Оцена Теме:
  • 15 Гласов(а) - 4.27 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Квиз- Српска историја

(08-09-2023, 10:04 PM)Бенито Пише:  Тужан Тужан Тужан
Написао сам одговор.

Извини, нисам видео Тужан
Одговори

(08-09-2023, 10:04 PM)Бенито Пише:  Тужан Тужан Тужан
Написао сам одговор.

Бенито, да ли би могао мало детаљније да апишеш о издаји Рачића. Да ли је неко други осим породице Обрадовић и Рачићевих пратиоца знао да постоји земуница у Горњим Савковићима?  Не знам на који начин су могли неки подофицири да буду од користи Озни.
Одговори

(08-09-2023, 10:07 PM)Monarhist Пише:  
(08-09-2023, 10:04 PM)Бенито Пише:  Тужан Тужан Тужан
Написао сам одговор.

Бенито, да ли би могао мало детаљније да апишеш о издаји Рачића. Да ли је неко други осим породице Обрадовић и Рачићевих пратиоца знао да постоји земуница у Горњим Савковићима?  Не знам на који начин су могли неки подофицири да буду од користи Озни.

Виђени су током лета 1945. године у затворима Озне у Шапцу. Нису убијени, а у Шапцу је, поред Београда, било највеће стратиште. Затим су наводно многи побегли и почели опет да четникују.
Неки од њих живели су у Београду после рата.
За друге детаље питај ове што имају увид у архиве озне и удбе.
Одговори

(08-09-2023, 11:05 PM)Бенито Пише:  
(08-09-2023, 10:07 PM)Monarhist Пише:  
(08-09-2023, 10:04 PM)Бенито Пише:  Тужан Тужан Тужан
Написао сам одговор.

Бенито, да ли би могао мало детаљније да апишеш о издаји Рачића. Да ли је неко други осим породице Обрадовић и Рачићевих пратиоца знао да постоји земуница у Горњим Савковићима?  Не знам на који начин су могли неки подофицири да буду од користи Озни.

Виђени су током лета 1945. године у затворима Озне у Шапцу. Нису убијени, а у Шапцу је, поред Београда, било највеће стратиште. Затим су наводно многи побегли и почели опет да четникују.
Неки од њих живели су у Београду после рата.
За друге детаље питај ове што имају увид у архиве озне и удбе.

На који начин су им признате борачке пензије? Као припадницима ЈВуО ( не знам да ли су можда прешли у партизане)  или је то била награда за издају?
Одговори

Претпостављам да је ово једна матине шала суботњег јутра.
Наравно да им је то била награда за издају.
Одговори

''Нечиновничка буржоазија''...Овај термин је уоптребио један наш писац како би описао становнике једног града.
ПРВО ПИТАЊЕ..Како се звао тај писац?
ДРУГО ПИТАЊЕ..Становници којег града су у питању?

Остао сам војник убеђен да народ треба да да реч на крају. Убеђен сам да сам био на правом путу. - Генерал Дража Михаиловић
Одговори

(12-09-2023, 12:12 PM)sagus Пише:  ''Нечиновничка буржоазија''...Овај термин је уоптребио један наш писац како би описао становнике једног града.
ПРВО ПИТАЊЕ..Како се звао тај писац?
ДРУГО ПИТАЊЕ..Становници којег града су у питању?

Или Бора за Врање или Сремац за Ниш?
Одговори

Или Винавер за Шабац?

Нећемо никада престати нашу борбу нити повити главу пред нашим непријатељима Немцима, који користе извесне заблуделе синове српског народа као што су недићевци и љотићевци.

Д М
Одговори

(13-09-2023, 10:07 AM)Шумадинац Пише:  Или Винавер за Шабац?

Тачно. За многе људе, синоним за овај град је Малогоспојински шабачки вашар. Одржава се више од једног века, сваке године, 21. септембра  и празнује православни празник Рођење Пресвете Богородице. Вашар сваке године траје од четири до пет дана, а претходи му такође чувена манифестација „Чивијада“, такмичење у хумору и сатири.

Вашар сваке године посети и до неколико десетина хиљада људи, а у ранија времена имао и до 300.000 посетилаца. Прославила га је чувена староградска песма „Хоћемо ли у Шабац на вашар“.

Остао сам војник убеђен да народ треба да да реч на крају. Убеђен сам да сам био на правом путу. - Генерал Дража Михаиловић
Одговори

Прво:
У време Првог и Другог балканског рата, у овом крају Србије није било много ратних жртава, због самих околности ратних дешавања. Међутим, ратне 1915. године, али и доцније, у овом месту у Краљевини Србији, страдало је много цивила, и војника, како домаћих, тако и из других српских крајева који су, пролазећи овим крајем, оставили овде своје мученичке кости.
Недуго после рата, преостали народ је одлучио да их све сахрани у једну спомен-костурницу. Позвали су у помоћ и самог краља Александра, а он је тада пресудно помогао у том науму, с тим да је додао средства да се на истом месту подигне и црква. Једино је звоник дограђен недуго по убиству краља у Марсеју.
О којој цркви и ком месту у Србији је реч?
Одговори

Можда Сурдулица и Црква Светог Ђорђа

Остао сам војник убеђен да народ треба да да реч на крају. Убеђен сам да сам био на правом путу. - Генерал Дража Михаиловић
Одговори

Одговор је Лебане и црква Усековања главе Светог Јована Крститеља.
Одговори

Друго:
Постоји и један манастир, чија је црква посвећена Усековању главе Светог Јована Крститеља. Та црква сазидана је уз једну пећину, стену у којој се молило више исихаста у старо време.
Где се налази та црква/манастир?
Одговори

Код Пирота
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 56 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним