Оцена Теме:
  • 15 Гласов(а) - 4.27 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Квиз- Српска историја

(26-09-2023, 10:00 PM)luka.luke Пише:  Сигуран сам да Влад  под појмом "наша историја" није мислио на нешто што се догодило прије десетак година. Нешто је ту у најбољем случају из времена Краљевине Југославије, можда и Србије.

А можда и кад је цар Душан трговао острвима  Баја
Одговори

(26-09-2023, 11:59 AM)Vlad Alekš Пише:  Које земљиште је у нашој историји постигло највишу јединичну цену по ару при купопродаји?

У питању је купопродаја парцеле од око 6 ари на углу Кнез Михаилове и Коларчеве улице, која се десила 1936. године. Наследници Крсте Томановића, трговца из Херцеговине који је парцелу купио 1860, продали су ово грађевинско земљиште на коме се налазила кафана "Албанија" Хипотекарној Банци Трговачког фонда за потребе зидања палате "Албанија". За око 8 милиона тадашњих динара. Дакле, цена по ару је била око 1,33 милиона динара. Неки тврде да је тада хлеб коштао један динар.
Тешко је упоређивати вредност новца у прошлости и садашњости, али може се анализирати шта су наследници купили од тог новца. Након поменуте продаје, постали су власници зграда у Обилићевој и Доситејевој улици, као и једне виле на Азурној обали.
Иначе, када су вршена ископавања за темељ палате "Албанија" пронађени су скелети мамута и праисторијских ловаца. Да ли су и ови археолошки артефакти ушли у цену парцеле, то заиста не бих знао да вам кажем.

Нема Слобе, нема Тита, сад се ође Нестор пита!
Одговори

Учествовао је у већини најважнијих битака Првог српског устанка у периоду од 1804. до 1813. године. Карађорђе га је уздигао у чин војводе 1807. године.

По народном предању, пре Сретења 1804. убио је двојицу турских војника (порезника). Једини је пошао да помогне Стевану Синђелићу на Чегру 1809. године, али није стигао на време да помогне својим саборцима. Према једном сведочанству, његова воденица је била активна до 80-их година прошлог века.

О коме се ради?
Одговори

(29-09-2023, 05:40 PM)Mitic Пише:  Учествовао је у већини најважнијих битака Првог српског устанка у периоду од 1804. до 1813. године. Карађорђе га је уздигао у чин војводе 1807. године.

По народном предању, пре Сретења 1804. убио је двојицу турских војника (порезника). Једини је пошао да помогне Стевану Синђелићу на Чегру 1809. године, али није стигао на време да помогне својим саборцима. Према једном сведочанству, његова воденица је била активна до 80-их година прошлог века.

О коме се ради?


Војвода Пауљ Матејић

https://www.ebranicevo.com/paulj-matejic...iz-melnice
Одговори

Колико су Германи запленили наших ратних застава у 20. веку, а колико ми њихових?
Одговори

(29-09-2023, 10:04 PM)Mitic Пише:  
(29-09-2023, 05:40 PM)Mitic Пише:  Учествовао је у већини најважнијих битака Првог српског устанка у периоду од 1804. до 1813. године. Карађорђе га је уздигао у чин војводе 1807. године.

По народном предању, пре Сретења 1804. убио је двојицу турских војника (порезника). Једини је пошао да помогне Стевану Синђелићу на Чегру 1809. године, али није стигао на време да помогне својим саборцима. Према једном сведочанству, његова воденица је била активна до 80-их година прошлог века.

О коме се ради?


Војвода Пауљ Матејић

https://www.ebranicevo.com/paulj-matejic...iz-melnice

Колико ја знам, он је једини српски војвода који је припадао етничкој групи Влаха. Smile
Иначе, Пауљ је влашка верзија српског имена Павле. Smile

Нема Слобе, нема Тита, сад се ође Нестор пита!
Одговори

(02-10-2023, 08:06 AM)Vlad Alekš Пише:  
(29-09-2023, 10:04 PM)Mitic Пише:  Војвода Пауљ Матејић

https://www.ebranicevo.com/paulj-matejic...iz-melnice

Колико ја знам, он је једини српски војвода који је припадао етничкој групи Влаха. Smile
Иначе, Пауљ је влашка верзија српског имена Павле. Smile

Да, био је Влах и велики јунак. Први пут сам чуо за њега у оноj емисији "Трагом Карађорђа".

О Пауљу се може наћи краћа биографија у "Поменику" Милана Милићевића. Погледати стр. 331-332

https://digitalnabiblioteka.rs/wp-conten...enik-s.pdf

Свака част Пауљу. Пошао је да помогне Синђелиђу, упркос томе што је Милоје Петровић забранио да се иде у помоћ. Милоје је командовао војском код Ниша.

И Милан Милићевић је на крају одао почаст Пауљу Матејићу.
Одговори

(29-09-2023, 10:24 PM)Милослав Самарџић Пише:  Колико су Германи запленили наших ратних застава у 20. веку, а колико ми њихових?


Наша ниједна током Првог светског рата, а немачке три заплењене у Другом св. рату.
Одговори

(02-10-2023, 06:23 PM)Mitic Пише:  
(29-09-2023, 10:24 PM)Милослав Самарџић Пише:  Колико су Германи запленили наших ратних застава у 20. веку, а колико ми њихових?


Наша ниједна током Првог светског рата, а немачке три заплењене у Другом св. рату.

Тако је. Две у Вишеграду, једна у Бајиној Башти.
С тим што не знамо за Априлски рат...
Одговори

Ко је заробио заставу у Бајиној башти? Јел то она што је гази Кондор?
Одговори

(02-10-2023, 08:12 PM)Бенито Пише:  Ко је заробио заставу у Бајиној башти? Јел то она што је гази Кондор?
Јесте. Припадници I и II Рачанске бригаде, који су ослободили варош након велике битке код села Пилице и ослобођења Рогачице.
Одговори

Кондор?
Одговори

Сећање о том догађају је записао потпуковник Тодоровић у својим мемоарима.
Одговори

На Банденкампфу могу се наћи две фотографије на којима партизани позирају са наци заставама.

Ова прва је из 1944. године на Вису, а друга из априла 1945.

http://bandenkampf.blogspot.com/2018/01/bk0304.html

http://bandenkampf.blogspot.com/2017/08/bk0251.html

Ову прву су дефинитивно запленили Американци, јер је управо они држе, а партизани само позирају испред ње, а и у наслову фотографије стоји да је ово фотографија америчких оружаних снага. Плус, Американаца има више на фотографији.

На овој другој из априла 1945, испада као да су партизани наишли на остављене заставе и решили да се сликају. Не делују као да су је запленили у борби. Правим поређење са једним документарцем са канала "Хистори". Иде видео снимак, два совјетска војника износе из неке зграде наци заставу и одмах је цепају.
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 34 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним