Оцена Теме:
  • 15 Гласов(а) - 4.27 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Квиз- Српска историја

(06-07-2023, 08:07 AM)Mitic Пише:  
(06-07-2023, 07:53 AM)Vlad Alekš Пише:  Ти си баш компликован човек. Smile

Ово је требало да буде једноставно трик питање. Smile

Ваш први одговор је требало да буде "Гојко Тешић", а ја да одговорим "није Гојко". Smile

Дакле, ко је први рехабилитовао Драгишу Васића објавивши Одабрана дела?


Деси се тако да баш закомпликујем ствари, али не дешава се често  Јок

А можда опет закомпликујем: Издавачка кућа Сабраних дела је била Просвета. А Удружење књижевника Србије је објавило Сабрана дела.

Опет си закомпликовао. Smile

Ево помоћи, колико ја највише могу да помогнем.
Одабрана дела Драгише Васића су објављена 1990. године (фебруар, пре подне). Дакле, недуго након рушења Зида. Садрже 4 текста:

1. Карактер и менталитет једног поколења
2. Два месеца у југословенском Сибиру
3. Деветсто трећа
4. Утисци из русије

(Издавач: Алтера, Београд, тврд повез, 336 стр.)

Текстове је приредио један човек, који је написао и предговор. Није он штампао у својој штампарији, ако ти је и то битно. Smile
Дакле, није Гојко Тешић, него...?

Нема Слобе, нема Тита, сад се ође Нестор пита!
Одговори

(06-07-2023, 09:18 AM)Vlad Alekš Пише:  Опет си закомпликовао. Smile

Ево помоћи, колико ја највише могу да помогнем.
Одабрана дела Драгише Васића су објављена 1990. године (фебруар, пре подне). Дакле, недуго након рушења Зида. Садрже 4 текста:

1. Карактер и менталитет једног поколења
2. Два месеца у југословенском Сибиру
3. Деветсто трећа
4. Утисци из русије

(Издавач: Алтера, Београд, тврд повез, 336 стр.)

Текстове је приредио један човек, који је написао и предговор. Није он штампао у својој штампарији, ако ти је и то битно. Smile
Дакле, није Гојко Тешић, него...?


Књижевник Иван Ивановић.

Или Маринко Арсић Ивков.
Одговори

Мило Ломпар

Остао сам војник убеђен да народ треба да да реч на крају. Убеђен сам да сам био на правом путу. - Генерал Дража Михаиловић
Одговори

(06-07-2023, 09:59 AM)Mitic Пише:  
(06-07-2023, 09:18 AM)Vlad Alekš Пише:  Опет си закомпликовао. Smile

Ево помоћи, колико ја највише могу да помогнем.
Одабрана дела Драгише Васића су објављена 1990. године (фебруар, пре подне). Дакле, недуго након рушења Зида. Садрже 4 текста:

1. Карактер и менталитет једног поколења
2. Два месеца у југословенском Сибиру
3. Деветсто трећа
4. Утисци из русије

(Издавач: Алтера, Београд, тврд повез, 336 стр.)

Текстове је приредио један човек, који је написао и предговор. Није он штампао у својој штампарији, ако ти је и то битно. Smile
Дакле, није Гојко Тешић, него...?


Књижевник Иван Ивановић.

Или Маринко Арсић Ивков.

Маринко Арсић Ивков, писац и филолог из околине Сомбора, јесте тачан одговор.

Убрзо потом, нешто слично, али у већем обиму, одрадио је и Гојко Тешић. Гојко је универзитетски професор, који је попут многих својих колега био дубоко у структурама. Не знам ни ја више у којим је све владајућим странкама био, нити где је сада док је у пензији. Гојко је био познатији по рехабилитацији Драгише Васића, али авај, Маринко је ипак био први.

Ето, то је било моје лагано трик питање, на које сам добио никада тежи одговор. Smile

Нема Слобе, нема Тита, сад се ође Нестор пита!
Одговори

И треба нагласити да је Арсић Ивков био тада млади писац, који је нашао снаге да врати Драгишу на српску културну сцену, за разлику од многих тада етаблираних књижевних величина.
Арсић Ивков је и пријатељ М.С., па је и он могао одговорити на ово питање.
Одговори

(06-07-2023, 01:44 PM)Бенито Пише:  И треба нагласити да је Арсић Ивков био тада млади писац, који је нашао снаге да врати Драгишу на српску културну сцену, за разлику од многих тада етаблираних књижевних величина.
Арсић Ивков је и пријатељ М.С., па је и он могао одговорити на ово питање.

Не постижем.  Тужан

Купио сам ту књигу чим је изашала...
Одговори

Који научник се први бавио клонирањем?
Одговори

(06-07-2023, 10:46 PM)Милослав Самарџић Пише:  Који научник се први бавио клонирањем?

Претпостављам неки Србин?
Одговори

(07-07-2023, 03:12 PM)Бенито Пише:  
(06-07-2023, 10:46 PM)Милослав Самарџић Пише:  Који научник се први бавио клонирањем?

Претпостављам неки Србин?

Тако је.
Одговори

(07-07-2023, 03:29 PM)Милослав Самарџић Пише:  
(07-07-2023, 03:12 PM)Бенито Пише:  
(06-07-2023, 10:46 PM)Милослав Самарџић Пише:  Који научник се први бавио клонирањем?

Претпостављам неки Србин?

Тако је.

Проф др Милош Марић (Рума, 1885 - Саратов, 1944) био је физичар, шеф катедре на универзитету у Саратову. Заробљен је као аустроугарски војник на Источном фронту, 1916. године, и до смрти остао у Русији. Био је рођени брат Милеве Марић Ајнштајн.
Он се први у свету бавио клонирањем ћелија.
Одговори

Тако је, свака част!
На универзитету у Саратову и данас постоји спомен-соба, посвећена др Милошу Марићу.
Одговори

Ко је био Србин који је два пута прешао Албанију, односно једном отишао до мора, па се вратио, па наново, 1915/1916. године?
Одговори

(08-07-2023, 12:04 AM)Бенито Пише:  Ко је био Србин који је два пута прешао Албанију, односно једном отишао до мора, па се вратио, па наново, 1915/1916. године?
То је био др Милорад Драшковић.
Одговори

Друго:
А зашто је др Милорад Драшковић једини Србин који је два пута тада прешао Албанију?
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 55 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним