Оцена Теме:
  • 15 Гласов(а) - 4.27 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Квиз- Српска историја
#29

Ха, ха, ха...! Е, па није Ера.
Теже је мало питање. Није сва историја на њету.
Ајде да помогнем. Ова особа и његов брат су били чувени опозициони посланици у периоду 1903-1914. Обојица су били напредњаци. Тај брат је после ДСР пребегао у Аргентину. Био је близак са Стојадиновићем. Тамо је написао једну књигу, доста ретку код нас, где је доказивао да су Хрвати измислили и први употребили појам Југославија.

Сад сам погледао- постоји одговор на њету, само треба сабрати два и два.
Нема Херцеговца одавно, он би ово као из топа одговорио.
Одговори
#30

Gde je rodjen?
Одговори
#31

Да није реч о Павлу Маринковићу у народу познатијем као Паја Бунда? Smile
Одговори
#32

(24-01-2017, 03:27 PM)Вукашин Петковић Пише:  Да није реч о Павлу Маринковићу у народу познатијем као Паја Бунда? Smile

Сумњам,њему је брат умро раније . . .

Елем,да није та особа била вођа делегације која је ишла код Васељенске Патријаршије ради споразума?

''...Видиш ли пријатељу она три чобана на ливади? Е све док та тројица могу да надгласају мене и Сократа и услед тога доносе одлуке, ја у демократију не верујем... ! " - Платон
(„Држава“)

Одговори
#33

(24-01-2017, 03:27 PM)Вукашин Петковић Пише:  Да није реч о Павлу Маринковићу у народу познатијем као Паја Бунда? Smile
Тачан одговор.
Ајде следеће питање.
Одговори
#34

Као министар вера читао је указ краља Петра на проглашењу. Који је његов допринос? Његов брат Војислав је преминуо пре ДСР. Је ли имао још браће?

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори
#35

Које крсне славе су славили тројица српских војвода: Степа, Мишић и Бојовић (за Путника нажалост још увек нисам успео да сазнам). Само да напоменем, сва тројица различитe славe.
Одговори
#36

(24-01-2017, 03:58 PM)Живојин Мишић Пише:  Као министар вера читао је указ краља Петра на проглашењу. Који је његов допринос? Његов брат Војислав је преминуо пре ДСР. Је ли имао још браће?

Исто питање . . .

''...Видиш ли пријатељу она три чобана на ливади? Е све док та тројица могу да надгласају мене и Сократа и услед тога доносе одлуке, ја у демократију не верујем... ! " - Платон
(„Држава“)

Одговори
#37

Допринос није био само у читању прогласа. Слободан Јовановић вели да је његово ангажовање било огромно. То ангажовање је назвао његовим животним делом. Да не цитирам сад цео тај приказ о Павлу. Чудили су се , јер је Павле био атеиста.
У том смислу је било и питање. Занимљиво је колико су учинили декларисани атеисти за повезивање цркве и државе, попут Павла Маринковића и Зорана Ђинђића. Или, неко попут Мехмед паше Соколовића. Али, то су специфичности српске историје.
ПС Извинте за Војислава. Наравно да је умро пре рата, омашка. Књига је постојала, а на основу ње је Коста Павловић написао једну књигу о Војиславу Маринковићу у Лондону , 1955. године.

(24-01-2017, 04:07 PM)Вукашин Петковић Пише:  Које крсне славе су славили тројица српских војвода: Степа, Мишић и Бојовић (за Путника нажалост још увек нисам успео да сазнам). Само да напоменем, сва тројица различитe славe.
Одговори
#38

Тачно сам знао да је демократска странка јер је Бенито био активан на тој теми и препоручио једну књигу Влад-у. Читао сам о њему али се определих прво за Давидовића. Већ други тачан одговор ми бежи из руке.

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори
#39

Ма, нема везе. Павле је био неки "принудни демократа". И , уопште, занимљива и контраверзна личност. Прочитај Слободанов приказ о њему. То , иначе, спада у један од најбољих радова С.Ј.
Али, ајмо сад на Вукашиново питање.
Одговори
#40

Ko da je bitno koje su slave slavili mozemo da lupamo u krug, glupo pitanje skroz.
sv.Djordje , Nikoljdan, Arandelovdan eto poredjaj kako hoces

Pitanjr je fazon kao skocko pa kad ubodes
Одговори
#41

Бенито је отварајући тему навео: "Хајде мало да се поиграмо и научимо нешто.", па сам се тиме и водио, када сам поставио ово питање.
Ако ти је глупо питање, нико те не тера да одговараш... И да, нису ове што си навео.
Одговори
#42

Бојовић - Мратиндан???
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 30 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним