Оцена Теме:
  • 15 Гласов(а) - 4.27 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Квиз- Српска историја

Ајде да будем прецизнији, пошто ова три питања и одговора можда нису били довољно јасни, мада смо о сваком од елемената и историјских појмова посветили много питања и одговора током овог Квиза - српска историја.
Дакле:
Срби су, као што је познато, изгубили своје племство током средњег века, што због османске окупације, што због асимилације српског племства у туђа племства.
После "Српске револуције" почетком 19 века, Карађорђе, а нарочито Коџа Милош су својим одлукама успели да спрече стварање новог српског племства. Зато се државна елита стварала у 19-ом веку кроз блискост са Двором, доцније са политичарима, а уз то и кроз војну каријеру или стварање брзог богаћења у новој држави. Међутим, већина становништва је живела на селу и Србија није имала велики град, тако да није имала ни грађанску елиту 
Кључни елемент за стварање српске грађанске елите је јачање државних установа у односу на власт централизовану у рукама владара, као и кроз образовање и војску. Тако је изграђиван и створен концепт српског грађанског друштва, врло сличан француском типу грађанског друштва, за којим је Србија каснила близу пола века у развоју.
Грађанска елита подразумевала је изградњу и насељавање градова, развој из занатског у индустријску средину, али пре свега настанак и развој просветних и установа културе. Прва права српска грађанска елита почела је да се ствара оснивањем стајаће војске и Српске краљевске академије, мада је и пре тога било сличних елемената, али су они били крајње нестабилни због идеологије владања Обреновића, односно њихове амбиције да владају сами, било због "преосвећеног апсолутизма" било због класичне аутократије.
До знатног развоја у том смислу дошло је доласком на власт краља Петра Првог. За нешто више од 15 година Србија је добила три кључне установе за стварање грађанске елите, односно одвајање најважнијих грађана од остатка грађанског друштва:
-оснивање Универзитета 1904. године
- победа опозиције на изборима и долазак на власт 1906. године, без уплива воље Двора
-уједињење свих српских епископија у јединствену СПЦ 1920. године
Основна потка за припадност српској грађанској елити био је, иако то није било нигде дефинисано, али је око тога постојала прећутна сагласност, је да је појединац учинио нешто за опште национално добро, неко дело од националног значаја. Дакле, да је написао књигу, остварио напредак у науци, направио или пројектовао мост, водовод, зграду... Много ређе да је припадао државном апарату, али и они су били део грађанске елите: чиновници, правосуђе, високи официри, уметници и слично.
Зато је број српске грађанске елите правилно процењен на 60 хиљада пред Други светски рат. Дакле, имало је ту и коленовића који су вукли своје грађанско елитно порекло још из доба Обреновића, али је њихов био миноран у односу на оне који су у првој, а најчешће другој генерацији припадали српској грађанској елити.
Једном речју, није свако ко је живео у Београду био део српске грађанске елите. И не само то, није свако ко је био припадник београдског грађанског друштва био део српске грађанске елите.
И не само то, иако је највећи део српске грађанске елите живео у Београду, далеко од тога да је живео само у престоници. Српска грађанска елита била је правилно распоређена и у Загребу, Скопљу, Нишу, Бањалуци, Сплиту, на Цетињу, Новом Саду... Али и по мањим местима у Краљевини Југославији.
И на крају, зашто је важно утврдити број страдалих припадника српске грађанске елите за време и после Другог светског рата? Зато што би увидом у тај број сазнали да ли је она неповратно нестала као друштвена категорија и утврђивањем ко су били њихови егзекутори схватили би пориве за ратно деловање оних који су одговорни за њихово нестајање.
Другим речима, ако су нацисти и домаћи комунисти убили готово једнак број припадника српске грађанске елите, онда није тешко доћи до закључка да су те две политичке и војне групације имале сличне ставове о српској грађанској елити, а ако смо мало слободнији у тумачењу, и да су их спајали слични политички интереси.
И на самом крају, ако су немачке и остале нацистичке војске и њихове помагаче и југословенске комунисте спајао исти интерес у погледу српске грађанске елите, можда успемо да схватимо зашто су се уопште бавили политиком, зашто су изазвали и учествовали у Другом светском рату, и због чега је, у суштини, и избио Други светски рат.
ПС занимљиво је још једно поређење: у својем чувеном телеграму бугарском цару, немачки цар Вилхелм Други је, 1918. године, написао:"Зар је могуће да ће 60 хиљада одрпанаца (бедника, просјака) решити питање Великог рата?" Односило се на две српске армије које су пробиле Солунски фронт; друго подударање су резултати државне комисије за истраживање комунистичких злочина која је дошла до броја од 60 хиљада убијених цивила после 12. септембра 44.. Иако ови бројеви и догађаји немају директне везе са бројем припадника српске грађанске елите, врло је занимљиво да се овај број често појављује у 20 вековној историји Срба.
Одговори

Браво!
Одговори

(28-02-2023, 07:37 PM)Милослав Самарџић Пише:  
(28-02-2023, 02:35 AM)Djoleat Пише:  Па побијена је сва ваљда. Једна четвртина, 100 од 400.000 београђана, то је био тај слој што зовете елитом. Али тај израз је толико огаван, са разлогом, да човеку дође да аминује да се сав тај олош са тим другим олошем искрља, и да се цела та обреновићштвина са њим истреби.

Ђоле, не мораш да пишеш коментар за све.
Један врстан историчар дао је сјајну анализу, нема потребе да је квариш.


Свака част, веровао сам и у комунистичку сјајну анализу, скоро колко и у ту западно демократску :=)
Одговори

(28-02-2023, 10:05 PM)Djoleat Пише:  
(28-02-2023, 07:37 PM)Милослав Самарџић Пише:  
(28-02-2023, 02:35 AM)Djoleat Пише:  Па побијена је сва ваљда. Једна четвртина, 100 од 400.000 београђана, то је био тај слој што зовете елитом. Али тај израз је толико огаван, са разлогом, да човеку дође да аминује да се сав тај олош са тим другим олошем искрља, и да се цела та обреновићштвина са њим истреби.

Ђоле, не мораш да пишеш коментар за све.
Један врстан историчар дао је сјајну анализу, нема потребе да је квариш.


Свака част, веровао сам и у комунистичку сјајну анализу, скоро колко и у ту западно демократску :=)

Значи више не верујеш ни оним коминтерновским плаћеницима из Москве нити оним  демонократским плаћеницима из Лондона?   Јок

Него, ајд постави неко занимљиво питање у вези демократије, Карађорђевића или сл.

Нећемо никада престати нашу борбу нити повити главу пред нашим непријатељима Немцима, који користе извесне заблуделе синове српског народа као што су недићевци и љотићевци.

Д М
Одговори

(28-02-2023, 10:31 PM)Шумадинац Пише:  
(28-02-2023, 10:05 PM)Djoleat Пише:  
(28-02-2023, 07:37 PM)Милослав Самарџић Пише:  
(28-02-2023, 02:35 AM)Djoleat Пише:  Па побијена је сва ваљда. Једна четвртина, 100 од 400.000 београђана, то је био тај слој што зовете елитом. Али тај израз је толико огаван, са разлогом, да човеку дође да аминује да се сав тај олош са тим другим олошем искрља, и да се цела та обреновићштвина са њим истреби.

Ђоле, не мораш да пишеш коментар за све.
Један врстан историчар дао је сјајну анализу, нема потребе да је квариш.


Свака част, веровао сам и у комунистичку сјајну анализу, скоро колко и у ту западно демократску :=)

Значи више не верујеш ни оним коминтерновским плаћеницима из Москве нити оним  демонократским плаћеницима из Лондона?   Јок

Него, ајд постави неко занимљиво питање у вези демократије, Карађорђевића или сл.

Па да, ми смо наш успех везали за успех Русије, Карађорђе се дигне 1804, руси подржавају, иде, руси зарате с Наполеоном устанак падне, они победе грци и остали се ослободе нас обреновић убија у појам, поново се дигнемо руси изгубе кримски рат од енглеза, француза и турака 1853-56, и нама Карађорђевић одмах тад падне 1858. Па све тако, обреновићске бечлије анектирају Босну 1907 ми ћутимо јер је у Русији револуција, они угуше револуцију ми објавимо 1914 и добијемо рат, они изгубе 1917 од револуционара Русију, ми исто тако 1918 изгубимо Србију, они прсну "90тих ко звечке, нас разбију ко обленде, они се дигну 2010их, ми исто тако 2012их, они се сад курче оће преговарају, неће, може им се како оће кад су јаки, ми исто тако оћемо какимо, пишкимо, може нам се.....


Питање није историјско-чињеничко, но философско, како ти и волиш да мудрујеш :=), да ли су руси већи евопљани, да више теже тој холандији Петра Великог, тој француској културу, Паризу, ископлексирани од дуговековне монголско-тартарске натуралности, или ми због османлија Бечу?

И друго, да ли ми кад видимо да су руси слаби и да нам се не свиђају, окрећемо им леђа ко што смо са Обреновићима их се одрекли скроз немцима, па с Павлом британцима, па хтели са љотићем "41 немцима, па 1944 са Дражом британцима, па успели 1948 британцима с титом, ил 2000 с ђинђићем опет немцима... па с вучићем ангели, ил ком већ видећемо ђожда и нисмо итд, и кад год
///МОЖЕМО///,
или они нас ређе пуштају низ воду, ко што су "90их, ил кад год ///МОРАЈУ///  ;=)?

и треће, дал су Карађорђевићи баш због тога и пали што су се окренули британцима, ко што су и обреновићи њемцима ?
Одговори

Ајде, Шумадинац, заподенуо си мегдан...
Одговори човеку на питање.
Одговори

Када су Срби први пут организовано - масовно - играли тенис?
Одговори

(27-02-2023, 05:38 PM)Милослав Самарџић Пише:  
(27-02-2023, 04:27 PM)Бенито Пише:  Често помињемо, с разлогом, предратну "грађанску елиту" у Краљевини Југославији. У њу убрајамо научну и универзитетску елиту, како из друштвених, тако и ствараоце из природних и техничких наука, затим припаднике клера СПЦ, писце, интелектуалце, разне доброчинитеље, ктиторе, индустријалце, учитеље, официре ВКЈ....
Колико је, по проценама историчара, било српске грађанске елите у Краљевини Југославији пред почетак Другог светског рата?

Једва чекам одговор, а управо сам сазнао да је један од припадника те елите, Милан Кашанин, добио на поклон прстен од кнеза Павла. То је занимљиво питање: чији лик је угравиран на прстен?

Лик краља Александра.
Милан је поклонио брату, а данас се налази код братовљевог унука, у Америци.
Одговори

(01-03-2023, 05:14 PM)Милослав Самарџић Пише:  Када су Срби први пут организовано - масовно - играли тенис?

Ако је веровати званичним документима онда је то у периоду од 1922 до 1938( ово се налази у монографији тениског савеза Србије)
Ако би пак гледали на територијално из данашњег угла онда је то период од 1887 - 1903 где је у Суботици тј Палићу направљен први терен( али у том тренутку то није била територија Краљевине )

Остао сам војник убеђен да народ треба да да реч на крају. Убеђен сам да сам био на правом путу. - Генерал Дража Михаиловић
Одговори

Који је дан, по народном веровању, најбаксузнији дан у години?
Одговори

(05-03-2023, 11:21 AM)Бенито Пише:  Који је дан, по народном веровању, најбаксузнији дан у години?

Да није данашњи дан, 05. март?
Одговори

(05-03-2023, 11:45 AM)Mitic Пише:  
(05-03-2023, 11:21 AM)Бенито Пише:  Који је дан, по народном веровању, најбаксузнији дан у години?

Да није данашњи дан, 05. март?

Није, али близу си.
Одговори

(05-03-2023, 11:21 AM)Бенито Пише:  Који је дан, по народном веровању, најбаксузнији дан у години?

Девети торник?
Одговори

(05-03-2023, 04:18 PM)Бенито Пише:  
(05-03-2023, 11:45 AM)Mitic Пише:  
(05-03-2023, 11:21 AM)Бенито Пише:  Који је дан, по народном веровању, најбаксузнији дан у години?

Да није данашњи дан, 05. март?

Није, али близу си.

Мож' да бидне 8. март

Нећемо никада престати нашу борбу нити повити главу пред нашим непријатељима Немцима, који користе извесне заблуделе синове српског народа као што су недићевци и љотићевци.

Д М
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 49 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним