, од којих је највише било његових Херцеговаца.
Испред њих је био војвода Ђока Херцеговац и приликом битке на Љубићу, 1815. године, најважније битке у Милошевој буни, односно Другом српском устанку. Са својом четом, малом али одабраном, војвода Ђока Херцеговац улетео је у Чачку међу најјаче и многобројне турске снаге. На жалост, није остало много писаних трагова о његовој славној погибији, али је остало сећање да су Шумадинци и кнез Милош Обреновић гледали из правца Љубића неравноправну борбу Ђока и његове чете против Турака. Кнез Милош Обреновић био је задивљен њиховом храброшћу и сви су имали утисак да уживо гледају погибију Милоша Обилића и других војвода на Косову пољу.
Од Ђорђа Херцеговца остали су потомци у Гучи, који су узели презиме Ђорђевић, по свом родоначелнику. Један од његових чукун-унука био је прота Михаило Ђорђевић, парох прве гучке парохије, цркве Светог Архангела Гаврила. Овај заборављени православни пастир, данас потпуно заборављен у самој Гучи, као и други драгачевски свештеници, дао је подршку Југословенској војсци под командом ђенерала Драже Михаиловића, иако је био под притиском немачког окупатора и два пута су га хапсили.
После рата, односно у рату после рата, комунисти и озна га хапсе и трећи пут и ислеђују у једном од својих казамата. После неколико година, удба га приморава да приступи фамозном Удружењу православних свештеника Југославије. То је била организација коју су основали православни свештеници који су пришли комунистима, попут попа Владе Зечевића, попа Туцовића из Сирогојна, попа Дилпаре из Ковиља, попа Караматијевића из Нове Вароши и других. Ово удружење основао је Јосип Броз као замену за Синод СПЦ, односно да би разбио јединство српске цркве. Прота Ђорђевић је на једвите јаде, стаменом вером, успео да се одупре овим притисцима и претњама. Гучки удбаши су га, за казну, са целом фамилијом протерали из Гуче у Чачак. 
Ту је момковао један од његових синоваца и убрзо се оженио. У том браку рођен је Борислав Бора Ђорђевић, песник, кантаутор и фронтмен рок групе Рибља Чорба. Пре десетак година, Бора Ђорђевић постао је четнички војвода и тако наследио свог далеког претка војводу Ђорђа Херцеговца.
Одговори

Свака част за ово!
Одговори

(23-03-2022, 10:10 PM)Милослав Самарџић Пише:  Свака част за ово!

Чекај да видиш треће...
Одговори

Једва чекамо треће.

А докторски је био претходни одговор.
Одговори

Ово треће питање није везано само за Драгачево, али у Драгачеву сам приметио, а многи не знају ни данас о чему се ради:
Скоро на сваком гробу из 19 века, или из ранијег периода, на старим драгачевским гробљима, могу се видети дуж самог гроба велике неотесане стене. Зашто су те тешке стене биле положене преко гробова покојника?
Одговори

Ето, дошло време да похвалим и ја краља Милана.  Ваистину!
Наиме, тек негде у његово време основана су ловачка друштва и почеле су организоване хајке на животиње које су се намножиле по Србији и "региону", и наносили су сељацима огромну штету. 
Једна од животињских врста која је уништена у Србији, крајем 19-ог века, била је хијена. Хијене су откопавале свеже хумке по гробљима ноћу, и храниле се телима умрлих људи. Сељаци у Драгачеву су морали да им доскоче тако што су довлачили велике каменове којима су покривали гробове, а око њих постављали разне врсте отрова, како хијене не би копали гробове.
То је одговор на треће питање из триптиха о Драгачевцима.
Одговори

Значи и хијене смо имали. Smile
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 65 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним