Оцена Теме:
  • 15 Гласов(а) - 4.27 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Квиз- Српска историја

(30-04-2017, 12:25 AM)Милослав Самарџић Пише:  Да, српска војска.
У чему се састојала та нова доктрина војне обуке?
Ко је био најзаслужнији за њено увођење.

Песникиња је Десанка Максимовић.
Е, сад, према пуковнику др Младену Жујовићу, шта би јој Драгиша Васић рекао да је преживео рат...

Шта би јој рекао?
Одговори

Да, он од бруке није ни смјео да се врати у Цариград, већ је и умро у Фиренци.
А српски није ни отишао ни потписао.
Интересантно са којом жестином су Руси одбили ту унију, а нисам баш сигуран да је православље било толико јако код њих тада. Могуће да је превладала мржња према западу, чак је и РПЦ проглашавала свецима владаре који су били против запада, па чак и ако су били пагани већину живота.
Одговори

(02-05-2017, 11:28 PM)Бенито Пише:  
(30-04-2017, 12:25 AM)Милослав Самарџић Пише:  Да, српска војска.
У чему се састојала та нова доктрина војне обуке?
Ко је био најзаслужнији за њено увођење.

Песникиња је Десанка Максимовић.
Е, сад, према пуковнику др Младену Жујовићу, шта би јој Драгиша Васић рекао да је преживео рат...

Шта би јој рекао?
Није за штампу. Smile
Одговори

Зашто су након Великог рата у СХС много боље прошли српски официри који су служили у АУ војсци него српски официри који су служили у српској војсци?

Бенито, чини ми се да си ти рекао да си читао Толеву о Албанцима? Каква је?
Одговори

Не постоје српски официри у Аустријској војци.То су аустријски официри, па и да су цигани.
Ко што је онај мађар који је погинуо на Кошарама или где већ на КиМ био српски војник а не мађарски, и ко што је сваки јаничар турски војник где год да се родио.

Као одговор на суштину питања, рекао бих прво - да Србија и тада као и сада за разлику од осталих држава не води рачуна о својим војницима.
Тако на пример данас Харадинај и Хашим Тачи и остали су вође на Косову а већина Срба не зна ко је водио српску војску у том рату.(и ако зна зна погрешно).

А друго је оно карактеристично за све Словене, то је комплекс ниже вредности према Немцима, и данас и Срби и Бугари и Руси и сви више верују Немцу него рођеном брату.
Зато чим је сигурно неко завршио Аустријску официрску школу мора да је елита у односу на неког нашег без обзира где је овај крварио у рату.

Ко треће бих додао дискутабилну лојалност тих нових официра из прекодринских покрајина које су сигурно бенефицијама покушавали да купе да служе лојално новој држави.(овде више мислим на нпр Словенце и слично).
Одговори

Апсолутно се не слажем, ал добро, свако има своје мишљење. То ионако за ово питање није важно.
Одговори

(02-05-2017, 11:44 PM)Романија Пише:  Зашто су након Великог рата у СХС много боље прошли српски официри који су служили у АУ војсци него српски официри који су служили у српској војсци?

Бенито, чини ми се да си ти рекао да си читао Толеву о Албанцима? Каква је?

Како мислиш да су прошли боље? Ако је због чинова, показало се касније да то није толико важно. Али, можда неко зна одговор.
Толеву сам читао. Писмена је историчарка. Да не улазимо у детаље.
Одговори

Да, мислим. Како се испоставило да није важно?

Мислио сам каква је књига а не ауторка Креза
Већ видим неке гласове који сумњају око њене судбине, неки њени пријатељи и сарадници. Штета стварно.
Одговори

Образложи зашто је важно, не кажем да ниси у праву.
Књига је писана по правилима струке. Дакле, добра је. Друга је ствар што је могла бити боља. Али, појавиће се још много књига о Албанцима, много више него до сада, па ћемо видети.
Одговори

Због напредовања у служби којег је било врло мало код нас због недостатка новца, тако да су они који служили у АУ после рата постали команданти оним који у служили у војци КС. Због тога су официри 46. класе из револта напустили војну службу.
Једним указом регента 1919. око 3600 бивших ау официра постали су југословенски официри.
Одговори

(03-05-2017, 03:01 PM)Романија Пише:  Због напредовања у служби којег је било врло мало код нас због недостатка новца, тако да су они који служили у АУ после рата постали команданти оним који у служили у војци КС. Због тога су официри 46. класе из револта напустили војну службу.
Једним указом регента 1919. око 3600 бивших ау официра постали су југословенски официри.
Чекај, значи њима није Краљевина СХС дала чин више, већ су у њиховој војсци била бржа унапређења, па су официри исто годиште код њих имали више чинове?
Одговори

Које године је Дража одређен за хонорарног професора Ниже школе Војне академије и на ком предмету?
Одговори

Ајде напамет, да не би задржавали.
Негде средином тридесетих, а предавао је Војну стратегију.
Одговори

Ни једно ни друго. Smile
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 44 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним