Оцена Теме:
  • 15 Гласов(а) - 4.27 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Квиз- Српска историја

(27-01-2017, 11:07 PM)Живојин Мишић Пише:  Све је Еро знао о тој цркви осим одговора, где се налазила.
Ђураш Вранчић.
То му је деда...

Нека нам школа буде са вером, политика са поштењем, војска са родољубљем, држава са Божјим благословом. Нека се сваки врати Богу и себи; нека нико не буде ван Бога и ван себе, да га не би поклопила језива тама туђинска, са лепим именом и шареном одећом.
Одговори

Ђураш Илијић. Јесте унук Вранчића, син Илије. За Вранчића пише да је био трећи витез цара Душана. Константин Јирачек, Историја Срба.

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

Нешто ми је нелогично да је Ђураш Вранчић служио код цара Душана, због година...
То је тај! Цепај даље....

Нека нам школа буде са вером, политика са поштењем, војска са родољубљем, држава са Божјим благословом. Нека се сваки врати Богу и себи; нека нико не буде ван Бога и ван себе, да га не би поклопила језива тама туђинска, са лепим именом и шареном одећом.
Одговори

Морам да вас напустим. Ево једно лако.
Ко је био најзаслужнији (женско је у питању) за очување имовине у нашим манастирима непосредно након боја на Косову?

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

Јефимија?
Одговори

Није она, није Милица. Крв је њихова.

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

Оливера?
Одговори

Тако је. Била је једна од Бајазитових жена, имала је велики утицај на њега. У Студеници се о њој прича са великим поштовањем. Гони даље. Напуштам вас.

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

Ко су четворица официра, који су били почасни ађутанти двојици Александра и Обреновићу и Карађорђевићу? 1903. и 1920. године.
Одговори

(27-01-2017, 08:23 PM)Живојин Мишић Пише:  Ајде смислите нешто занимљиво из средњовековне историје.
Јел био неко на месту где је пао и умро деспот Стефан? Дал још има онај споменик?
Одговори

(27-01-2017, 11:54 PM)Вукашин Петковић Пише:  Ко су четворица официра, који су били почасни ађутанти двојици Александра и Обреновићу и Карађорђевићу? 1903. и 1920. године.

Онако напамет: Чолак-Антић, Панта Драшкић, Петар Живковић и ти реци четвртог.
Одговори

Није ниједан од њих, акценат је на "почасни", били су 1920. године на високим војним положајима, један војвода и три генерала.
Одговори

Мишић и Арачић Обреновићу а Александру можда Хаџић и не знам ко још.

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

За Мишића си погодио, да је био Александру Обреновићу почасни ађутант, а био је и Александру Карађорђевићу, именован је априла 1920. године.
Да помогнем за остале:
Један је био познат као командант једне од армија на Солунском фронту, а и једна врста бомбе носила је име по њему.
Други је био упамћен као командант армије која је ослободила Косово 1912. године.
Трећи је био упамћен као командант дивизије која је однела кључну победу на Церу 1914. године, а био је и министар војни на Солунском фронту.
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 48 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним