Оцена Теме:
  • 15 Гласов(а) - 4.27 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Квиз- Српска историја

Сретну се два позната српска новинара, једног дана, на једном месту. Не могу ти рећи где и кад , одмах би се досетио ко су.
И онда овај један пита овог другог, ко су били четници и шта су носили на капи. А овај му рече ко су били и да су на капи имали грб стар 800 година. А овај први маше главом и вели овом другом како је много писмен. Питање није што су српски новинари неписмени.
Питање је ко је , када и на који начин направио грб -двоглавог белог орла са штитом на којем су крст и четири оцила?
Одговори

Па српски политичар, филозоф, дипломата, историчар књижевности, преседник српске краљеве академије Стојан Новаковић уређује нови грб Краљевине Србије, тј. спаја двоглавог орла са 4 С. Јок

Нећемо никада престати нашу борбу нити повити главу пред нашим непријатељима Немцима, који користе извесне заблуделе синове српског народа као што су недићевци и љотићевци.

Д М
Одговори

Не бих рекао да је неко од првих Немањића. Њима је грб био само двоглави орао. Можда у време Милутина (и ако није од тада прошло 800 год., вероватно новинар није толико прецизно рачунао). Је ли један од њих двојице М. С. ?

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

(02-02-2017, 03:22 PM)Шумадинац Пише:  Па српски политичар, филозоф, дипломата, историчар књижевности, преседник српске краљеве академије Стојан Новаковић уређује нови грб Краљевине Србије, тј. спаја двоглавог орла са 4 С. Јок

Тачно , Шумадинац. Написаћу овде да не би читали глупости по Википедији.
Поводом проглашења Србије за Краљевину, Стојан Новаковић је 1882. године направио изглед грба Краљевине Србије. До решења је дошао тако што је гледао фреске по српским манастирима. Спојио је два симбола, крст са оцилима- грб Палеолога, династије која је обновила Источно Римско царство и двоглавог орла ( који се појављује у више различитих боја) као грб династије Комнина. Узео га је у белој варијанти, иако су Немањићи користили овај симбол као једини на грбу у сребрној варијанти. Једноставно, тако их је он видео на фрескама. Уједно, крст са оцилима- се појављује код Срба након Немањића. Тако је Стојан Новаковић укрстио Палеологе и Комнине, а са друге Немањиће, Лазаревиће и Бранковиће. Тако је дошао до решења. Сва друга тумачења су погрешна. Овај данашњи, у основи исти Новаковићев грб, допунио је у наше време Драгомир Ацовић.
Ајде сад , Шумадијо.

(02-02-2017, 03:23 PM)Живојин Мишић Пише:  Не бих рекао да је неко од првих Немањића. Њима је грб био само двоглави орао. Можда у време Милутина (и ако није од тада прошло 800 год., вероватно новинар није толико прецизно рачунао). Је ли један од њих двојице М. С. ?

Резигнирано одбијам одговор на ово питање. Smile
Одговори

Причао ми је некад синовац пуковника Драгослава Рачића да је Драгослав "потковао" неког муслимана Јамаховића, зато што је овај силовао жене по селима око Бобије. Е сад мислим да је тај догађај описан у некој књизи, чини ми се. Да ли неко зна шта о овоме(питам, јер и сам нисам сигуран) ?

Нећемо никада престати нашу борбу нити повити главу пред нашим непријатељима Немцима, који користе извесне заблуделе синове српског народа као што су недићевци и љотићевци.

Д М
Одговори

Одговориће ти Милослав на то. Ајде неко класично квиз питање.
Одговори

(02-02-2017, 01:30 AM)Бенито Пише:  А он , изгледа, отишао на ону раскрсницу где је пао авион ?Smile
Ајде неко , за ове будне, а ЈВУО нека се убаци кад дође.
Да ли је трач или истина да су се два хрватска лидера ипак срели и то у периоду кад су били у " највећем историјском сукобу"?
Или, јеси ли чуо Милославе, да хрватски историчари имају документ о састанку Павелића и Броза на Пантовчаку, баш пред операцију на Козари? Да је Раде Родић то некако нањушио и спасио шта се спасти могло и тако осујетио још већи погром?
Ови повјесничари то не смеју да објаве, јер је глава у питању.
Нисам чуо за то. Знам да је Павелић слао личног изасланика Титу и да су се срели. Јануар 1943.
Одговори

(02-02-2017, 10:13 AM)Vlad Alekš Пише:  
(30-01-2017, 05:48 PM)Милослав Самарџић Пише:  Јер је на простору будуће Албаније живело 500.000 становника, од којих 50% Албанаца, 40% Влаха, онда Срби, Грци, Турци...

Морамо бити прецизнији у овом семантичком хаосу. Нису у питању Власи, већ њихови најближи рођаци Цинцари. Или Каравласи, или Куцовласи... Smile

Иначе, незванична цинцарска престоница је била у Москопољу. Древно Москопоље су Турци неколико пута рушили и палили, да би га коначно уништили у 18. веку. Тај локалитет се данас налази у Албанији.
Хвала на исправци! Грешка у проценту, било их је 30%.
Одговори

Ајд једно лако, наиме.... Ко је обновио Српску народну одбрану 1941. године и био њен идејни вођа и саветник?

Нећемо никада престати нашу борбу нити повити главу пред нашим непријатељима Немцима, који користе извесне заблуделе синове српског народа као што су недићевци и љотићевци.

Д М
Одговори

(02-02-2017, 03:47 PM)Шумадинац Пише:  Причао ми је некад синовац пуковника Драгослава Рачића да је Драгослав "потковао" неког муслимана Јамаховића, зато што је овај силовао жене по селима око Бобије. Е сад мислим да је тај догађај описан у некој књизи, чини ми се. Да ли неко зна шта о овоме(питам, јер и сам нисам сигуран) ?
Мислим да то није тачно. Који синовац?
Одговори

Покојни Никола Милетић из Годачице.

Нећемо никада престати нашу борбу нити повити главу пред нашим непријатељима Немцима, који користе извесне заблуделе синове српског народа као што су недићевци и љотићевци.

Д М
Одговори

(02-02-2017, 05:27 PM)Шумадинац Пише:  Ајд једно лако, наиме.... Ко је обновио Српску народну одбрану 1941. године и био њен идејни вођа и саветник?
Мислиш на Бирчанина?
Одговори

(02-02-2017, 05:33 PM)Шумадинац Пише:  Покојни Никола Милетић из Годачице.
Није било муслимана с ове стране Дрине.
Одговори

(02-02-2017, 05:33 PM)Милослав Самарџић Пише:  
(02-02-2017, 05:27 PM)Шумадинац Пише:  Ајд једно лако, наиме.... Ко је обновио Српску народну одбрану 1941. године и био њен идејни вођа и саветник?
Мислиш на Бирчанина?

Не!

Нећемо никада престати нашу борбу нити повити главу пред нашим непријатељима Немцима, који користе извесне заблуделе синове српског народа као што су недићевци и љотићевци.

Д М
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: Лука Калиманац, 11 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним