Оцена Теме:
  • 15 Гласов(а) - 4.27 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Квиз- Српска историја

Дчд

Ако се рачуна као корпус
Одговори

ДЧД је била састављена од корпуса (што у војном смислу није исправно). Збирно сви корпуси, ДЧД, су били најбројнији. Појединачно не.

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

(01-02-2017, 01:26 PM)Живојин Мишић Пише:  ДЧД је била састављена од корпуса (што у војном смислу није исправно). Збирно сви корпуси, ДЧД, су били најбројнији. Појединачно не.

Збирно Церско- Мајевички, а појединачно Кесер.
Одговори

(01-02-2017, 01:29 PM)Бенито Пише:  
(01-02-2017, 01:26 PM)Живојин Мишић Пише:  
Збирно Церско- Мајевички, а појединачно Кесер.
Мајевички је сам имао око 6000 што га чини најбројнијим. Церско- Мајевички се састојао од дела бригада ова два корпуса а не збирно, цео Церски и цео Мајевички.
Ајде даље.

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

Шта се може сматрати првом српском организованом црквеном организацијом?
Одговори

Архиепископија пећка односно Архиепископија жичка.

Нека нам школа буде са вером, политика са поштењем, војска са родољубљем, држава са Божјим благословом. Нека се сваки врати Богу и себи; нека нико не буде ван Бога и ван себе, да га не би поклопила језива тама туђинска, са лепим именом и шареном одећом.
Одговори

Не,раније.
Одговори

Као самостална организација,барска надбискупија,11. век . . .

''...Видиш ли пријатељу она три чобана на ливади? Е све док та тројица могу да надгласају мене и Сократа и услед тога доносе одлуке, ја у демократију не верујем... ! " - Платон
(„Држава“)

Одговори

Папска була 1067, тачно уоквирене српске земље. Практично, од 1074 Срби контролишу. Стална борба са дубровачком надбискупијом за надлежности на подручјима западно од реке Босне.
Касније, Свети Сава преузима исте епископије и ставља их под источни обред.
Бранке, ајде даље.
Одговори

Сама надбискупија остаје,и даље бива основна црква за католике у српским земљама(барски надбискуп себе назива и примас српски) . . .

Елем,питање . . .

Никола Тесла се после студија у Грацу два пута обраћао за стипендију(ради даљег школовања) једној познатој установи,и оба пута је одбијен . . .

О којој се институцији ради?

''...Видиш ли пријатељу она три чобана на ливади? Е све док та тројица могу да надгласају мене и Сократа и услед тога доносе одлуке, ја у демократију не верујем... ! " - Платон
(„Држава“)

Одговори

Текелијанум?
Одговори

Не

''...Видиш ли пријатељу она три чобана на ливади? Е све док та тројица могу да надгласају мене и Сократа и услед тога доносе одлуке, ја у демократију не верујем... ! " - Платон
(„Држава“)

Одговори

Матици српској?
Одговори

Tачно . . . у два наврата 1876. и 1878. . . .

Твоје питање . . . Smile

''...Видиш ли пријатељу она три чобана на ливади? Е све док та тројица могу да надгласају мене и Сократа и услед тога доносе одлуке, ја у демократију не верујем... ! " - Платон
(„Држава“)

Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 37 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним