Оцена Теме:
  • 15 Гласов(а) - 4.27 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Квиз- Српска историја

Не.Ајде да помогнем.
У серији Бела лађа, Шојић долази на консултације код председника Владе Србије. Председника Владе игра Миша Јанкетић. У том његовом кабинету, изнад стола на зиду се види лепо велики оригинални портрет у уљу на коме се налази овај великан. Иначе, та сцена је и снимана у некадашњем његовом кабинету.
Одговори

Je li Mihailo Gavrilovic?

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

Тако је. Михаило Гавриловић је докторирао на теми Српска историја почетком 19 века, са посебним освртом на прву владавину кнеза Милоша. Писао је посебну биографију кнеза Милоша у четири тома. Три Тома су нестала приликом повлачења преко Албаније. Био је дугогодишњи директор Архива Србије. Ту институцију је поставио на такав пиједестал, да је ни комунистички криминалци до дана данашњега, нису уништили. Иако су имали ту намеру.
Сцене Шојића и премијера снимљене су у канцеларији директора Архива Србије, у њиховој згради.
Може даље.
Одговори

(14-03-2017, 09:58 PM)Бенито Пише:  
(14-03-2017, 05:27 PM)Милослав Самарџић Пише:  Која наша четири манастира су царске лавре?

Хиландар, Студеница, Жича и Свети Архангели код Призрена?


Хиландар, Студеница, Жича и Милешева.
Одговори

Рођен је у околини Чачка. Познати математичар и механичар. Може се рећи наследник Аласа и Миланковића. Једна школа у чачанском крају носи име по њему. О коме је реч?

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

Професор Татомир Анђелић
Одговори

Тако је. Је ли био неутралан током рата? Не знам ништа о томе.

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

Мислим да јесте. Иначе, рођен је у Бечњу.
У истом селу рођена су три Дражина команданта бригада. Сва тројица имала су исто презиме.
Како су се звали?
Одговори

Јесу Савићи?

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

Нису.
Одговори

Je li bar jedan bio u II ravnogorskom?

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

Јесте, и погинуо као командант бригаде у Другом равногорском корпусу.
Одговори

Katanici? I Muzikravic je iz istog sela.

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

Поручник Урош Катанић , погинуо као командант Моравичке бригаде, октобра 1943. године, у борби против муслимана у селу Фиуљ.
Поручник Живорад Катанић, командант Трнавске бригаде, погинуо у борби против комуниста на Копаонику, у августу 1944. године.
Наредник Милош Катанић, командант Ариљске бригаде, убијен од комуниста, непознато где, али не пре 1946. године.
И, тачно је, капетан Марко Музикравић, командант Гружанске бригаде, рођен је, такође, у Бечњу. Погинуо је на Зеленгори у борби против комуниста, маја 1945. године.
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 59 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним