Оцена Теме:
  • 15 Гласов(а) - 4.27 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Квиз- Српска историја

Не. Јасенички срез.
Одговори

Ако нису Блазнавци , одустајем.
Одговори

Извини, али нису. Овима је овај први био и фрајкор и хаџија.
Одговори

Мислиш ли на Петровиће, потомке Милутина, Вељковог брата, и ћерке Капетана Радича?

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

То је, наравно, фамилија Гарашанин. Последњи велики изданак те куће био је археолог проф др Милутин Гарашанин, који је умро 2002. године.
Није, можда, случајно што симболично, па и данас на Сретење, испуњавам један мини завет, баш помињући Гарашанине.
Тај мини завет сам дао власнику овог сајта, да ћемо са овом темом стићи до стоте странице. Он у то није веровао, па ће га то коштати једне добре кафе у хотелу "Србадија" у Крагујевцу.Smile
Успели смо у овом кратком курсу српске историје да поменемо све најзначајније наше владаре средњег и новог века и савременог доба, као и све вође политичких странака, најзначајније научне и културне величине, многе војсковође, најбитније догађаје....
Користим прилику да се захвалим свима вама који сте се укључили и помогли да ова тема буде овако занимљива и интензивна. Уједно, честитам вам свима Сретење, тај наш изузетни празник.
Српска историја је неисцрпна ризница. На жалост, обавезе ми не допуштају да оволико интензивно будем на сајту, али то не значи да се искључујем. Надам се да ћете наставити у истом ритму.
Одговори

Нисам знао за савременике из породице Гарашанин. Свака част свима за учешће у квизу. Кад газда дође да прогласи победнике и подели награде.Smile
Нови циклус може да почне. Бенито имаш ли времена за два питањца?

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

Војвода, настављамо нормално.
Одговори

Ево два питања из околине Бенитивог родног краја. Данас вероватно нећу моћи да учествујем у квизу. Свима желим срећан данашњи празник и Дан државности и уставности.
1. Један наш естрадни уметник, да би имао већи углед међу женама, хвалио се да је потомак војводе Степе. О коме је реч?
2. Један сељак, за време ДСР, страдао је, од стране окупатора, само зато што је имао нове опанке (пироћане)? Где се ово десило и који је разлог за то?

Прво могу сви да одговоре. Питање је заиста прелако. Овај певач није потомак војводе Степе, само се хвалио , у својој песми, како би био на већем гласу код жена.
Друго је везано за један догађај који се десио у околини Ивањице. Звонко Вучковић је учествовао у том догађају.
Ако неко жели да постави питање има сву слободу.

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

1. Раде Јоровић
2. У Пожеги на пијаци Немци су дохватили двојицу сељака којима су били предебели ђонови на опанцима. То је била кожа са точка рудника у Лиси, коју су неколико дана раније скинули Звонко и Дача Симовић.
Одговори

Раде Јоровић је родом из Горачића. То је опевао у песми ,, Жене воле официре ".
Неки дан сам био у Лиси на слави. И баш сам питао о овоме догађају. За дивно чудо и млађи знају о њему. У том селу се налази рудник антимона који су Немци користили током рата. Четници су разоружали стражу и скинули гунени кајиш који је користио као преносни механизам у руднику. Од тога су направили или поправили обућу. Нажалост због тога је неко страдао.
Ајде даље.

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

Ко је претходник, а ко наследник Димитрија Давидовића на месту првог попечитеља ( председника Владе) код Милоша?
Одговори

Милоје Тодоровић и Коца Марковић.

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

Тако је. Марковић је, практично, сходно Сретењском уставу, први председник владе кнежевине Србије.
Идемо даље.
Одговори

У гужви сам, играјте даље. Можда навратим касније.

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 39 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним