Оцена Теме:
  • 15 Гласов(а) - 4.27 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Квиз- Српска историја

Vojvode Zivojina Misica
Одговори

(12-03-2017, 05:56 PM)Вукашин Петковић Пише:  Vojvode Zivojina Misica
ЈЕСТЕ.
Извини што касним са потврдом.

"За часног човека и озбиљног мушкарца,отаџбина је скуп обавеза,и у рату,и у миру-УВЕК !" -Војвода Петар Бојовић
Одговори

Krajem novembra i pocetkom decembra 1915. godine u Peci je odrzano nekoliko sastanaka visokih vojnih komandanata, navedite njihova imena i nazive jedinica kojima su komandovali?
Одговори

I армија- Мишић
II армија- Степа
III армије- Штурм
одбрана Београда- Гвоздени

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

Tako je, teraj dalje...
Одговори

Један јунак, за засуге постигнуте у борби против Турака, одликован је медаљом и сабљом са драгим камењем. Та сабља никад није била у власништву онога ко ју је заслужио. О коме јунаку је реч?

Сабља се налази у цетињском музеју. На њој је угравирана позната реченица овог јунака.

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

Зове се као познати српски тенисер.

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

Новак Јововић?
Одговори

Цитат: Новак Милошев Вујадиновић рођен је 1835. године на Доњем Момчу у Кучима, гдје је и умро 1892.. године. Био је алајбарјактар црногорске војске и перјаник Краља Николе. Један је од највећих црногорских јунака , а посебно се истакао у бици на Фундини 2. августа 1876.године када је 5000 бораца одбранило своје породице од 20 000 турских војника. Том приликом посекао је 74 турске главе. Збор Руса га је одликовао царским орденом и сабљом у којој су били уграђена 74 драга камена. Краљ Никола је на превару узео ову сабљу од Новака , наводно да му прода драго камење и тако да се Новак матерјално обезбеди. Међутим новац за продато драго камење никада није стигао у Новакове руке, од овог драгог камења обезбеђивана је спрема за Николине удаваче. Oва сабља се чува у Народном музеју на Цетињу, а на њој је такође изгравирано : "КОЉЕМ ДУШМАНЕ У БОЈУ , АКО КЛЕЧИ НЕ УДАРАМ. "

Ево још једно од мене.

За једног мајора српске војске, из Великог рата, вероватно, не би ни чули да се, за његово име, не везују имена две познате личности из српске историје. О ком мајору је реч?

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

Павле Јуришић?
Читао само њему у "Црној Руци"..
Одговори

Не. Овај је био командант једног пука Дринске дивизије.

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

Душан Пурић?
Претпостављам да не мислиш на њега. Ако није одговори, јер тешко да ће неко погодити.
Одговори

Ево велике помоћи. Брат му је познати... Друга особа, која се везује за његово име, је познати каплар српске војске.

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

Стеван Туцовић
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 4 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним