Оцена Теме:
  • 15 Гласов(а) - 4.27 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Квиз- Српска историја

Па, ако си читао како ниси приметио?
У време Кочине крајине, на више места прота преноси шта му је отац причао и дословце наводи четнике који су отишли према Чачку, Ужицу и Соко граду.
Дакле, четници су оружана формација још у 18 веку.
Милослав, дугујеш питање. Blush
Одговори

(17-02-2017, 06:21 PM)Бенито Пише:  То је тачан одговор.
На прво одговор је Власи.
Ћерај Жућо.

Јесу Власи, као изразито конзервативно сточарско становништво. Smile
И њихова браћа Цинцари, као крем српске буржоазије. Smile

(17-02-2017, 12:00 PM)Бенито Пише:  Умрли су трагично. Она је била жртва своје амбиције и илузије, а он је отишао у никад довољно расветљеним околностима.

Постоје индиције да је Богдан Поповић скончао насилном смрћу? Дедер, објасни мало ако знаш неке детаље.

Ево једног питања из историје српске књижевности.
Који српски књижевник је написао прво књижевно дело научнофантастичног жанра на српском језику?

Нема Слобе, нема Тита, сад се ође Нестор пита!
Одговори

Свака смрт, по уласку усташоидних титоиста у Београд, сама по себи је сумњива. Поготово, у том реону где је главни био онај Трешњић.
Први српски научно-фантастични роман написао је Лазар Комарчић, некадашњи главни уредник напредњачког Видела.
Одговори

Не. Пре тога је написана једна драма. Сматра се да је то и прва научнофантастична драма на свету.

Нема Слобе, нема Тита, сад се ође Нестор пита!
Одговори

Мислиш на Драгутина Илића, Војислављевог брата.
Одговори

(18-02-2017, 11:46 AM)Бенито Пише:  Мислиш на Драгутина Илића, Војислављевог брата.

Да. Драма се зове "После милион година", објављена је 1889.

Нема Слобе, нема Тита, сад се ође Нестор пита!
Одговори

Један одлични и мудри српски вођа оставио је аманет Србима. Тог аманета већина Срба, после њега, се држала. На жалост, неки су тај аманет потцењивали или заборавили, што је скупо коштало и њих и српски народ. Рецимо, двојица Дражиних команданата су скупо платили што се тог аманета нису придржавали, иако их је Дража подсећао на то.
Ко је тај српски вођа и који је аманет оставио Србима?
Одговори

(18-02-2017, 12:05 PM)Бенито Пише:  Један одлични и мудри српски вођа оставио је аманет Србима. Тог аманета већина Срба, после њега, се држала. На жалост, неки су тај аманет потцењивали или заборавили, што је скупо коштало и њих и српски народ. Рецимо, двојица Дражиних команданата су скупо платили што се тог аманета нису придржавали, иако их је Дража подсећао на то.
Ко је тај српски вођа и који је аманет оставио Србима?

Аманет краља Милутина ?
Одговори

Не, ближе је временски нама.
Одговори

(18-02-2017, 12:05 PM)Бенито Пише:  Један одлични и мудри српски вођа оставио је аманет Србима. Тог аманета већина Срба, после њега, се држала. На жалост, неки су тај аманет потцењивали или заборавили, што је скупо коштало и њих и српски народ. Рецимо, двојица Дражиних команданата су скупо платили што се тог аманета нису придржавали, иако их је Дража подсећао на то.
Ко је тај српски вођа и који је аманет оставио Србима?
Нешто око жена и рата. Да то не иде заједно. Вучко и Кондор. Мислим да је то Милош Обреновић помињао.

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

КидањеКидањеКидањеКидање
Добро ти је то пало на памет.
Није то одговор на питање.
Одговори

Е мислио сам да је ово. О чему би Срби него о женама, ракији и рату. Дај нешто да ме асоцира на команданте или онога ко је оставио аманет. Има ли везе са Дангићем и Ђуришићем?

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

Добро јутро..Smile
Одговори

Мишић о Хрватима.

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 53 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним