Оцена Теме:
  • 15 Гласов(а) - 4.27 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Квиз- Српска историја

Прота Матеја и Лукијан Мушицки.
Ај , шибај даље, да одморим прсте мало.
Одговори

Шта повезује приступање Краљевине Југославије Тројном пакту и Мајски преврат?
Одговори

Ко је први отпевао "Спрем'те се спрем'те Четници" после 1941. ... на носачима звука, наравно?

Нећемо никада престати нашу борбу нити повити главу пред нашим непријатељима Немцима, који користе извесне заблуделе синове српског народа као што су недићевци и љотићевци.

Д М
Одговори

Прва пицерија је отворена у Суботици пре 40 година. А пица данас, као јело, делује као да је српско национално јело, или барем византијско (ромејско). Smile

Најкраћа књижевна критика у српској, а вероватно и у светској историји има свега 4 речи и гласи: "Ни Јанко, ни Марко". Ко је аутор књижевне критике, а ко су Јанко и Марко?

(10-02-2017, 06:58 PM)Бенито Пише:  
(10-02-2017, 05:29 PM)Бенито Пише:  Шта значи појам Три Љубе?

Срамота је да се ово не зна.
То је народни назив за Самосталну Радикалну странку. Назив је дат по тројици њихових председника. Љуби Живковићу (1902-1906) , Љуби Стојановићу (1906-1910) и Љуби Давидовићу ( 1910-1920).
Самостална Радикална странка се фузионисала са низом мањих странака и тако је настала Демократска странка у Краљевини СХС. Љуба Давидовић је, аутоматски, постао председник и те нове странке.

Јесте срамота! Smile
Треба ово да ставимо на тему "Историја Демократске странке". Хоћеш ти или ја? Smile

Нема Слобе, нема Тита, сад се ође Нестор пита!
Одговори

(11-02-2017, 12:38 AM)Вукашин Петковић Пише:  Шта повезује приступање Краљевине Југославије Тројном пакту и Мајски преврат?

Ништа ми не пада на памет. Ко зна шта си смислио? Smile

(11-02-2017, 12:44 AM)Шумадинац Пише:  Ко је први отпевао "Спрем'те се спрем'те Четници" после 1941. ... на носачима звука, наравно?
У Југославији, Никола Урошевић Геџа. За емиграцију ће рећи Милослав. Неко пре Миће Петровића.
Одговори

(11-02-2017, 11:52 AM)Бенито Пише:  
(11-02-2017, 12:38 AM)Вукашин Петковић Пише:  Шта повезује приступање Краљевине Југославије Тројном пакту и Мајски преврат?
Ништа ми не пада на памет. Ко зна шта си смислио? Smile
Цинцар-Марковићи: Ђенерал Димитрије и министар др Александар
Одговори

(11-02-2017, 09:45 AM)Vlad Alekš Пише:  Прва пицерија је отворена у Суботици пре 40 година. А пица данас, као јело, делује као да је српско национално јело, или барем византијско (ромејско). Smile

Најкраћа књижевна критика у српској, а вероватно и у светској историји има свега 4 речи и гласи: "Ни Јанко, ни Марко". Ко је аутор књижевне критике, а ко су Јанко и Марко?

(10-02-2017, 06:58 PM)Бенито Пише:  
(10-02-2017, 05:29 PM)Бенито Пише:  Шта значи појам Три Љубе?

Срамота је да се ово не зна.
То је народни назив за Самосталну Радикалну странку. Назив је дат по тројици њихових председника. Љуби Живковићу (1902-1906) , Љуби Стојановићу (1906-1910) и Љуби Давидовићу ( 1910-1920).
Самостална Радикална странка се фузионисала са низом мањих странака и тако је настала Демократска странка у Краљевини СХС. Љуба Давидовић је, аутоматски, постао председник и те нове странке.

Јесте срамота! Smile
Треба ово да ставимо на тему "Историја Демократске странке". Хоћеш ти или ја? Smile
Ни Јанко, ни Марко - је најкраћа књижевна критика коју је написао Михиз за две збирке песама, које су тада изашле, а аутори су били Јанко Ђоновић и Марко Ристић. НИН није смео да објави ту најкраћу критику.
Влад, ако мислиш да треба стави на ону тему. Немој да ја цитирам самог себе. Smile
Одговори

(11-02-2017, 12:44 AM)Шумадинац Пише:  Ко је први отпевао "Спрем'те се спрем'те Четници" после 1941. ... на носачима звука, наравно?
Раша Раденковић?
Одговори

(11-02-2017, 11:57 AM)Вукашин Петковић Пише:  
(11-02-2017, 11:52 AM)Бенито Пише:  
(11-02-2017, 12:38 AM)Вукашин Петковић Пише:  Шта повезује приступање Краљевине Југославије Тројном пакту и Мајски преврат?
Ништа ми не пада на памет. Ко зна шта си смислио? Smile
Цинцар-Марковићи: Ђенерал Димитрије и министар др Александар

Па, и није ти неко питање. Била би фора да је 27. март нека врста контрареволуције. Овако, како ти кажем, било је и битнијих рођака.
За казну, постави следеће питање. Smile
Одговори

Краљ Петар I је био почасни командант једног руског пука, ког?
Одговори

14. Олењецког пешадијског пука. Баш о томе сам читао неки дан када је било питање у вези генералског калпака Николаја II.

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

Тако је Жућо. Терај даље...
Одговори

Због чега су Италијани називани ,, Теткићи "?

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

Италијанска краљица Јелена Савојска, била је тетека краља Александра и баба-тетка краља Петра II
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 6 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним