Оцена Теме:
  • 15 Гласов(а) - 4.27 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Квиз- Српска историја

(23-04-2017, 11:05 PM)Бенито Пише:  Питање гласи:
Који прехрамбени артикл су често користили српски војници који су успешније прешли Албанију од оних који то нису јели?

Знам за ону причу са рибом тј. рибицама, нећу да нагађам врсту да се не офирам. Пимиње се у Где цвета лимун жут кад старији војник даје неком клинцу колут са рибицама и каже му сваки дан по једну и преживећеш.

А било је и кувања папрати и маховине у казану.
Одговори

Не, промућурни су понели овај артикал још са Косова, знајући шта их чека. А неки и раније.
Данас су изузетно ретки људи који овај артикал користе у исхрани. Иначе, ради се о , модерним језиком речено, мултифункционалном артиклу. Дакле, вишенаменском.
ПС Да предајем историју у школи, ово питање би било за двојку, ако је Historia magistra vita est. Дакле, ово је за мене значајније сазнање од тога да ли је Принцип пуцао из овог или оног пиштоља или слично.
Одговори

(24-04-2017, 08:13 AM)Бенито Пише:  Не, промућурни су понели овај артикал још са Косова, знајући шта их чека. А неки и раније.
Данас су изузетно ретки људи који овај артикал користе у исхрани. Иначе, ради се о , модерним језиком речено, мултифункционалном артиклу. Дакле, вишенаменском.
ПС Да предајем историју у школи, ово питање би било за двојку, ако је Historia magistra vita est. Дакле, ово је за мене значајније сазнање од тога да ли је Принцип пуцао из овог или оног пиштоља или слично.

Восак? Rolleyes

Нећемо никада престати нашу борбу нити повити главу пред нашим непријатељима Немцима, који користе извесне заблуделе синове српског народа као што су недићевци и љотићевци.

Д М
Одговори

Лој?
Одговори

(24-04-2017, 10:44 AM)Шумадинац Пише:  
(24-04-2017, 08:13 AM)Бенито Пише:  Не, промућурни су понели овај артикал још са Косова, знајући шта их чека. А неки и раније.
Данас су изузетно ретки људи који овај артикал користе у исхрани. Иначе, ради се о , модерним језиком речено, мултифункционалном артиклу. Дакле, вишенаменском.
ПС Да предајем историју у школи, ово питање би било за двојку, ако је Historia magistra vita est. Дакле, ово је за мене значајније сазнање од тога да ли је Принцип пуцао из овог или оног пиштоља или слично.

Восак? Rolleyes
Тако је, Шумадинац. Користили су восак као допуну, а у неким тренуцима, и као једину исхрану. Поготово искуснији војници су у Ђаковици и Призрену мењали све вредно што су имали и сав новац који су поседовали за што већу количину воска.
Српски официри показали су кроз гудуре Албаније и Црне Горе невиђено пожртвовање да јединице буду што више на окупу, јер свако отезање колоне и одвајање од групе, доводило је до смртног исхода. Исто важи и за коморџије које су се довијале на разне начине да обезбеде оброк војсци. О томе какви су сјајни били официри и коморџије кроз Албанску голготу није довољно написано. Али, и поред тога, искусни војници, који су прошли оба Балканска рата и две године Првог светског рата, знали су да им восак може бити спас. Нередовна исхрана, страховита хладноћа и велики напори нису доводили само до спољних, него и озледа унутрашњих органа. Восак је био једино решење да се тај проблем реши и ко год је за њим посегнуо могао је погинути само несрећним случајем или од албанских банди, али и то тешко.
Крени Шумадијо!!!!
Одговори

Нема Шумадинца, нека постави ко хоће.
Одговори

Восак, то је стара сељачка фора, илити народна мудрост. Зато што завара желудац, де не једе самог себе, а завара и човека, дајући утисак ситости.
Приликом повлачења преко Албаније, српска војска није имала јединицу једног рода војске која би ишла напред и која би смањила напоре марша и губитке?
Коју јединицу, односно ког рода војске?
Одговори

SmileДобро је. Рек'о тражићеш ми линк.
Да ли мислиш на планинску инжењерију- пешадију?
Одговори

За ону песму нема линк, тражио сам.
Близу си одговора, али мало си побркао родове...
Одговори

Нисам побркао, него не знам на шта мислиш. Нису имали планинске пукове пешадије, које су у ВКЈ биле најбоље јединице. Са друге стране, остаци инжењерије су расформиране дефинитивно на Косову, пред голготу.
ПС Нађи ми линк за восак. А има још сличних питања у квизу чије одговоре нећеш наћи на њету. Зато је овај квиз таквог квалитета.
Одговори

Знам да су Турци код мене у околним селима који нису имали мушке главе у селу ( Smile ), и нису имали хљеба јести, јели лој током ДСР. Зато помислих
Одговори

(25-04-2017, 12:18 AM)Бенито Пише:  Нисам побркао, него не знам на шта мислиш. Нису имали планинске пукове пешадије, које су у ВКЈ биле најбоље јединице. Са друге стране, остаци инжењерије су расформиране дефинитивно на Косову, пред голготу.
ПС Нађи ми линк за восак. А има још сличних питања у квизу чије одговоре нећеш наћи на њету. Зато је овај квиз таквог квалитета.
Да, нисмо имали ни једно ни друго, али кроз Голготу недостатак инжењерије довео је до катастрофе. Требало је напред да иде барем пук инжењерије, да крчи путеве, прави мостове, склоништа за ноћење, и сл.
Планинска пешадија није била потребна јер на маршу није било непријатеља испред. Сем тога, ту улогу имали су четници, а и иначе пешадинци су великим делом били са планина - рођена брдска пешадија.
Одговори

На жалост, тако је било.
Ајде Вукашине, ако си ту
Одговори

(25-04-2017, 12:22 AM)Милослав Самарџић Пише:  Да, нисмо имали ни једно ни друго, али кроз Голготу недостатак инжењерије довео је до катастрофе. Требало је напред да иде барем пук инжењерије, да крчи путеве, прави мостове, склоништа за ноћење, и сл.
Планинска пешадија није била потребна јер на маршу није било непријатеља испред. Сем тога, ту улогу имали су четници, а и иначе пешадинци су великим делом били са планина - рођена брдска пешадија.


Ипак три пука имжењерије јер се смо се повлачили у три правца. Краљ Александар је пут прешао за два и по дана и њему је пут, вероватно, био обезбеђен понтонима и мостовима на којима су стражарили војници.

За хиљаде војника и цивила то није било лако обезбедити, поготову у оним временским условима и на онаквом терену, какав је албански.

Свакако је могло боље... али лако је о томе причати у овој ситуацији.
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 28 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним