Оцена Теме:
  • 15 Гласов(а) - 4.27 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Квиз- Српска историја

(09-02-2017, 10:51 PM)Вукашин Петковић Пише:  Поред Петра Живковића, још један официр из Краљеве гарде Александра I Обреновића, био је у групи завереника у време Мајског преврата 1903. године, 1906. године под британским притиском, био је међу пензионисаним официрима-завереницима, касније је реактивиран и у балканским ратовима командовао батаљоном а у Великом рату пуком, ко је он?

Да није Чедомир Поповић ?
Одговори

(09-02-2017, 08:36 PM)Живојин Мишић Пише:  Јелена. Нисам могао раније да одговорим, ово ми је прво пало на памет.

Жене и једног и другог звале су се Јелена Јовановић.

(09-02-2017, 10:51 PM)Вукашин Петковић Пише:  Поред Петра Живковића, још један официр из Краљеве гарде Александра I Обреновића, био је у групи завереника у време Мајског преврата 1903. године, 1906. године под британским притиском, био је међу пензионисаним официрима-завереницима, касније је реактивиран и у балканским ратовима командовао батаљоном а у Великом рату пуком, ко је он?

Дамјан Поповић?
Одговори

Није ни Чедомир ни Дамјан.
Одговори

Љубиша Костић.
Одговори

Тај, капетан I класе Љубомир Костић, командир чете Краљеве гарде. Терај даље...
Одговори

Људи обично виде име улице на табли и не траже чијим именом се , заправо, улица кити.
Тако су неки помислили да се једна улица у Београду зове по једном познатом Дражином команданту.
Која је то улица? Ко је Дражин командант? Коме је уистину име улице посвећено?
Одговори

Улица Душана Радовића, не Кондора него чика Душка Радовића, на Звездари.
Одговори

Може и тако.Smile
Али , то није тачан одговор. У овом случају, обе личности су били запамћени као војсковође, што се види и из имена улице.

Да олакшам, и у Шапцу постоји улица истог имена.
Одговори

Бирчанинова, Трифуновић- Бирчанин, Илија Бирчанин. Устао сам и упалио комп да одговорим. Ако није тачно одлазим да спавам. Мислим да преко 90% Београђана не зна ко су били њих двојица. Ови млађи су , у скорије време, учили о сечи кнезова па знају за овог старијег.

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

Ни на њега нисам мислио. Извини, ако имаш неко питање слободно постави.
Овај четнички командант баш има везе са Трифуновићем-Бирчанином, а и овај коме је улица посвећена има везе са њим.
Одговори

Дероко?

Нећемо никада престати нашу борбу нити повити главу пред нашим непријатељима Немцима, који користе извесне заблуделе синове српског народа као што су недићевци и љотићевци.

Д М
Одговори

Танкосић.

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

Не. Стоји чин у имену улице.
Одговори

Војвода Вук?
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 5 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним